מסכת הגנה שמחטאת את עצמה נגד קורונה

מדענים מהטכניון פיתחו מסכת הגנה מפני נגיף הקורונה המחטאת את עצמה לשימוש חוזר באמצעות חיבור למטען של טלפון סלולרי

דקל שחף

עודכן בתאריך

נגיף קורונהמדע
מסכת הגנה המחטאת את עצמה נגד קורונה באמצעות מטען חשמלי לסלולרי. לשימוש נגד נגיף הקורונה. הדגמת תגובת המסכה למטען החשמלי בחימום. באדיבות דוברות הטכניון.

מדענים מהטכניון פיתחו מסכת הגנה מפני נגיף הקורונה המחטאת את עצמה לשימוש חוזר באמצעות חיבור למטען של טלפון סלולרי. המדענים פיתחו את מסכת ההגנה למערכת הנשימה כנגד נגיף הקורונה בפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון. החיטוי של המסכה מבוסס על חום המיוצר בשכבת סיבי פחמן בתוך המסכה באמצעות מטען חשמלי של טלפון נייד; על הפיתוח הוגש פטנט בארצות הברית.

מחסור במסכת הגנה נגד הנגיף

מגפת הקורונה הביאה לביקושים אדירים למסיכות הגנה לאף ולפה. הדבר הוביל אף למכירת מסיכות מזויפות כלומר כאלה שלא חוסמות את מעבר האוויר. מחסור זה והזיופים יצרו בעיתיות בשל הקושי לבדוק האם המסכה תקינה נגד קורונה. מחסור רב קיים בהן בכל העולם וגם בישראל. לכן, המליץ משרד הבריאות על הכנה ביתית של מסיכות הגנה נשימתיות.

תקופת המגפה העלתה את הביקושים והפכה את מסכת ההגנה לפריט חובה. כולנו נחשפנו לסוגים השונים של המסכות ובראשן למסכה מסוג N95. לצד הריחוק הפיזי והשמירה על ההיגיינה נדרשנו להקפיד על שימוש במסכות. עם זאת, הרשויות הקפידו להבהיר שהשימוש במסכות חייב להיות נכון. בין השאר פירוש הדבר הוא שגם אם הצלחנו לשמור על המסכה נקייה ויבשה במשך היום, בסופו עלינו להחליפה.

הביקושים לא פחתו ורק התגברו. הנחיות הגורמים הרפואיים והממשלתיים, עם הצורך הדחוף במסכות לצוותים הרפואיים והפרא-רפואיים המטפלים בחולי קורונה, הובילו לביקוש פתאומי למסכות אלה ולמרדף אחר יצרנים וספקים בכל העולם. בארצות הברית, לדוגמה, נדרשות כ-3.5 מיליארדי מסכות מגן לנשימה כדי להתגונן במקרה של התפרצות חריפה של נגיף הקורונה – פי מאה ממספר המסכות הקיים שם בפועל. גם בישראל נוצר מחסור במסכות, שהחריף עם הכרזת משרד הבריאות על חובת השימוש במסכה.

מסכה רב פעמית המשמידה את הנגיפים שעליה לשימוש חוזר

על רקע זה, מעבדתו של פרופ' יאיר עין-אלי, דיקן הפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון, פיתחה מסכה לשימוש רב פעמי. המסכיה שפותחה מחטאת את עצמה. המסכה ניתנת לחימום מבוקר. החימום המבוקר הוא תהליך המשמיד את הנגיפים שהצטברו עליה במשך היום ומכין אותה לשימוש חוזר. הקונספט החדשני מבוסס על שכבה פנימית של סיבי פחמן המפוזרים במסכה באופן הומוגני. כאשר שכבת הסיבים מתחממת באמצעות זרם נמוך (2 אמפר) ממקור סטנדרטי – מטען נייד, חיבור USB או מטען סלולרי – היא משמידה את הנגיפים.

מהטכניון נמסר כי קבוצת המחקר של פרופ' עין-אלי, יחד עם קבוצות המחקר של פרופ' דבי לינדל ופרופ' עודד בז'ה מהפקולטה לביולוגיה, ייצרה ובדקה את אב הטיפוס של המסכה, הנטען באמצעות חיבור למטען של טלפון נייד. בסיוע היחידה העסקית של הטכניון הוגש על הפיתוח פטנט בארה"ב ומתקיימים מגעים למסחורו עם גורמים בתעשייה.

דילוג לתוכן