מהו מיקרו אמבוליזם ומדוע מתרחשת חסימת כלי דם ?

איך קורית חסימת כלי דם זעירים בגוף? מהו מיקרו-אמבוליזם? מהן הסיבות לחסימת כלי דם במוח וברגליים כשנוצרת סתימת כלי דם קטנים בגופנו?

קרדיולוגיה
מיקרו אמבוליזם וחסימת כלי דם. צילום: pexels-karolina-grabowska

מתי מתרחשים מקרים של חסימת כלי דם בגופנו? מהו מיקרו-אמבוליזם? מה הגורמים לחסימת כלי דם במוח וברגליים כשנוצרת סתימת כלי דם קטנים בגופנו? מיקרו -אמבוליזם, המכונה גם חסימה מיקרו -וסקולרית או פגיעה במיקרו -וסקולרי, מהווה מצב המאופיין על ידי סתימת כלי דם קטנים על ידי חלקיקים מיקרוסקופיים -אמבולי. מקורם יכול להגרם מגורמים שונים: כמו קרישי דם, בועות אוויר, כדורי שומן או פסולת תאית. למיקרו אמבוליזם יכולות להיות השלכות משמעותיות על איברים ורקמות שונות, במיוחד במוח, בלב ובכליות.

1. מיקרו-אמבוליזם מוחי:

מיקרואמבוליזם מוחי מהווה גורם התורם באופן משמעותי לשבץ איסכמי וליקויים קוגניטיבי. מיקרואמבולי יכול לחסום עורקים מוחיים קטנים. וזה עלות לגרור מיקרו -אינפראקטים או אזורים של מוות תאים מקומיים ברקמת המוח. מיקרו -אינפראקטים אלה נקשרו לסיכון מוגבר לשבץ מוחי, דמנציה כלי דם ודעיכה קוגניטיבית. גורמים אפשריים שעשויים להוביל לכך, כוללים פרפור פרוזדורים, מחלות עורקים וניתוחי לב וכלי דם כמו ניתוח לב פתוח או צנתור.

2. מיקרו-אמבוליזם לבבי:


תופעת של מיקרו -אמבוליזם יכול להתרחש גם בלב, במיוחד במהלך הליכי לב או ניתוחים. בועות אוויר, אגרגטים של טסיות דם או פסולת רקמות יכולות להיכנס למחזור הדם הכלילי, ולגרום לחסימה מיקרו -וסקולרית ופגיעה בשריר הלב. תופעה זו, המכונה ללא זרימה או זרימה נמוכה, עלולה להוביל לשינויים בתפקוד שריר הלב, הפחתת תפקודו בהיבטים של התכווצות, ולסיכון מוגבר לסיבוכים, כמו אוטם שריר הלב ואי ספיקת לב.

3. מיקרו אמבוליזם כלייתי:


מיקרואמבולי יכול להשפיע גם על הכליות, מה שמוביל לפגיעה בכליות חריפה (AKI) או מחלת כליות כרונית (CKD). אמבולי קריסטל כולסטרול, שמקורו בלוחיות טרשת עורקים באבי העורקים או בעורקים גדולים אחרים, יכולים לחולל שינויים בכליה, ולגרום לפגיעה איסכמית בה. מצב זה, המכונה מחלת כליות טרשתית, יכול להתבטא בתפקוד כליות לא תקין יתר לחץ דם ועוד.

השלכות אבחנתיות וטיפוליות:


איתור ומעקב אחר מיקרו -אמבוליזם, טרומבוזיס וחסימת כלי דם חשובה ותורמת מאד למניעה וניהול סיבוכים נלווים. אולטרסונוגרפית דופלר Transcranial doppler ultrasonography (TCD) משמשת טכניקה לא פולשנית המשמשת לאיתור אותות מיקרו מוחיים, שיכולים לעזור בזיהוי אנשים הנמצאים בסיכון לשבץ איסכמי ולהנחות התערבויות טיפוליות.

    למענה ואיתו במסגרת בריאות הלב, ניתן להשתמש במצבי הדמיה שונים, כמו אקו לב של שריר הלב והדמיית תהודה מגנטית לב (CMR) כדי להעריך חסימה מיקרו -וסקולרית ואיתור תופעות לא תקינות רלוונטיות בשריר הלב. מידע זה יכול לסייע בזיהוי ומיפוי סיכונים ותכנון טיפול בחולים העוברים התערבויות לב או חווים תסמונות כליליות חריפות.

    אסטרטגיות טיפוליות שמטרתן למנוע או להקטין את ההשפעות של מיקרו -אמבוליזם עשויות לכלול טיפול נוגד קרישה, טיפול נגד טסיות הדם או שימוש במכשור רלוונטי במהלך ניתוחים פולשניים. יתר על כן, ניטור ואבחון מהיר של התנאים העשויים לגרום לתופעה מהווים רכיב חשוב בהפחתת הסיכון לסיבוכים הקשורים.

    דילוג לתוכן