7 סיבות לשומני דם: מה גורם לכולסטרול גבוה?

מה גורם לשומני דם ובראשם כולסטרול גבוה? מה הסיבות לעודף כולסטרול? 7 גורמים הקשורים להיפרכולסטרולמיה - כולסטרול גבוה בדם

דקל שחף

עודכן בתאריך

מחלות לבבדיקות דם
7 גורמים לכולסטרול גבוה בדם. צילום: pexels-polina-tankilevitch

מה גורם לשומני דם ובראשם כולסטרול גבוה? מה הסיבות לעודף כולסטרול? רמות מאוזנות של כולסטרול בגוף הם חיוניות לתפקוד תקין. כך גם איזון ברמות שומני דם מסוג טריגליצרידים חשוב לגופני. ואולם עודף כולסטרול ושומני דם בכלל מזיק ומעלה את הסיכון למחלות לב וכלי דם ושבץ.

לכן רבים מבקשים לטפל בכולסטרול גבוה בדם. במאמר זה מפורטות סיבות כלליות לעודף כולסטרול בדם. ואולם אם אתם או מישהו מהסובבים אתכם מתאפיינים מעודף כולסטרול, פנו לרופא מומחה לאבחון, ייעוץ וטיפול מתאים בהתאם למצב, המאפיינים שיתגלו בבדיקה זו. כולסטרול גבוה הוא מצב שנחשוב ונוכל לטפל בו במגוון דרכים הכוללות שינוי אורחות חיים, טיפול תרופתי ועוד. אז מה גורם לעודף כולסטרול ? מה מוביל לכולסטרול גבוה בדם?

7 גורמים לכולסטרול גבוה

מה הגורמים המובילים לעודף כולסטרול בדם? לרמות כולסטרול גבוהות בדם יכולות להיות השלכות משמעותיות על בריאות הלב וכלי הדם. הבנת הסיבות לעלייה בכולסטרול חיונית לניהול יעיל ומניעה של סיבוכים קשורים. במאמר זה נבדוק את הגורמים השונים התורמים לרמות גבוהות של כולסטרול בדם.כאמור, רק אבחון מקיף יאפשר לרופא שלכם למצוא את הסיבות למצב ולהציע טיפול מתאים. אז מה מעלה את הכולסטרול בגוף? לפניכם חלק מהגורמים לכולסטרול גבוה:

1. דיאטה לא בריאה:

צריכת תזונה עשירה בשומני טרנס רוויים, כולסטרול ומזונות מעובדים יכולה להשפיע באופן משמעותי על רמות הכולסטרול. בחירות תזונתיות אלו מקדמות את ייצור כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL), הידוע גם ככולסטרול "רע", שעלול להצטבר בעורקים. מזונות כמו בשר אדום, מוצרי חלב מלאי שומן, מזון מטוגן ומוצרי מאפה מסחרית הם אשמים נפוצים.

2. אורח חיים בישיבה

חוסר פעילות גופנית ואורח חיים בישיבה יכולים לתרום לרמות כולסטרול גבוהות יותר. פעילות גופנית סדירה מסייעת להעלות את כולסטרול הליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL), או הכולסטרול ה"טוב", המסייע בסילוק עודף כולסטרול LDL מזרם הדם. ללא פעילות גופנית סדירה, רמות הכולסטרול HDL עשויות להישאר נמוכות, מה שיוביל לחוסר איזון בין שני סוגי הכולסטרול.

3. גיל, מין, גנטיקה והיסטוריה משפחתית:

אנשים מסוימים עשויים להיות בעלי נטייה גנטית לרמות כולסטרול גבוהות. היפרכולסטרול משפחתי הוא מצב תורשתי המאופיין ברמות גבוהות של כולסטרול LDL מלידה. היסטוריה משפחתית של כולסטרול גבוה או מחלות לב וכלי דם מגבירה את הסבירות לרמות גבוהות של כולסטרול בצאצאים. כמו כן, ככל שהאדם מתבגר, רמות הכולסטרול נוטות לעלות. זה נכון במיוחד עבור נשים לאחר גיל המעבר כאשר רמות האסטרוגן יורדות. לאסטרוגן יש השפעה מגנה על רמות הכולסטרול, ולכן הירידה שלו עלולה להוביל לרמות גבוהות יותר של כולסטרול LDL ולהורדת כולסטרול HDL.

4. תרופות מסוימות

תרופות מסוימות עלולות להוביל אצל אנשים מסוימים, בנסיבות מסוימות לעלייה ברמת הכולסטרול. כך למשל שימוש בתרופות אנטי ויראליות מסוימות, קורטיקוסטרואידים או תרופות מדכאות חיסון מסוגים מסוימים.

5. השמנת יתר ועודף משקל:

עודף משקל או השמנת יתר קשורים קשר הדוק לרמות גבוהות יותר של כולסטרול. משקל עודף, במיוחד שומן בטני, מקדם את ייצור כולסטרול LDL ומפחית את רמות הכולסטרול HDL. בנוסף, השמנת יתר עולה בקנה אחד עם גורמי סיכון אחרים כמו תזונה לא בריאה ואורח חיים בישיבה, מה שמחמיר עוד יותר את הבעיה.

6. עישון וצריכת אלכוהול:

עישון פוגע בכלי הדם ומוריד את רמות הכולסטרול HDL. זה מגביר את הסיכון להצטברות כולסטרול בעורקים. באופן דומה, צריכה מופרזת של אלכוהול עלולה להעלות את רמות הטריגליצרידים ולתרום לרמות כולסטרול גבוהות.

7. מצבים רפואיים מסוימים:

מצבים רפואיים מסוימים, כגון סוכרת, תת פעילות של בלוטת התריס ומחלת כליות, עלולים להוביל לרמות כולסטרול גבוהות. המצבים הללו עלולים לשבש את חילוף החומרים התקין של כולסטרול ומגבירים את הייצור של כולסטרול LDL. כך לעיתים גם מצב של לחץ נפשי, דריכות, סטרס ומתח מתמשך מוביל לעיתים להשפעות שונות המובילות בתורן על עלייה ברמות הכולסטרול.

 

רמות גבוהות של כולסטרול בדם מהוות סיכון משמעותי לבריאות הלב וכלי הדם. הבנת הסיבות לכולסטרול גבוה חיונית למניעה וניהול של היפרכולסטרולמיה – עודפי כולסטרול בדם. תזונה לא בריאה, אורח חיים יושבני ומיעוט פעילות גופנית, גנטיקה, גיל, מין, השמנת יתר, עישון, תרופות מסוימות, לחץ נפשי, צריכת אלכוהול ומצבים רפואיים מסוימים תורמים כולם לרמות גבוהות של כולסטרול. על ידי ביצוע שינויים חיוביים באורח החיים כגון אימוץ תזונה בריאה ללב, עיסוק בפעילות גופנית סדירה, שמירה על משקל תקין, הפסקת עישון ומיתון צריכת אלכוהול, אנשים רבים יכולים לפעול להפחתת רמות הכולסטרול שלהם.

בכך ניתן למנוע ולמזער את הסיכון למחלות לב וכלי דם. זאת לצד תרופות להפחתת כולסטרול בדם, בהתאם להמלצות הרפואיות הספציפיות למטופל. ניטור, טיפול ואבחון מהווים בסיס להתנהלות מתוכננת להפחתת כולסטרול גבוה. זאת במיוחד עבור אנשים עם גורמי סיכון ידועים או היסטוריה משפחתית של כולסטרול גבוה או מחלות לב וכלי דם. עם גישה פרואקטיבית לניהול כולסטרול, אנשים יכולים לקחת פיקוד על מצבם הרפואי, למנוע ולהפחית כולסטרול גבוה ולחיות בבריאות ואיכות חיים באריכות ימים.

דילוג לתוכן