מתי ל”ג בעומר השנה? מתי מדליקים מדורות ולמה?

ל”ג בעומר הינו היום שמניינו 32 (ל’ ועוד ג’ בגימטריה) לספירת העומר. ל”ג בעומר הוא חג שהחל במאה ה12 כיום שמחה. ל”ג בעומר החל בתקופת הראשונים. החג אינו מוזכר במשנה, בגמרא וגם לא מוזכר בתנ”ך. ל”ג בעומר הוא המועד בו מפסיקים את ימי האבלות של ימי ספירת העומר. מדובר בחג שהינו יום חופשה לתלמידי מערכת החינוך בישראל.

מתי ל"ג בעומר השנה? מתי מדליקים מדורות ולמה? צילום: Suhas Rawool Pixabay
מתי ל”ג בעומר השנה? מתי מדליקים מדורות ולמה? צילום: Suhas Rawool Pixabay

מתי ל”ג בעומר ?

ל”ג בעומר – תאריך עברי חל תמיד בי”ז וי”ח באייר. בכל שנה מועדו הלועזרי של ל”ג בעומר משתנה לפי תאריך עברי של י”ח באייר.

ל”ג בעומר 2022

אז מתי ל”ג בעומר 2022 ? השנה,  ל”ג בעומר יחול ביום רביעי, 18 לחודש מאי 2022. חג ל”ג בעומר 2022 יסתיים בערב יום שלישי 19 למאי 2022. ל”ג בעומר השנה 2022  יחול בי”ז באייר עד י”ח באייר, התשפ”ב.

ל”ג בעומר 2023

בשנה הבאה ל”ג בעומר יחול ביום שני, 8 לחודש מאי. ל”ג בעומר 2023 יסתיים בערב יום שלישי 9 למאי 2023. ל”ג בעומר 2023 יחול בי”ז באייר עד י”ח באייר, התשפ”ג.

ל”ג בעומר 2024

ל”ג בעומר 2024 יחול ביום שבת, 25 לחודש מאי 2024. ציון יום החג של ל”ג בעומר 2024 יסתיים בערב יום ראשון 26  למאי 2024. ל”ג בעומר 2024 יחול בי”ז באייר עד י”ח באייר, התשפ”ד.

מתי מדליקים מדורות ל”ג בעומר

מתי מדליקים מדורות השנה, 2022 ? באופן מסורתי מדליקים את מדורות ל”ג בעומר בערב, כמנהג ולא כמצווה מאורייתא. לכן אין מדקדקין בעניין השעה.עם זאת רבים משתמשים בכלל של צאת הכוכבים כתשובה לשאלה מתי מדליקים מדורות ל”ג בעומר. כלומר כאשר הערב יורד ונגלים הכוכבים רבים נוהגים להצית את המדורות. יש הנוהגים להתייחס לכניסת החג לפי מועד השקיעה באותו יום. ומאידך כאמור יש הנוהגים להתייחס למוד צאת הכוכבים. בל”ג בעומר 2022 השקיעה היא בשעה 19:36 ובשעה 19:57 תהא צאת הכוכבים (אומדן משוער).

אולי יעניין אותך גם:

למה חוגגים ל”ג בעומר ?

למה מדליקים מדורות בלג בעומר 2022? אז למה חוגגים ל”ג בעומר ומה מקור החג? י”ח באייר בו ל”ג בעומר חל נוצר כיום חג מסיבות שונות. בין המסורות הקשורות להיווצרות החג, הסיבה לחגיגת ל”ג בעומר היא מכיוון שבמועד יום זה רבי שמעון בר יוחאי נולד, התחתן ונפטר. במועד פטירתו על פי המסורת זכה בר יוחאי להחשף לסודות אלוהיים.

רבי שמעון בר יוחאי כדמות מרכזית הקשורה לחג, קשורה באופן על טבעי לשימוש של רשב”י באש ויש המעריכים כי מכאן הקשר למנהג הדלקת מדורות. גם הקשר של ל”ג בעומר לבר כוכבא וניצחונותיו על הרופאים בזמן ששלטו בארץ קשור למנהג הדלקת המדורות. זאת לנוכח הדלקת האש כאיתות  על נצחון בימים עברו, כפי שהיה נהוג בנצחונותיו של בר כוכבא.

בנוסף, מן המסורת, החת”ם סופר במדרש קבע כי המן החל לרדת ביום מועד זה. יש הסבורים כי מועד ל”ג בעומר נקבע לחגיגה גם על בסיס תאריך זה הקשור לצום יהושע בן נון באלף הראשון לספירת הנצרות ביח באייר. עוד קשור מועד ל”ג בעומר למועד שבו נבנה בית המקדש וגם מועד החרבותו. במועד זה התחוללה רעידת אדמה שהחריבה בי”ח באייר במאה הרביעית את בית המקדש של יוליאנוס.