תכונות המרפא של בזיליקום

סגולותיו הרפואיות של צמח הבזיליקום- ריחן (בזיל)

ד"ר מרדכי הוכברג

עודכן בתאריך

תזונהרפואה משלימה
תבלינים, צמחים, אבקות, תוספים טבעיים וצמחי מרפא. צילום: מערכת פורטל הדוקטור- בריאות ורפואה.

תכונות המרפא של בזיליקום מתוק -בזיל (ריחן)
הבזיל הינו צמח מרפא ארומאטי ומשמש גם כצמח תבלין. הוא מצוי בשימוש מאז שחר ההיסטוריה. מקורו של צמח זה בהודו ובארצות דרום-מזרח אסיה. כיום הוא מגודל בתרבות בכל האזורים הטרופיים והסובטרופיים בעולם. שמו הבוטני של צמח זה הוא Ocimum basilicum – בזיליקום.

לצמח הבזיליקום – הריחן -יש איכויות רבות, הן כצמח תבלין והן כצמח מרפא. יש לו יכולת נוגדת חמצון רבת עוצמה, יכולת אנטי בקטריאלית ויכולת דוחת הזדקנות. הוא עוזר בריפוי מחלות קשות כמו סוכרת מסוג 2 בהורידו רמות של סוכר בדם ואפילו סרטן, בזכות הפנולים המצויים בו.
פנולים הם קבוצה של חומרים אורגניים המצויים בעיקר בפירות וירקות. מתוך קבוצה זו, בבזיל יש בעיקר פלוונואידים כמו וויצנין, אוריאנטין, אאוגנול ואנטוציאנינים. לחומרים אלו יש תפקיד חשוב בגוף, בעיקר בזכות היותם נוגדי חמצון. כיום, מרבית המדענים מסכימים שלחומרים טבעיים עם יכולת נוגדת חמצון יש תפקיד חשוב במניעת סרטן.

האם לבזיל יש יכולת לדחיית תהליכי הזדקנות? ברפואה היורוודית משתמשים בצמח מאות שנים, אם לא למעלה מזה. לכן גם יכולות הריפוי שלו נחקרו כבר מזה זמן רב. במחקר שנערך לאחרונה בקולג' ללימודי רוקחות פונה במהרשתרה בהודו, הם הגיעו לידי מסקנה שבזיל אמנם מגן על הגוף בפני הזדקנות טרם עת. החוקרים אישרו שבזיל מגן על רקמות בגוף בפני נזקי רדיקלים חופשיים – הפלוונואידים שבו מונעים מרדיקלים חופשיים לגרום בגוף לנזק. החוקרת דר' שינדה וצוותה מצאו במחקרים שכפי שהרפואה היורוודית אומרת, אמנם יש בצמח זה יכולת לדחות תהליכי הזדקנות. מבחינה זו זהו מזון-על.
מחקרים אישרו גם את יכולותיו נוגדות הבקטריות של צמח זה, וזאת בזכות השמן הנדיף המצוי בו. במחקר שפורסם בשנת 2003 בעיתון הרפואי J Microbiol Methods נמצא שהשמן הנדיף שלו בלם התפתחות של חיידקי סטפילוקוקוס, אנטרוקוקוס ופסאודומונס. לא זו בלבד שמחלות חיידקים אלו שכיחות – במקרים רבים נעשו החיידקים עמידים בפני כל האנטיביוטיות. מן הראוי להזכיר שגם לוויטמין ניאצינאמיד יש יכולות רבות עוצמה כמעורר את המערכת החיסונית כנגד חיידקים העמידים לאנטיביוטיות. יש לקחת אותו ביחד עם B-קומפלקס.

ולבסוף, לא פחות חשוב, במספר מחקרים שפורסמו בגיליון Food Microbiology מחודש פברואר 2004, הוצגו הוכחות לכך שרחיצת מזון בתמיסה המכילה אפילו אחוז אחד של בזיל, יכולה לחסל חיידקי שיגלה, בקטריה גורמת מחלות שלשולים ועם יכולת לגרום לנזקים ניכרים עוד יותר בצינור העיכול.
במשתלות רבות בארץ ניתן להשיג שתילים של בזיליקום מתוק. את צמח המרפא השני, הבזיליקום הרפואי, ניתן להשיג בחנויות המוכרות מצרכים מייבאים מהודו.

מקורות
http://www.naturalnews.com/040934_basil_Ayurvedic_medicine_healthy_herbs.html#ixzz2XKArb6rF
http://srirad0675.hubpages.com/hub/Health-benefits-of-basil
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=85
http://www.precisionnutrition.com/healthy-basil
http://www.naturalnews.com/034870_Holy_Basil_tulsi_antioxidants.html
Basil is an anti-aging superfood
NaturalNews. Tuesday, June 25, 2013 by: P. Simard

 

* האמור במאמר זה אינו בגדר ייעוץ או מרשם רפואי אלא מידע שהופיע בעיתונות מדעית או ברשת האינטרנט. על מי שנזקק לטיפול, יש לפנות לרופא או תזונאי, בהתאם למצבו.

מאת: ד"ר מרדכי הוכברג Ph.D, תזונאי. מתוך כתב העת "תזונה פלוס". לרכישת מנוי, התקשרו 08-9407466

דילוג לתוכן