הירק המדהים שיסייע להרזיה, וכנגד ניוון מוקולרי, קטרקט, בעיות עצם, עיכול ומחלות לב

מהו הירק הייחודי שמסייע להרזייה, מסייע כנגד ניוון מוקולרי וקטרקט, מסייע למניעה ועוזר בבעיות עצם, בעיות עיכול ולב?

תזונהמחלות לב
באק צ'וי להפחתת משקל, לבריאות העיניים וכנגד מחלות לב ובעיות עצם. צילום: Pixabay

מהו הירק הייחודי שמסייע להרזייה ולהורדה במשקל עודף? מיהו הירק המדהים שמועיל כנגד ניוון מוקולרי בעינים וקטרקט? מה הירק המסייע לבעיות עצם? מיהו הירק המועיל כנגד בעיות עצם? מהו הירק הייחודי המועיל כנגד בעיות עיכול ומחלות לב קרדיו-ווסקולריות?

לפני שנגלה מיהו הירק הייחודי נסייג ונאמר; אם הינכם סובלים ממחלות, מצבים רפואיים או תסמינים כמו בעיות לב, השמנה, בעיות עצם, ניוון מוקולרי, פנו לאבחון וייעות רפואי לפני הכל. אבחון יסודי של הסיבות לתסמינים ובירור הגורמים למצב רפואי או מחלה מהווים נדבך יסודי בטיפול בבעיה. לכן לפני שפונים לתוספים, טיפולים משלימים, צמחי מרפא או תזונה לריפוי היוועצו ברופא המטפל לגבי האפשרויות שעומדות בפניכם. וכן בדקו איתו את ההתאמה של המזון או צמח המרפא או התוסף או הטיפול שברצונכם להשתמש בו, והתאמתו לכם. ולאחר שסייגנו, מיהו בכל זאת הירק המועיל שיכול לסייע אם נשלב אותו בתבונה בתפריט התזונתי ?

זהו בוק צ'וי, או כפי שנהגה לעיתים באק-צ'וי או באק צ'וי או בוק צ'וי או פאק צ'וי. בוק צ'וי הוא ירק ירוק עלים בעל טעם עדין ומעט מתוק. הוא צבר פופולריות בשנים האחרונות בשל ערכו התזונתי והרבגוניות שלו בבישול. בכתבה זו נחקור את מקורותיו של צמח הבוק צ'וי, את המשפחה הבוטנית שלו, את השימוש ההיסטורי שלו כרפואה עממית, ונעמיק בהרכב החומרים התזונתיים שלו וביתרונות הנתמכים מדעית.

עוד באותו נושא:

בוק צ'וי, המכונה גם כרוב סיני, הוא ירק ירוק עלים פופולרי במטבח האסייתי. לאחרונה זכה להכרה בזכות הפרופיל התזונתי יוצא הדופן והיתרונות הבריאותיים שלו.

בוק צ'וי (Brassica rapa subsp. chinensis) מקורו בסין והוא מעובד נרחב בחלקים שונים של אסיה. הוא שייך למשפחת ה-Brassicaceae, הכוללת ירקות מצליבים אחרים כמו ברוקולי, כרובית וקייל. פאק צ'וי היה חלק בלתי נפרד מהמטבח האסייתי במשך מאות שנים וידוע בטעמו הייחודי ובמרקם הרך.

מבחינה היסטורית, בוק צ'וי שימש ברפואה המסורתית כתרופה עממית למחלות שונות. ניתן לייחס את השימוש הרפואי בו לתכולת החומרים התזונתיים העשירים שבו.

סופר פוד ייחודי

פאק צ'וי  או באק צ'וי הוא מקור תזונתי עשיר. הוא מכילה מערך של חומרים מזינים חיוניים. להלן כמה רכיבים תזונתיים עיקריים המצויים בבוק צ'וי:

ויטמינים: פאק צ'וי מהווה מקור מצוין לויטמינים A, C ו-K. ויטמין A חיוני לראייה, לתפקוד החיסוני ולצמיחה התאית. לעומתו, ויטמין C מהווה נוגד חמצון התומך בבריאות החיסון ובייצור קולגן. ויטמין K נחוץ לקרישת הדם ולבריאות העצם.

מינרלים: בוק צ'וי עשיר במינרלים כמו סידן, אשלגן וברזל. סידן חיוני לבריאות העצמות, בעוד שאשלגן חשוב לתפקוד הלב ולשמירה על לחץ דם בריא. ברזל נחוץ להובלת חמצן בכל הגוף.

סיבים: בוק צ'וי הוא מקור טוב לסיבים תזונתיים, המסייעים לעיכול, מעודדים תחושות מלאות ומסייעים בוויסות רמות הסוכר בדם.

פיטוכימיקלים: בוק צ'וי מכיל פיטוכימיקלים שונים כגון גלוקוזינולטים. גלוקוזינולטים נחקרו בשל תכונותיהם האנטי-סרטניות הפוטנציאליות. ידוע כי תרכובות אלו תומכות בתהליכי ניקוי רעלים בגוף ועשויות לסייע בהפחתת הסיכון לסוגים מסוימים של סרטן.

באק צ'וי להפחתת משקל, לבריאות העיניים וכנגד מחלות לב ובעיות עצם

מחקרים מדעיים הדגישו יתרונות, סגולות ויתרונות בריאותיים רבים הקשורים לצריכת פאק צ'וי. זאת לצד שימושים שונים בו כתרופת סבתא למחלות ובעיות ומניעתן. להלן פירטנו כמה יתרונות וסגולות של בוק צ'וי:

1. בריאות העצם: הסידן, ויטמין K ומינרלים אחרים בבוק צ'וי תורמים לבריאות העצם. צריכה נאותה של חומרים מזינים אלו עשויה לסייע בהפחתת הסיכון לאוסטאופורוזיס ולשמור על עצמות חזקות.

2. בריאות הלב: תכולת האשלגן הגבוהה של בוק צ'וי ותכולת הנתרן הנמוכה תורמים לבריאות הלב. אשלגן עוזר לווסת את לחץ הדם. זאת בעוד שתכולת הנתרן הנמוכה מסייעת במניעת לחץ דם גבוה. בנוסף, נוגדי החמצון בבוק צ'וי עשויים לעזור להפחית דלקת ולהגן מפני מחלות לב וכלי דם.

3. בריאות מערכת העיכול: תכולת הסיבים בבוק צ'וי מסייעת למערכת עיכול בריאה. סיבים אלה מסייעים ליציאות קבועות, מסייע לעיכול, ויכול לסייע במניעת עצירות.

4. בריאות העין: תכולת הוויטמין A העשירה של Bok choy, במיוחד בצורת בטא-קרוטן, הינה חיונית לשמירה על ראייה טובה ובריאות עיניים. ויטמין זה שבפאק צ'וי עשוי לעזור להפחית את הסיכון לניוון מקולרי וקטרקט הקשור לגיל.

5. תכונות אנטיסרטניות: הגלוקוזינולטים ופיטוכימיקלים אחרים בבוק צ'וי נחקרו לגבי סגולותיהם האנטי-סרטניות הפוטנציאליות. תרכובות אלו הוכחו כמעכבות את הצמיחה של תאים סרטניים ומפחיתות את הסיכון לסוגים מסוימים של סרטן, כגון סרטן ריאות, ערמונית וסרטן המעי הגס.

6. הרזייה ושמירה על משקל תקין: בוק צ'וי דל בקלוריות ועשיר בסיבים. זה הופך אותו לתוספת חשובה לתזונה שעשויה לסייע בהרזייה, הורדת עודף משקל וניהול משקל תקין. תכולת הסיבים מקדמת תחושות מלאות, מפחיתה את צריכת הקלוריות ותומכת בעיכול בריא.

7. תפקוד חיסוני: תכולת ויטמין C הגבוהה של באק צ'וי מחזקת את המערכת החיסונית, ועוזרת להדוף מחלות וזיהומים.

סיכומו של דבר, בוק צ'וי הוא לא רק ירק רב תכליתי וטעים, אלא הוא גם מציע יתרונות רבים ויתרונות הנתמכים מדעית. החל מקידום בריאות העצם ובריאות הלב ועד לסיוע בבריאות מערכת העיכול, הרכבו העשיר בחומרי הזנה של בוק צ'וי הופך אותו לתוספת חשובה בתפריט התזונתי שלנו.

כתבות באותו עניין
דילוג לתוכן