שתייה חריפה קטלנית: איך לזהות אלכוהול מזויף ?

 איך לזהות בקבוקי שתיה אלכוהולית מזויפת לאור מכירת בקבוקי שתיה חריפה מזויפים ורעילים ?

שתייה חריפה קטלנית יותר ממה שחשבתם: כפי שמפורסם באופן קבוע, עקב תפיסת בקבוקי שתיה חריפה המכילים חומרים רעילים, רבים בישראל ובעולם סובלים מהרעלת חומרים כמו מתנול המדוללים בתוך שתיה חריפה, באופן העלול לגרום גם למוות. כפי שמדגישים במשרד הבריאות, משקאות אלכוהוליים החשודים כמזויפים עלולים להכיל רמות גבוהות מעל התקן המותר, של הרעל מתאנול. מתאנול הינו חומר רעיל במיוחד למערכת העצבים, הרעלת מתאנול קלה אינה שונה מזו של אלכוהול רגיל וכוללת בחילות, הקאות ואיבוד הכרה. יחד עם זאת, הרעלת מתאנול חמורה עשויה לגרום לעיוורון ואף למוות.

במשרד הבריאות מבהירים כי תופעת מכירת משקאות אלכוהוליים לא תקניים המכילים מתנול בריכוזים מסוכנים, הן במרכולים והן בקיוסקים נפוצה מאוד בישראל. יחד עם זאת ,קשה לאמוד את היקפה המלא עקב סיבות של אי-דיווח עקבי על ידי בתי חולים. ישנם דיווחים רבים על הרעלות נקודתיות.

להלן מספר כללים כיצד ניתן לזהות אלכוהול מזוייף :

  • מחיר זול באופן חריג.
  • תווית בה חסרים פרטים כמו כתובת היצרן, שם היצרן.
  • אי המצאות תאריך ייצור על גבי הבקבוק ומספר אצווה.
  • כאשר ישנה טעות כתיב בתווית.
  • כאשר מבחינים כי הפקק נפתח בעבר.
  • כאשר התווית מודבקת באופן לא ישר.
  • כאשר מסתכלים בחנות על שורה של מספר בקבוקים מאותו הסוג וגובה מילוי הנוזל אינו אחיד זהו סימן למילוי ידני.

קישור לתוויות של בקבוקים שנמצאו עם חומרים מסוכנים בתוכם, באתר משרד הבריאות

להמחשה מתחילת שנת 2018 דווחו 13 מקרי מוות ו-5 מקרי עיוורון ואלה רק מה שדווח ונבדק במעבדה, בפועל ההערכה היא כי מספר המקרים גדול משמעותית.

כך עולה גם לדוגמה כי באוגוסט 2019 דווח כי בבית החולים לניאדו על נפטר אלמוני כתוצאה מהרעלת מתאנול, בדמו נמדד מתנול בריכוז 30 מ”ג.
באוגוסט 2019 דווח כי בבית החולים תל השומר אושפזה אישה כתוצאה מהרעלת מתאנול, בדמה נמדד מתאנול בריכוז 14מ”ג, הביטויים הפיזיים של ההרעלה היו הקאות מרובות, קשיי נשימה ופגיעה בראייה.
ביולי 2019 דווח כי בבית החולים אסותא באשדוד אושפז אדם כתוצאה מהרעלת מתאנול, הביטויים הפיזיים של ההרעלה היו הקאות מרובות, קשיי נשימה ועיוורון.
ביוני 2019 דווח על מקרה תמותה בעיר אשקלון ככל הנראה כתוצאה מהרעלת מתנול.

רשות המיסים אשר אחראית על תקנות הכהילים המפוגלים נמצאת בעיצומו של הליך עדכון תקנות הכהילים המפוגלים על מנת להסיר את המתנול כחומר פיגול. המהלך הינו בעידוד משרד הבריאות, המתאנול כחומר פיגול הוא גורם הסיכון העיקרי בשתיית כוהל מפוגל (שמגיע באופן לא חוקי לצרכן). מכון התקנים האחראי לקביעת התקן של האלכוהול ואף משרד הכלכלה (אגף מינהל תעשיות) תומכים בעדכון תקנות הכהילים המפוגלים. מכון התקנים אף איתר שיטות מקובלות שפורסמו על ידי רשת מעבדות המכס האירופיות לקביעת נוכחות חומרי הפיגול הנפוצים ברוב מדינות אירופה (methyl ethyl ketone, isopropyl alcohol, denatonium benzoate). יש לקוות כי עדכון תקנות הכהילים המפוגלים יסייעו בהפחתת מקרי המוות והעיוורון המיותרים כפי שבוצע לפני שנים במדינות אירופה.

המתאנול הינו חומר רעיל, ושתייה שלו נקשרת לתופעות לוואי קשות כגון עיוורון חמצת מטבולית, פגיעה עצבית, איבוד הכרה, פרכוסים, קומה ואף מוות. צריכתם של המשקאות האלכוהוליים שנבדקו, בהתבסס על תוצאות בדיקות המעבדה, מסכנת את חייו של הצורך אותם ותביא בוודאות גבוהה לחבלה בו.