תרופת סוכרת מונעת מחלות לב

חוקרים מצאו כי התרופה מטפורמין משפרת את יכולת השאיבה של הלב, את האיזון האנרגטי, ומגבילה את התנוונות תאי הלב והצטברות השומן בלב.

מערכת האתר

עודכן בתאריך

מחלות לבסכרת
לב האדם. מקור: ויקיפדיה ברשיון חופשי. איור: Tvanbr

ממצאי מחקר חדש מעלים כי תרופת סוכרת מטפורמין  מונעת מחלות לב

לעיתים מתגלה כי תרופות מסוימת מסייעות לשיפור תפקודי גם באספקטים רחבים יותר בטיפול בבעיות בריאות אחרות, בין אם כתופעה תוצאתית של הטיפול בבעיה שלשמה התרופה מיועדת ובין אם בסיוע עצמאי של התרופה למחלה מסוימת. כך נמצא במחקר חדש כי תרופה המשמשת לטיפול בסוכרת בשם מטפורמין Metformin שהינה תרופה המורכבת מחומר כימי אשר מפחית את רמת הסוכר בדם, מסייעת כנגד בעיות לב

ממצאי המחקר פורסמו על ידי חוקרים מאוניברסיטת גטינבורג בשוודיה בכתב העת בנושאי סוכרת Diabetes . על פי הממצאים של המחקר שנערך בעכברי מעבדה, לתרופה יש ערך מגן על הלב בכך שהיא מסייעת ביכולת השאיבה של הלב, בהיותה משפרת את האיזון האנרגטי, ומגבילה את התנוונות תאי הלב ומפחיתה את הצטברות השומן בלב.זאת לאחר שבחנו את השפעתה של התרופה במהלך שנה.
החוקרים הגיעו לממצאים לאחר בחינת השפעותיהן של תרופות אחרות לטיפול בסוכרת, שלא הראו כל השפעה מועילה על הלב.

ממצאים אלה מעודדים לנוכח ממצאים שליליים בדבר השפעת תרופות לטיפול בסוכרת. בעבר הוכיחו מחקרים כי תרופות למניעת סוכרת גרמו לתופעות לוואי משמעותיות לאנשים שסבלו מבעיות לב. כך לדוגמה מציינים החוקרים כי תרופת המטפורמין משפיעה לרעה על חולים עם תפקוד כלייתי לקוי וכי התרופה רוסיגילאזון Rosiglitazone לדוגמה הורדה מהמדפים בשל השפעתה על הלב.
לנוכח זאת החוקרים מדגישים כי יש להמשיך ולחקור את השלכתה של התרופה גם על נבדקים אנושיים על מנת לבחון את השפעותיה כיאות ובמיוחד את האפקט החיובי המועיל שנמצא לתרופה על בריאות הלב.

כתבות באותו עניין
דילוג לתוכן