דיקור סיני – מהו ואיך הוא יכול לעזור לך?

מה זה דיקור סיני? כיצד הוא מועיל לבעיות גב? איך אקופנקטורה מועילה לשיכוך כאבים כמו מיגרנות? מה השפעת הדיקור על הפרעות שינה?

דקל שחף

עודכן בתאריך

רפואה משלימהאורטופדיה
השפעות דיקור סיני ומהותו. צילום: Pixabay 5petalpics -51

דיקור סיני – נקרא גם בשם, אקופנקטורה. מהווה שיטה שכיחה במיוחד לטיפול במגוון בעיות רפואיות ברפואה המזרחית (הסינית) או האלטרנטיבית. מהו דיקור סיני? איך הוא יכול להועיל למגוון בעיות? האם דיקור סיני הוכח מדעית כמועיל לבעיות גב? איך אקופנקטורה מועילה לשיכוך כאבים בכלל? מה השפעתו של הדיקור על מיגרנות? האם אקופנקטורה עשויה לסייע בטיפול בסוכרת? מה השפעת הדיקור על הפרעות שינה? השאלות הן רבות, וכך גם המחלוקות. יש כאלה שהטיפול עוזר באחת או בכמה בעיות שהזכרנו, ויש כאלה שיגידו שזה עוזר כמו "כוסות רוח למת", ננסה לעשות כאן קצת סדר.

דיקור סיני – דיקור באמצעות מחטים עדינות ודקות, משמש כשיטת טיפול טיפולית (לבעיות קיימות) או טיפול מונע (לבעיות שכיחות), ומקורה ברפואה הסינית העתיקה. הדיקור כרוך בהחדרת מחטים עדינות בנקודות ספציפיות בגוף. על פי הרפואה הסינית נקודות אלה הם בעלות השפעה חיובית על גופנו בהתאם לכל נקודה ונקודה. נעשו מחקרים רבים בנושא, וממצאי מחקרים שונים השוו את הדיקור בנקודות שאין להן משמעות מבחינת הרפואה הסינית למול טיפול במחטים במיקומים לפי הרפואה הסינית והוכיח כי אלה חשיבות טיפולית. כלומר, מבחינה אמפירית מדעית, הטיפול בדיקור עוזר בקורלציה גבוהה לנקודות ולמיפוי הדקירה. לא מדובר רק באפקט פלסבו כי אם בשיטה שקיימים ממצאים שונים המוכיחים את השפעותיה המועילות.

שיטת דיקור במחטים נפוצה באופנים שונים ברחבי העולם. בישראל, בארצות הברית, באירופה וכמובן באסיה השימוש במחטים בדיקור הוא נפוץ. מרפאות כאב והוספיסים בעולם מוסיפים טיפולי רפואה משלימה או אלטרנטיבית במחטים לסל הטיפולים הרפואיים הרגילים, של קופות החולים. זאת במיוחד במקרים של כאבים כמו מיגרנות או כאבי גב או במקרים בהם לרפואה הקונבנציונאלית אין מענה.

ההבדל בין דיקור יבש לבין דיקור רטוב

מה ההבדל בין דיקור יבש לבין דיקור רטוב?
בארצות הברית ואירופה המטפלים העוסקים בדיקור סיני מיישמים טכניקות דיקור יבש. בהן הטיפול נעשה באופן קצר יחסית והוא מתרחש בנקודות מעוררות כאב – טריגר פוינטס. לעומת זאת בדיקור המזרחי הסיני הקלאסי, הדקירה היא לאורך המרידאינים. לעיתים רבות הדיקור הסיני הקלאסי נעשה בליווי הזרקת תמציות צמחים או מי מלח ולא רק דיקור יבש.

איך נעשה הטיפול בדיקור? בדיקור הסיני המטפל עורך אבחנה משלו לצד אבחנה רפואית לגבי מצב רפואי או מחלה ואז מחדיר באופן שטחי מחטים דקות במיוחד בנקודות מסוימות על פני עור הגוף כולל הראש והפנים. תהליך זה מגרה עצבים תחושתיים מתחת לעור ובתוך השרירים ומחולל השפעה.

בתגובה לדקירה, הגוף מייצר חומרים טבעיים כמו אנדורפינים לשיכוך כאבים. מדענים סבורים כי חומרים טבעיים אלה אחראים על ההשפעות החיוביות הקשורות דיקור.  לרוב, הדיקור מצריך סדרה של מפגשי אקופנקטורה. זאת משום שהשפעותיו עשויות לא להיות מורגשות לאחר פגישה אחת או שתיים בלבד.

דיקור סיני ובריאות: כיצד דיקור-סיני יכול להועיל?

לאילו בעיות דיקור סיני יכול לעזור? מה יתרונותיו שלה הדיקור? דיקור קשור אם כן קשר ישיר לבריאות. דיקור ובריאות, היא שיטת טיפול מסורתית הפועלת על העיקרון שאנרגיה או "כוח חיים", המכונה צ'י, זורם דרך ערוצים בגוף המכונים מרידיאנים. על פי הדיקור מחלה יכולה להיגרם כאשר זרימת הצ'י משתבשת. על פי השיטה, טיפול בדיקור יכול לשחזר את הזרימה הזו וכתוצאה מכך להחזיר את הבריאות לאיתנה.  יישומים של התחום ומדקרים משתמשים בדיקור סיני לטיפול במגוון מצבים בריאותיים, אם כי השימוש בו לא תמיד מגובה בראיות מדעיות.  

המכון הלאומי למצוינות בבריאות ובטיפול (NICE) ממליץ כיום לשקול שיטת טיפול זו כאפשרות טיפול פוטנציאלית לכאב כרוני, כאבי ראש כרוניים מסוג מתח, מיגרנות, תסמיני דלקת ערמונית ושיהוקים.  יתר על כן, הוא משמש לעתים קרובות לטיפול במצבים ותסמינים אחרים כגון כאבי מפרקים ושרירים, כאבי לסת, תסמינים הקשורים לסרטן כמו כאב או תופעות לוואי מטיפולים בסרטן כמו בחילה מכימותרפיה. עם זאת, ראיות המשווים את יעילות הדיקור עם טיפולים אחרים עדיין אינן ברורות.  זמינות של דיקור סיני על NHS למרות שהגישה עשויה להיות מוגבלת, חלק ממתקני NHS מציעים שירותי דיקור. רוב המטופלים המבקשים שירותים אלה משלמים באופן פרטי מכיוון שהעלויות יכולות להשתנות באופן משמעותי בין המטפלים.  אם אתם שוקלים לעבור לטיפול או נמצאים כעת בטיפול, מומלץ לדון בכך עם רופא המשפחה שלכם.  

הליך דיקור סיני פגישת דיקור ראשונית נמשכת בדרך כלל בין 20 דקות לשעה וכוללת הערכת בריאות כללית, סקירת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית והחדרת מחטי דיקור. הטיפול דורש לעתים קרובות מספר מפגשים.  במהלך הפגישה, המטופלים מתבקשים בדרך כלל לשבת או לשכב ועשויים להידרש להתפשט חלקית כדי שהמתרגלים יוכלו לגשת לחלקי גוף מסוימים. המחטים בהן נעשה שימוש עדינות מאוד, אורכן כמה סנטימטרים, חד פעמיות, מעוקרות מראש ומושלכות מיד לאחר השימוש.  המטפלים בוחרים נקודות ספציפיות למיקום המחט בהתבסס על מצבו של המטופל. ניתן להשתמש במספר נקודות במהלך פגישה טיפוסית בהתאם למספר הסימפטומים הנוכחיים. ניתן להחדיר מחטים ממש מתחת לעור או עמוק יותר לתוך רקמת השריר ולהשאיר אותן במקומן למשך מספר דקות עד כ-30 דקות.  מטופלים עשויים להרגיש תחושת עקצוץ או כאב עמום בעת החדרת המחט, אך לא אמורים לחוות כאב משמעותי. אם מופיע כאב, יש לדווח על כך מיד למטפל.  אמצעי בטיחות ורגולציה בדיקור סיני אין תקנה סטטוטורית לדיקור סיני בישראל. עם זאת, אם אתה בוחר בטיפול בדיקור סיני, ודא שהמטפל שלך הוא איש מקצוע מוסדר בתחום הבריאות כמו רופא, אחות או פיזיותרפיסט או שייך לארגון דיקור לאומי מוכר.  

דיקור סיני המבוצע על ידי מטפלים מוסמכים הוא בדרך כלל בטוח אם כי תופעות לוואי קלות כגון נקבים בעור, כאב, דימום או שטפי דם באתרי ניקוב; נמנום; בחילה; סחרחורת או חולשה עלולה להתרחש. תופעות לוואי חמורות כמו ניקוב ריאות או זיהום הן נדירות.  אם אתם סובלים מהפרעת דימום כמו המופיליה או נוטלים תרופות נוגדות קרישה, התייעצו עם רופא המשפחה או המדקר לפני תחילת הטיפול.   דיקור סיני אינו מומלץ בדרך כלל אם יש לך אלרגיות למתכות או זיהומים שבהם מחטים יכולות להיות מוחדרות.  נשים בהריון יכולות בדרך כלל לעבור דיקור סיני בבטחה. עם זאת, הודע לדיקור שלך אם את בהריון מכיוון שיש להימנע מנקודות דיקור מסוימות במהלך ההריון. 

דילוג לתוכן