10 סימנים מקדימים שעשויים להצביע על התפתחות סוכרת או סוכר גבוה בדם

אילו סימנים עשויים להצביע על רמות גבוהות של סוכר בדם? אילו תסמינים חוזרים עשויים לרמז על התפתחות של תופעת סוכר גבוה בדם? מה הסימפטומים שמופיעים לפני התפתחות סוכר או קיימים במצב טרום סוכרתי או כשיש סוכר גבוה בדם?

ד"ר לביא סיגמן

עודכן בתאריך

סכרת
סימנים מקדימים לסכרת ועודף סוכר בדם. צילום: Pixabay Bernd Müller

אילו סימנים עשויים להצביע על רמות גבוהות של סוכר בדם? אילו תסמינים חוזרים עשויים לרמז על התפתחו תשל תופעת סוכר גבוה בדם? מה הסימפטומים שמופיעים לפני התפתחות סוכר או קיימים במצב טרום סוכרתי או כשיש סוכר גבוה בדם?
מחלת הסכרת היא הפרעה כרונית בה גוף האדם אינו מסוגל לייצר או לנצל באופן יעיל את ההורמון האינסולין. הורמון האינסולין מהווה רכיב חשוב לוויסות רמות הסוכר בדם.

קיימים שלושה סוגים עיקריים של סכרת:

1. סכרת סוג 1 (סכרת נעורים): בסכרת מסוג זה מערכת החיסון תוקפת ומשמידה את התאים המייצרים אינסולין בלבלב. מדובר במחלה אוטואימונית שמובילה להיעדר יכולת לייצר אינסולין. הגורם לסוג זה הוא שילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים.
2. סכרת סוג 2: הסוג השכיח ביותר, המהווה כ-90% מהמקרים. בסוג זה של סוכרת, הגוף מפתח עמידות לאינסולין או שהלבלב אינו מייצר מספיק אינסולין. הגורמים העיקריים הם גורמי אורח חיים כמו השמנת יתר, מעט פעילות גופנית, גיל מבוגר ורקע גנטי.
3. סכרת הריונית: מצב זמני בו רמות הסוכר בדם עולות במהלך ההיריון. אם תופעה זו אינה מטופלת, היא עלולה לגרום לסיבוכים עבור האם והעובר.

כיצד ניתן למנוע סוכרת?

סוכרת הופכת לנפוצה יותר ויותר בעשורים האחרונים. גורמים שונים מובילים לסוכרת. ואולם, מניעת סכרת חשובה מאוד, ויכולה להתבצע באמצעות:

1. תזונה בריאה ומאוזנת, עשירה בפירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבונים רזים.
2. שמירה על משקל גוף תקין ומניעת השמנת יתר.
3. פעילות גופנית סדירה מעל 30-45 דקות ביום, לפחות 5 ימים בשבוע.
4. הימנעות מעישון ואלכוהול.
5. הפחתת לחצים, סטרס ודריכות רגשית בטכניקות יעילות כמו מדיטציה.
6. בדיקות סקר תקופתיות לסוכרת ורמות סוכר בדם.
7. שמירה על רמות כולסטרול תקינות.
8. ניטור רמות לחץ דם ובקרה עליהן.

10 סימנים מקדימים לסוכרת

אילו תסמינים יכולים להצביע על סוכר גבוה בדם? מהם הסימנים שעשויים לאותת על טרום סוכרת או על התפתחות בעיה הנוגעת לסוכר בדם? לפניכם דוגמה ל-10 סימנים מקדימים נפוצים שעשויים להצביע על רמות סוכר גבוהות בדם או טרום-סכרתיות. סימנים מקדימים אלה לסוכרת כוללים:

1. צמא עז.
2. יובש בפה או בגרון.
3. השתנה תכופה.
4. ראייה מטושטשת או לא ברורה.
5. ריפוי איטי של פצעים או חתכים.
6. נימלול או הירדמות של היד או הרגל או עקצוצים תכופים.
7. עייפות כרונית.
8. השמנת יתר או עלייה במשקל בלתי מוסברת.
9. דלקות חוזרות או תדירות גבוהה של זיהומים.
10. עור יבש.

אם אתם חווים תסמינים אלו או אחרים, הקדימו ופנו לאבחון רפואי, ייעוץ וטיפול. הגורמים לסוכרת מגוונים והתסמינים משתנים. חשוב שנאבחן וניוועץ לגבי תסמינים המופיעים על מנת למנוע התפתחות של המחלה ונזקים עקב מצב בלתי מטופל.

מקורות מידע

Ramachandran, A. (2014). Know the signs and symptoms of diabetes. Indian Journal of Medical Research140(5), 579-581.‏

Clark, N. G., Fox, K. M., Grandy, S., & SHIELD Study Group. (2007). Symptoms of diabetes and their association with the risk and presence of diabetes: findings from the Study to Help Improve Early evaluation and management of risk factors Leading to Diabetes (SHIELD). Diabetes Care30(11), 2868-2873.‏

Tao, Z., Shi, A., & Zhao, J. (2015). Epidemiological perspectives of diabetes. Cell biochemistry and biophysics73(1), 181-185.‏

Grootenhuis, P. A., Snoek, F. J., Heine, R. J., & Bouter, L. M. (1994). Development of a type 2 diabetes symptom checklist: a measure of symptom severity. Diabetic Medicine11(3), 253-261.‏

Notkins, A. L. (1979). The causes of diabetes. Scientific American241(5), 62-73.‏

Ratner, R. E., & Diabetes Prevention Program Research Group. (2006). An update on the diabetes prevention program. Endocrine Practice12, 20-24.‏

כתבות באותו עניין

דילוג לתוכן