שיעור חיסונים גבוה לילדים בישראל

משרד הבריאות : שיעור קבלת חיסוני ילדים בישראל 95% התחסנות

מפרסומי משרד הבריאות לרגל שבוע החיסונים הבינלאומי עולה כי שיעור ההתחסנות של אוכלוסיית ישראל מדורג בין המובילים בעולם ותכנית החיסונים בישראל מהמקיפות בעולם. זאת לצד שאלות לגבי אמינות חיסונים והשפעת תמריצים ועונשים להגברת התחסנות.

שיעור קבלת חיסוני השגרה של גיל הילדות  בישראל הוא גבוה ועומד על כ- 95% התחסנות באוכלוסיה.
החיסונים הניתנים לתינוקות וילדים בטיפת חלב במסגרת תכנית חיסוני השגרה:

  • “מחומשת” (טטנוס-דיפטריה-שעלת +המופיליס אינפלואזה b + שיתוק ילדים (פוליו))
  • “מרובעת” (“משולשת”: חצבת -חזרת-אדמת  + אבעבעות רוח)
  • חיסון נגד חיידקים פנוימוקוקים (פרבנר)
  • חיסון נגד דלקת כבד נגיפית Hepatitis B) B)
  • חיסון נגד דלקת כבד נגיפיתHepatitis A) A)
  • חיסון נגד נגיף הרוטה.

על פי הודעת משרד הבריאות : ” חיסונים מהווים את אחת ההתערבויות החשובות והיעילות ביותר למניעת מחלות ולקידום בריאות האוכלוסייה. השימוש בחיסונים הביא לירידה משמעותית בשיעור ההתרחשות של מחלות שונות.  כך למשל, מאז 1994, שנה בה החלה  תכנית החיסון נגד דלקת קרום המוח מהימופילוס אינפלואנזה b  נעשתה המחלה נדירה ביותר.

החיסון נגד פנוימוקוקיים (פרבנר) שנכנס לסל חיסוני השגרה, מגן נגד מרבית הזנים של חיידקי הפנוימוקוקים הגורמים לדלקת קרום המוח ולאלח דם בילדים.  השימוש בו,  שהחל ב-2009 הפחית מאוד את התחלואה במחלות קשות אלו.

גם החיסון נגד שלשולים הנגרמים על ידי נגיף הרוטה שהחל ב-2010 הביא לירידה בשיעור הילדים המאושפזים והמגיעים לחדר מיון בגלל מחלה. הישגים אלה הם תלויים בשמירה על שיעור חיסונים גבוה.  הורים הדואגים לחיסון ילדיהם מגינים על ילדיהם וגם על כלל הילדים. בלעדיהם המחלות הללו עלולות לחזור.

חשוב לשמור על הילדים, ולחסנם במועד!