נחנכה מעבדה לחקר הסרטן במכון ביוטכנולוגיה באונ' בן-גוריון

במכון הלאומי לביוטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון נחנכה מעבדה לחקר הסרטן

מערכת האתר

עודכן בתאריך

סרטן
אנטיביוטיקה נגד חיידקים. חיידקי סלמונה חודרים לתאים אנושיים. צילום: Us National Institutes of Health

נחנכה מעבדה  לחקר הסרטן במכון הלאומי לביוטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון

בסוף השבוע החולף נחנכה מעבדה לחקר הסרטן במכון הלאומי לביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, על שמם של יפה ועזרא ירוחם. ירוחם איש העסקים ובעל סוכנות טויוטה בבאר שבע, ורעייתו, יפה, תרמו מיליון שקלים למטרה זו. המעבדה תאפשר לקדם מחקר חדשני וייחודי . "אנחנו מפתחים שיטה חדשנית, לפיה ייהפכו תאים סרטניים לתאים נורמליים. ככל הידוע לי, איש אינו חוקר בכיוון הזה", ציינה פרופ' ורדה שושן-ברמץ, מנהלת המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב, המנהלת את המעבדה.

בטקס חנוכת המעבדה, שהתקיים בנוכחות הנהלת האוניברסיטה ובני משפחת ירוחם, נשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, ציינה לשבח את תרומתו של גורם כלכלי-מקומי למען המטרה החשובה של חקר הסרטן. " כאחד משלנו, החלטת לסייע במחקר החשוב ואני מקווה שתרומה זו תהווה מודל לגורמים מקומיים אחרים. יש התקדמות מרשימה בחקר הסרטן, אבל הדרך לתפנית שתביא למציאת תרופה למחלה הקשה, עדיין ארוכה. המחקר במסגרת המעבדה הזו מתאפיין בגישה חדשה, ממוקדת ואיכותית, שלדעתי תהיה לה משמעות חשובה בעתיד".

פרופ' שושן-ברמץ ציינה כי כ-200,000 ישראלים נמצאים היום בטיפול (ובמעקב) עבור מחלת הסרטן שבה לקו וכי מדי שנה מתגלים כ-23,000 מקרים חדשים של המחלה. לדבריה, הטיפול שמפתחים במעבדה זו עשוי להציל חיים של רבים.

דדי ירוחם, בנם של עזרא ויפה, ציין כי אביו גילה לו לאחרונה על רצונו לתרום מכספו למטרה פילנתרופית והם החליטו לתרום אותה לאוניברסיטה. "הצלחתכם היא הצלחתנו" אמר דוד במהלך הטקס, אשר ציין כי שלוש מבני המשפחה, כמו גם אשתו, הינם בוגרי האוניברסיטה.

עזרא ירוחם נולד בבצרה ב-1922 ולימים נכנס לעסקי חילוף של מכוניות בעיראק. הוא היה פעיל במחתרת היהודית בין השנים 1944-1948 ואף נכלא בשל כך בשנת ,1945 ביחד עם מרדכי בן-פורת, לימים ח"כ. בשנת 1950 הוא עבר לאיראן ועלה לארץ שנה לאחר מכן. בישראל חזר לעסוק בעסקי חילוף למכוניות ומזה שנים הוא משמש כסוכן מורשה של טויוטה ושברולט בבאר שבע ובדרום.

כתבות באותו עניין
דילוג לתוכן