מה נתפס בעיני אנשים כאוכל הכי טעים בעולם?

המאכלים הכי טעימים שיש? מה גורם לאנשים לחשוב על מאכל ככזה שהוא האוכל הכי טעים בעולם? מה מביא לתפיסה של אדם כלפי מזון כדבר הכי טעים בעולם?

תזונהמדע
מה נתפס בעיני אנשים כאוכל הכי טעים בעולם? צילום: pixabay joshuemd

מה גורם לאנשים לחשוב על מאכל ככזה שהוא האוכל הכי טעים בעולם? מה מביא לתפיסה של אדם כלפי מזון כדבר הכי טעים בעולם ? איך התפיסה שלנו מושפעת מהערכתו של מזון כאטרקטיבי עבורנו? מה הופך מאכלים לטעימים במיוחד עבורנו? מה נתפס בעיני אנשים כאוכל הכי טעים בעולם?

"<yoastmark

רבים מגדירים את האוכל הכי טעים בעולם על פי פרמטרים שונים שהם אישיים סובייקטיביים בעיקרם. אולם לרכיבי המזון יש השפעה מכרעת על התפיסה הביולוגית הקובעת ברמה הפסיכולוגית אבולוציונית את המשיכה למזון. כך למשל באופן גנטי, ביולוגי נימשך פחות לאכול מאכלים שהם חריפים מאד או מרים, אפילו אם הם בריאים לנו יחסית. לעומת זאת נימשך למזונות שהם עשירים בחלבונים, פחמימות ושומנים. זאת משום שגופנו נוטה לחפש אחר מזונות עשירים ברכיבים אלה שהיו בעבר נדירים במיוחד להשגה בטבע.

כך למשל אוכל שנחשב טעים במיוחד עבור רבים והינו פופולרי כולל:

 • מאכלים מטוגנים כמו חטיפים, צי'פס או טאמפורה
 • מוצרי חלב כמו גלידה או מעדן חלב
 • מאכלים המכילים שוקולד
 • מאכלים הכוללים עוף כמו שווארמה או שניצל עוף
 • מזונות הכוללים בשר בקר כמו סטייק או המבורגר
 • מאכלים ים כמו שרימפס
 • מזונות המכילים סויה כמו טופו וסויה
 • מאכלים אפויים כמו קרואסון או בורקס
 • עוגות ועוגיות כמו קרם ברולה, עוגת שוקולד, עוגיות שוקולדצ'יפס

עוד בנושא אוכל

מה הופך אוכל להכי טעים בעולם עבורנו?

אז מה הדבר הכי טעים בעולם בשיפוט של טעם אישי? מה הופך אוכל למאכל הכי טעים בעולם ברמה הסובייקטיבית עבור אנשים? מה עושה מזון לאוכל הכי טעים בעולם? ישנם מספר גורמים התורמים לתפיסה של מזון כ"טעים" או מהנה לאכילה. להלן פירטנו לדוגמה כמה מהגורמים הנפוצים שככל הנראה משפיעים גם הם על הפיכת אוכל למושך יותר:

 1. טעם – השילוב של טעם, ארומה ומרקם עשוי ליצור פרופיל טעם ייחודי ומשביע במנה. מאכלים מתובלים ומאוזנים מבחינת טעמים נוטים להיות מהנים יותר לאכילה.
 2. רכיבי המזון והתיבול- ככל שמזון כולל רכיבים שנחשבים אהובים, מוכרים וטעימים עשויה להיות לו השפעה חיובית על המשיכה לאותו מזון. למשל שילוב של רכיבים כמו סוכר, שמן או מלח. או אם נשתמש בתיבול בבצל, שום, פלפל, כורכום, עגבניות, שמן זית, רוטב סויה ועוד.
 3. מרקם – המרקם של מזון יכול להשפיע רבות על מידת מהנה האכילה. לדוגמא, אנשים רבים נהנים ממאכלים בעלי מרקם פריך קריספי כמו בייגלה. בעוד שאחרים מעדיפים מאכלים רכים ונימוחים כמו קרם ברולה.
 4. מראה – האופן שבו מאכל נראה משפיע גם על מידת ההנאה והמשיכה שלו בעיני רבים. מזונות מושכים ויזואלית וצבעוניים עשוים להפוך את הארוחה למעוררת תיאבון.
 5. היכרות – אנשים רבים מוצאים מעדיפים מאכלים המוכרים להם או מזכירים להם את מסורת הילדות או התרבות שלהם. היכרות יכולה ליצור תחושת נוחות ונוסטלגיה בעת אכילת מזונות מסוימים.
 6. תרבות – העדפות מזון מושפעות גם ממסורות ומנהגים תרבותיים. לדוגמה, מאכלים חריפים פופולריים לעתים קרובות בתרבויות שמשתמשות בהרבה תבלינים במטבח שלהם. למשל בדרום מזרח אסיה. בעוד שמאכלים מותססים פופולריים בתרבויות שבהן הם נצרכים באופן מסורתי. לעומת זאת מאכלים מטוגנים ועתירי שומן ופחמימות כמו פיצה והמבורגר פופולריים בתרבויות מערביות אחרות.
 7. העדפות אישיות – כמובן שטעם אישי והעדפות אישיות משחקות תפקיד במה שהופך אוכל לטעים לכל אדם. מה שלאדם אחד מוצא טעים, יכול אחר להיות לא מעורר תיאבון.

ככלל, שילוב של גורמים אלו ואחרים יכול להשפיע על תפיסת האוכל כטעים, כמושך או ככזה שנרצה לטעום ואף לתרום לתחושת ההנאה ממנו. בתאבון!

דילוג לתוכן