איזה ירק מוריד לחץ דם גבוה?

איזה ירק יכול לסייע בהפחתת לחץ הדם? מה גורם ללחץ דם גבוה ואילו שיטות מסייעות להפחית אותו? מה התסמינים של יתר לחץ דם?

ד"ר לביא סיגמן

עודכן בתאריך

קרדיולוגיהתזונה
איזה ירק מפחית לחץ דם? 8 מאכלים - ירקות להורדת עודף לחץ-דם. צילום: Pixabay

מיהם הירקות שנמצאו במחקרים כקשורים להפחתת לחץ דם גבוה? איזה ירק יכול לסייע להוריד עודף לחץ דם? מה גורם ללחץ דם גבוה ואילו שיטות מסייעות להפחית אותו? מה התסמינים של יתר לחץ דם? ואיזה ירק יכול לסייע בהפחתת לחץ הדם?

לחץ דם גבוה, המכונה גם יתר לחץ דם, הוא מצב רפואי נפוץ וחמור שיכול להוביל לבעיות בריאותיות משמעותיות. הגורמים ללחץ דם גבוה מגוונים. הם כוללים תזונה, נטייה גנטית, אורח חיים לא בריא, עודף משקל, מחלות כרוניות, תרופות, גיל וגורמים פסיכוסוציאליים. ברוב המקרים, לחץ דם גבוה אינו גורם לתסמינים. לכן חשוב לבצע בדיקות לחץ דם באופן סדיר. במקרים בהם לחץ הדם גבוה מאוד, עלולים להופיע תסמינים כמו כאב ראש, סחרחורת, טשטוש ראייה, קוצר נשימה, דימום מהאף, עייפות, חרדה וכאבים בחזה. אז איזה ירק באמת מוריד לחץ דם גבוה?

לחץ דם ותזונה

אבחון לחץ דם גבוה נעשה באמצעות מדידת לחץ דם. הטיפול בלחץ דם גבוה תלוי בגורמים וברמת החומרה שלו. שינויים באורח החיים, שימוש בתרופות, או שילוב של שניהם עשוי לסייע בהפחתת לחץ הדם.

ממצאים מדעיים הצביעו על כך שמגוון ירקות מפחיתים את לחץ הדם. כך, נמצא במחקר שתזונה עשירה בפירות וירקות, כולל במיה, עלי דלעת ותרד, הורידה משמעותית את לחץ הדם. עוד נמצא כי ירידה בלחץ הדם קשורה במישרין עם תזונה צמחונית אובו-לקטו. ממצאים מדעיים נוספים העלו כי צריכה גבוהה יותר של פירות וירקות קשורה ללחץ דם נמוך יותר. לצד זה ממצאים אחרים העלו כי לירקות ונגזרותיהם כמו מיצים קיימת השפעה חיובית במיוחד על הפחתת לחץ הדם. כך, נמצא למשל שמיץ מלפפון ומיץ עגבניות יעילים בהפחתת לחץ הדם.

הירק שמוריד עודף לחץ דם?

אז מיהו הירק שמפחית את לחץ הדם? אילו 8 מאכלים שמורידים לחץ דם שהינם ירקות יכולים לסייע?

תזונה מונעת: מה גורם ללחץ דם גבוה?

תזונה עשויה לסייע להפחתת לחץ דם. מאכלים מסוימים יכולים להשפיע על לחץ הדם. לצד זה צריכת מזונות מסוימים יכולה להעלות את לחץ הדם. לכן חשוב להמנע ממזונות מסוימים וחומרים כמו קפאין, אלכוהול וצריכת מלח. לפני שנפרט איזה ירק מוריד לחץ דם ואילו ירקות מפחיתים לחץ-דם גבוה, נפרט מה עוד יכול להעלות את לחץ הדם. הסיבות ללחץ דם גבוה יכולות להיות מגוונות:

  • גורמים תורשתיים: נטייה גנטית משפיעה על הסיכון לפתח לחץ דם גבוה.
  • גורמי אורח חיים: אורח חיים לא בריא, הכולל תזונה עתירת מלח ושומן רווי, חוסר פעילות גופנית, עישון ושתיית אלכוהול מופרזת, תורם משמעותית להתפתחות לחץ דם גבוה.
  • עודף משקל והשמנת יתר: משקל עודף מעמיס על מערכת הלב וכלי הדם. זה עלול להוביל לעלייה בלחץ הדם.
  • מחלות כרוניות: מחלות כמו סוכרת, מחלות כליה ומחלות בלוטת התריס יכולות להשפיע על לחץ הדם.
  • תרופות: תרופות מסוימות, כגון תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות עלולות להעלות את לחץ הדם.
  • גיל: הסיכון ללחץ דם גבוה עולה עם הגיל.
  • גורמים פסיכוסוציאליים : לחץ נפשי, חרדה ודיכאון יכולים להשפיע זמנית על לחץ הדם.

חשוב לציין שבמקרים רבים, לחץ דם גבוה אינו גורם לתסמינים. חשוב להבדק באופן סדיר לניטור לחץ הדם. אם אתם חשים תסמינים כאמור לעיל, או חשים שלא בטוב, פנו לרופא לייעוץ ואבחון לפני פניה לפתרונות משלימים. אבחון לחץ דם גבוה נעשה באמצעות מדידת לחץ דם.

שינויים באורח החיים היעילים להורדת לחץ דם גבוה כוללים הפחתת מזונות לא בריאים והפחתת צריכת מלח, ירידה במשקל, פעילות גופנית סדירה, תזונה בריאה, עתירה בפירות, ירקות ודגנים מלאים ודלת מלח ושומן רווי, הפסקת עישון, צמצום צריכת אלכוהול והפחתת מתחים נפשיים. כאמור, הרופא עשוי להמליץ על טיפול תרופתי במקרים בהם שינויים באורח החיים אינם מספיקים. נדגיש כי חשוב לפנות לרופא לקבלת ייעוץ אישי לגבי הגורמים ללחץ דם גבוה והטיפול המתאים ביותר.

דילוג לתוכן