טיפולי אורתודונטיה

מה היא רפואת שיניים אורתודנטית ואילו שיטות טיפול אורתודונטיות קיימות ?

מערכת האתר

עודכן בתאריך

רופאי שיניים
טיפולי אורתודנטיה - גשר בשיניים. צילום: Pixabay MarshalLawPhotography

אורתודונטיה היא התמחות רפואת שיניים הנוגעת לחקר וטיפולים באופן סגירת הלסתות של הפה ובעיות שיניים נגזרות. אורתודונטיה היא מונח המבוסס על המילים הלטיניות- שיניים ויישור. לעיתים המונח אורתודונטיה מכונה בטעות אורתודנטיה.

רופא השיניים האמריקאי אדוארד הארטלי אנגל (1855-1930) היה רופא השיניים הראשון האורתודונטי (אורתודנט) הראשון שהפך את האורתודונטיה לתחום התמחות מודרני ברפואת שיניים והוא האוונגרד בתחום זה בעת המודרנית.
בעיות סגירת הלסת והפה באופן תקין המטופלות באורתודונטיה קשורות לעיתים קרובות במבנה והתפתחות לא נורמלית של שן אחת או יותר, הצומחות באופן עקום, ללא התאמה או ללא סדירות, או בשל העדר התאמה במפתח ומסגר הלסת בין הלסת העליונה והתחתונה והשיניים בהן.

מה היא אורתודונטיה ואילו שיטות טיפול אורתודונטיות קיימות ?

באמצעות הטיפול של רופא השיניים המתמחה בתחום האורתודונטי ניתן לסייע למטופלים לתקן את מבנה השיניים, להזיז שיניים עקומות, ליישר שיניים, לעקור שיניים, לשלוט באופן בו מתפתח הפה והפנים והשיניים צומחות ולהזיז את השיניים לאורך זמן למיקום שבו הן יאפשרו מפתח וסגירת הלסת באופן הרמוני ותקני, שלא יצור קושי וליקוי. בניגוד לסברה הרווחת, התמחות רפואת השיניים האורתודונטית אינה בעלת ערך אסתטי בלבד אלא בעלת ערך טיפולי רפואי. זאת בשל חשיבות סגירת הלסת, סידור השיניים ותנועת הלסת כגורם שעלול לפגוע בחניכיים, לשבש את מנח הלסת ולהוביל לכאבים, ולהקשות על אכילה.

טיפול אורתודונטי- במסגרת טיפול שיניים אורתודנטי מתבצעת באמצעות הפעלת לחץ של השיניים על מנת ליישרן באמצעות מכשיר בשיטה כלשהי. השיטה הנפוצה ביותר היא הלבשה של "גשר" על השיניים. גשר הוא חיבור של קוביות מתכת מסוג נירוסטה או חומר רקמי בצבע לבן (מטעמי אסתטיקה) בעזרת חוט מתכת המאפשר מתיחה של השיניים באופן שמוביל ליישורן באופן מבני ישר. שיטה אחרות כוללות סד שיוצר את הלחץ על שיניים המורכב על השיניים או פלטות פנימיות נשלפוץ ,כובע אורתודנטי או יישור שיניים לינגואלי בו הקוביות של הגשר- המכונות סמכים, מונחות על גבי החלק הפנימי של השיניים באופן לא גלוי (בשל רצון לשמור על אסתטיקה ולהמנע ממראה הגשר). טיפולים אלה נעשים לעיתים בליווי עקירת שיניים וטיפולים אחרים על ידי רופא השיניים האורתודנט.

דילוג לתוכן