למה פרפור פרוזדורים בלב מתרחש בלילה?

שינוי בפעילות תעלה בלב מעלה את הסיכוי להופעת הפרעת קצב הלב בלילה. המחקר מהווה בסיס לטיפולים עבור חולי לב

מערכת האתר

עודכן בתאריך

מחלות לב
לב. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. איור: Wapcaplet & Yaddah

למה פרפור פרוזדורים בלב מתרחש בלילה?

​אירועים רבים של פרפור פרוזדורים מתרחשים בלילה. במחקר גנטי שפורסם בכתב העת הקרדיולוגי היוקרתי Circulation: Genomic and Precision Medicine הראו מדענים מאוניברסיטת בן-גוריון ששינוי בפעילות תעלה בלב שפעילה יותר בלילות, מעלה את הסיכוי להופעת הפרעת קצב הלב בשעות הלילה. המחקר מהווה בסיס לפיתוח טיפולים חדשניים עבור חולי לב.

פרפור פרוזדורים היא הפרעת קצב הלב הנפוצה ביותר והיא מובילה להתכווצות עליות הלב בקצב מהיר במיוחד. הגורם להופעת הפרעת פירפור פרוזדורים לא מובנת לאשורה וידועה רק בחלק מהמקרים. הטיפול התרופתי כיום יעילים רק באופן חלקי.

במחקרם פענחו המדענים לראשונה מנגנון חדש הגורם לפרפור פרוזדורים לילי. במסגרת המחקר אותו שאותו הובילו מדעני אוניברסיטת בר אילן על ידי פרופסור עמוס כץ, דיקן הפקולטה למדעי הבריאות, ופרופסור אוהד בירק, מנהל המכון הגנטי במרכז הרפואי סורוקה, שהינו גם חוקר במכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב, נחקרו שלושה דורות של משפחה יהודית ממוצא פרסי בה שכיחות גבוהה של פרפור פרוזדורים כבר בגילאים צעירים ובעיקר בשעות הלילה. במחקר נמצא הגן הפגום במשפחה זו (KCND2) – המקודד למרכיב קריטי בתעלת יוני אשלגן (Kv4.2), תעלה הממוקמת בתאי העליות בלב וייחודית בכך שפעילותה משתנה על פני היממה וגוברת בלילה.

הסטודנט לרפואה ומחקר (MD-PhD) מקס דרבקין, ערך בחינה של בדגימות וניכר מהן כי המוטציה בחולים מגבירה את פעילות תעלת האשלגן ובכך מורידה משמעותית את הסף להופעת פרפור פרוזדורים. תעלה זו ייחודית בכך שהיא מתבטאת ספציפית בפרוזדורי הלב, והפעילות שלה משתנה על פני היממה וגוברת בלילה. לכן, בחולים בהם פעילות יתר של התעלה מופיע פרפור הפרוזדורים ספציפית בלילה.

המדענים מציינים כי מאחר ובקרב כל בני האדם הפעילות של התעלה רבה יותר בלילה "וכפי שהראה המחקר הגברת הפעילות שלה מהווה גורם סיכון לפרפור פרוזדורים, יתכן שפיתוח תרופה שתפחית את פעילות תעלה זו תוכל לשמש במניעת פרפור פרוזדורים בלילה בבני אדם בכ-30% מהמקרים".

​במחקר השתתפו גם הדוקטור מנחם בן ששון, הפרופסור נועם זילברברג, הפרופסור יורם עציון ותלמידי מחקר נוספים ממעבדתו של פרופסור בירק.

לגילויים המחקריים משמעות רבה בהבנת המנגנון של הפרעת קצב של פרפור פרוזדורים. החוקרים סבורים כי פיתוח מעכבים לתעלת האשלגן הספציפית יכול להוות טיפול יעיל לפרפור פרוזדורים – בייחוד טיפול מותאם אישית לחולים עם אירועים ליליים שלו (כ-30% מהמקרים). החוקרים סוברים גם עקב הממצאים ש|הפחתת פעילות תעלת האשלגן באמצעות מעכבים עשויה לסייע לטפל ולהפחית אירועים ליליים גם בחולים מכלל האוכלוסייה אשר אינם נשאים של הגן הפגום.|

באוניברסיטת בר אילן הודיעו כי "בימים אלו, החוקרים באוניברסיטת בן-גוריון והמכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב מצויים בהליכים ראשוניים של פיתוח תרופה המבוססת על ממצאי המחקר."

 

כתבות באותו עניין
דילוג לתוכן