סלמונלה – תסמינים והנחיות לטיפול

סלמונלה- תסמינים שחשוב להכיר; מהם הסימפטומים של חשיפה לחיידק הסלמונלה ומה לעשות במקרה של צריכת אוכל עם סלמונלה? חיידק הסלמונלה הוא אחד מגורמי המחלות הנפוצים ביותר. כך על פי ארגון הבריאות העולמי. הסלמונלה הוא חיידק צואתי אשר חי באופן שגרתי במערכת העיכול של בעלי חיים ובני אדם. לרוב המחלה עוברת מעצמה ותסמיניה קלים. בחולים מסוימים ובמקרים לא נפוצים, סלמונלה חודר מהמעיים למחזור הדם. אז, גורם החיידק למחלה מסוכנת.

ריקול למוצרי שוקולד של שטראוס עלית בשל הימצאות סלמונלה. תסמינים של החיידק. צילום: Pixbay Jacqueline maco
ריקול למוצרי שוקולד של שטראוס עלית בשל הימצאות סלמונלה. תסמינים של החיידק. צילום: Pixbay Jacqueline maco

סלמונלה- תסמינים ומה לעשות במקרה מחלה?

אז מהם התסמינים של מי שחולה בחיידק הסלמונלה? התסמינים כוללים בעיות במערכת העיכול כמו הקאה ושלשול ואף חום. במקרה חשיפה ותחלואה יש להבדק ולקבל טיפול רפואי. במקביל למחלה מומלץ לשתות שתייה רבה כדי לשמור על מאזן נוזלים בגוף, על רקע שלשול או הקאות. לרוב, המחלה חולפת לאחר מספר ימים, ללא טיפול אנטיביוטי. ואולם מי שנחשף לחיידק וחש בתסמינים, נדרש לבירור רפואי וטיפול אנטיביוטי במידת הצורך.

להלן רשימת התסמינים של סלמונלה אפשריים למי שחלה בחיידק:

  • שלשולים
  • כאבי ראש
  • עוויתות בבטן
  • בחילה
  • חום גבוה
  • כאבי בטן
  • הקאה
  • אלח דם
  • כאבי פרקים
  • קושי במתן שתן

 

תינוקות, אנשים הסובלים ממחלות לב או בעיות כלי דם כמו הצרת עורקים, חולי HIV מטופלים בסטרואידים וחולי סרטן לצד מדוכאי חיסון נדרשים למשנה זהירות ולהיבדקות גם במקרים עם תסמינים קלים.

כמו כן, במשרד הבריאות מציינים שהחיידק מוביל לסימפטומים קלים לרוב, תסמינים שחולפים וברוב המקרים לאחר מספר ימים חלה החלמה מלאה. עם זאת מציינים במשרד הבריאות כי נחוצה תשומת לב מיוחדת לגבי תחלואה באוכלוסיות של קשישים ושל מדוכאות חיסון. על פי משרד הבריאות, במידה ובאוכלוסיות אלה יש תופעות , אפילו קלות, יש לפנות לבדיקה רפואית. עוד מציינים במשרד הבריאות כי במידה ובקרב אוכלוסיה בריאה המוצר נצרך וישנם תסמינים משמעותיים במערכת העיכול כמו שלשול מלווה בחום או שלשול דמי, יש לפנות לבדיקה וטיפול רפואי.

אולי יעניין אותך גם:

סלמונלה במוצרי שטראוס עלית: הריקול הגדול בתולדות ישראל

בין שנת 2016 ל2019 משרד הבריאות ביצע מעל 26 אלף בדיקות להמצאות חיידק סלמונלה. מספר מקרי התחלואה מתוכם היה מעל 14 אלף. מספר האשפוזים שהתגלו בהקשר לבדיקות אלה היה מעל 1300 ומספר מקרי המוות היה בתקופה זו 8. כך על פי דו”ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת. משרד הבריאות הודיע ביחס להימצאות חיידקי הסלמונלה במוצרי חברת שטראוס עלית שהוביל לריקול החזרת המוצרים הגדול ביותר בתולדות ישראל כי רק ב19.4 “התקבלו ממצאים ראשוניים מהיצרן שעלו במסגרת בדיקות שגרתיות….ב 21.4 התקבל דיווח על ממצאים שאינם סופיים שהצביעו על נוכחות סלמונלה בחומרי הגלם. ב24.4 הודיעה שטראוס עלית על ממצאים סופיים המצביעים על נוכחות חיידק הסלמונלה בסביבת הייצור ובחומרי הגלם. לפיכך הודיעה שטראוס עלית על ריקול. בין המוצרים עליהם הודיעה החברה לגבי הריקול: טבלאות שוקולד כמו שוקולד פרה, חטיפים כמו אגוזי ופסק זמן, עוגיות ורולדות ועוד.

חברות נוספות המשתמשות בחומרי הגלם של החברה הורו על ריקול של מוצריהן. על פי הודעת שטראוס לנוכח הריקול, יפוצו כל הצרכנים שיוכיחו כי רכשו את המוצרים כפי שיתווה, בערך כפול מסכום קניית המוצר..