טיפול באסטמה עם ירקות ופירות

ממצאי מחקר חדש: טיפול באסטמה עם ירקות ופירות

ד"ר מרדכי הוכברג

עודכן בתאריך

תזונהרפואה משלימה
ירקות ופירות. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום: Jina Lee

ניסוי עם טיפול באסטמה בעזרת אנטיאוקסידנטים

במחקר אקראי ומבוקר פלסבו נבדקה היכולת של תפריט עשיר באנטיאוקסידנטים כמצמצם את השכיחות של מחלת האסטמה.

הניסוי בדק את היכולת של תפריט עם רמה גבוהה של אנטיאוקסידנטים שניתן לחולי אסתמה ביחד עם תוספים של ליקופן או בלעדיהם, לעומת תפריט עם רמה נמוכה של אנטיאוקסידנטים.

במחקר שותפו 137 חולי אסטמה מבוגרים, שחולקו באקראי לקבוצה שקיבלה תפריט עם רמה גבוהה של אנטיאוקסידנטים (5 מנות של ירקות ו- 2 מנות של פירות ביום) וקבוצה שנייה, שבה קיבלו תפריט ברמה נמוכה (2 מנות של ירקות ומנה אחת של פירות ביום).

הוא נערך במשך 14 ימים ואחר כך החליפו את הטיפול בקבוצות. אלו שקיבלו את התפריט עם הרמה הגבוהה של אנטיאוקסידנטים, קיבלו כעת תפריט עם רמה נמוכה ועם טבליות פלסבו. ואילו אלו שקיבלו בהתחלה תפריט עם רמה נמוכה של אנטיאוקסידנטים קיבלו כעת תפריט עם פלסבו, וחלקם קיבלו תמצית של עגבניות שסיפק 45 מיליגרם ליקופן ביום. הניסוי נמשך 14 שבועות.

אחרי 14 ימים נמצא שלאלו שקיבלו את התפריט העני באנטיאוקסידנטים הייתה עוצמת נשימה נמוכה יותר ויותר מחלות ויראליות יחסית לאלו שקיבלו את התפריט העשיר באנטיאוקסידנטים.

אצל הקבוצה שקיבלה את הרמה הנמוכה של האנטיאוקסידנטים, הוספת תמצית העגבניות לא שיפרה את המצב. לא היה הבדל במצבים דלקתיים ובתוצאות בריאותיות לעומת מה שנמצא בקרב אלו שקיבלו את אותו תפריט עם התפריט ללא העגבניות.

מסקנת החוקרים הייתה שרק תפריט עשיר מלכתחילה באנטיאוקסידנטים (קרוטנואידים) שינה לטובה את מצבם של חולי האסטמה. שיפור היה רק כאשר הגדילו את כמות הפירות והירקות שנאכלו, לא עם התוסף. זה מלמד שרק התערבות של הגדלת צריכת ירקות ופירות יכולה לעזור לחולי אסטמה. חשוב ביותר שהירקות והפירות שיאכלו יהיו אורגניים.

מקורות:
Wood L G, et al. Manipulating antioxidant intake in asthma: a randomized conttplled trial. A J Clin Nutr 2012

 

* האמור במאמר זה אינו בגדר ייעוץ או מרשם רפואי אלא מידע שהופיע בעיתונות מדעית או ברשת האינטרנט. על מי שנזקק לטיפול, יש לפנות לרופא או תזונאי, בהתאם למצבו.

מאת: ד"ר מרדכי הוכברג Ph.D, תזונאי. מתוך כתב העת "תזונה פלוס". לרכישת מנוי, התקשרו 08-9407466

דילוג לתוכן