5 דרכים איך למנוע התקף לב?

5 דרכים כיצד להפחית סיכון ללקות במחלת לב? איך להוריד את הסיכוי לחלות במחלות כלי דם ולב? מה כדאי לעשות על מנת להפחית את הסיכוי לשומני דם ולתחלואת לב?

תזונהמחלות לב
מה לעשות כדי להוריד סיכון להתקף לב ולמנוע אותו? צילום Pixabay

כיצד להפחית סיכון ללקות במחלת לב? איך להוריד את הסיכוי לחלות במחלות כלי דם ולב? מה כדאי לעשות על מנת להפחית את הסיכוי לשומני דם, כולסטרול וטריגליצרידים ולצמצם סיכוי לתחלואת לב? אילו עיצות פשוטות יכולות לסייע להוריד את הסיכון להתקף לב? במאמר זה נפרט מהם הגורמים למחלות לב והתקפי לב ואילו דרכים הוכחו כיעילות בהפחתת הסיכון למחלות לב, בהתאם למחקרים מדעיים רבים.

לפני שניכנס לפירוט הגורמים ומה לעשות כדי להוריד סיכון למחלות לב וכיצד להמנע מהתקף לב, נדגיש: אם אתם או מישהו בקרבתכם סובל ממחלות לב, שומני דם, תסמינים או מצב הקשור לסיכון למחלות לב, מהרו ופנו לקבל ייעוץ רפואי. ייעוץ ואבחון רפואי מהווה נדבך יסודי בטיפול יעיל. לכן לפני שפונים לטיפים, עיצות, טיפולים, תוספים או שיטות אחרות לטיפול, הקדימו וקבלו ייעות ואבחון מרופא מומחה. איתור שורש הבעיה, מיפוי המצב ומחלות הרקע, המאפיינים והתרופות יאפשר מתן מענה מדויק ומותאם.

הגורמים המעלים או מפחיתים סיכון להתקף לב

מחלות לב, כולל התקפי לב, ורמות גבוהות של כולסטרול בדם יכולות להיגרם משילוב של גורמים. הבנת הסיבות הללו נדרשת למניעה וניהול יעיל. לפניכם פירטנו מספר גורמים מרכזיים התורמים להתפתחות מחלות לב ורמות כולסטרול גבוהות.

1. הרגלי חיים לא בריאים: הרגלי אורח חיים לא בריאים כמו אורח חיים בישיבה, תזונה לא בריאה, עישון וצריכת אלכוהול מופרזת הם תורמים עיקריים למחלות לב. חוסר בפעילות גופנית מחליש את הלב וכלי הדם. לעומת זאת, תזונה עשירה בשומני טרנס, כולסטרול ונתרן מגבירה את הסיכון להצטברות פלאק בעורקים. עישון פוגע בכלי הדם, מפחית את רמות החמצן ומקדם היווצרות של קרישי דם, לעומת זאת צריכת אלכוהול מופרזת מעלה את לחץ הדם ואת רמות השומנים בדם.

2. לחץ דם גבוה: יתר לחץ דם – לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון משמעותי למחלות לב. כאשר לחץ הדם מוגבר באופן עקבי, זה מפעיל עומס על הלב והעורקים. זה בתורו מגביר את הסבירות להתקפי לב ובעיות לב וכלי דם אחרות. לחץ דם גבוה יכול להיגרם מגורמים כמו השמנת יתר, מתח, תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית ונטייה גנטית.

3. רמות כולסטרול גבוהות: רמות גבוהות של כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL), המכונה בדרך כלל כולסטרול "רע", בדם מובילות להתפתחות טרשת עורקים. טרשת עורקים מתרחשת כאשר כולסטרול LDL מצטבר על הדפנות הפנימיות של העורקים. הצטברות זו יוצרת רובד המגביל את זרימת הדם. הדבר עלול להוביל להתקפי לב וסיבוכים אחרים הקשורים ללב. רמות כולסטרול גבוהות יכולות להיות מושפעות מגורמים כמו תזונה לא בריאה, השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית וגורמים גנטיים.

ריפוי טבעי

4. סוכרת: אנשים עם סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח מחלות לב. הסיבה לכך היא שסוכרת עלולה לשבש את איזון רמות הסוכר בדם. סוכרת עלולה להעלות את לחץ הדם ולהשפיע לרעה על פרופילי השומנים. בנוסף, לאנשים עם סוכרת קיימים לעתים קרובות גורמי סיכון אחרים כמו השמנת יתר, כולסטרול גבוה ולחץ דם גבוה, התורמים עוד יותר למחלות לב.
5. היסטוריה משפחתית וגנטיקה: היסטוריה משפחתית של מחלות לב או רמות כולסטרול גבוהות יכולה להגביר את הסיכון של אדם. גורמים גנטיים יכולים להשפיע על האופן שבו הגוף מבצע חילוף חומרים של כולסטרול ושומנים, וזה גורם לאנשים מסוימים להיות בעלי נטייה רבה יותר לפתח רמות כולסטרול גבוהות ומחלות לב.

נציין  שלעתים קרובות גורמים אלו מקיימים אינטראקציה זה עם זה. הגורמים הללו יכולים להיות בעלי השפעה מצטברת על בריאות הלב. ניהול גורמי סיכון אלו באמצעות שינויים באורח החיים, טיפול תרופתי (במידת הצורך), בדיקות סדירות והקפדה על ייעוץ רפואי יכול להפחית במידה ניכרת את הסיכון למחלות לב. אז מה בדיוק לעשות? איך להוריד את הסיכון למחלות לב והתקף לב?

מה לעשות כדי להוריד סיכון להתקף לב ולמנוע אותו?

אז איך לפעול כדי למנוע סיכון למחלות לב? מה לעשות כדי להפחית את הסיכון להתקף לב?

1. שינה מספקת: שאפו לאיכות שינה טובה וכמות שינה מספיקה. מחקרים מצביעים על כך ששינה בעשר או אחד עשרה בלילה, יכולה לעזור בהורדת הסיכון לבעיות לב.

2. בצעו פעילות ושמרו על משקל תקין עם תזונה בריאה ועל רמות כולסטרול תקינות: בצעו פעילות גופנית סדירה המתאימה למצבכם הבריאותי. פעילות גופנית מסייעת  להפחית את הסיכון למחלות שונות כמו מחלות לב וסרטן. כך תוכלו גם להפחית השמנת יתר. טפלו בעודף המשקל במגוון דרכים. עודף משקל מעלה את הסיכון למחלות לב. רמות גבוהות של כולסטרול LDL (הכולסטרול הרע) תורמות לחסימות עורקים. כדי להמנע מכך, אכלו בריא. אכלו מזון לא מעובד, פירות, ירקות ודגנים מלאים. הימנע ממזונות מעובדים, מזונות מתוקים, שומן מן החי, חמאה ומרגרינה.

3. טפלו במצבים רפואיים בעייתיים ומחלות רקע: אם יש לך סוכרת או לחץ דם גבוה, פנה לטיפול רפואי כדי לטפל ולנטר את המצבים הרפואיים האלה. אנשים עם סוכרת מתמודדים עם סיכון גבוה יותר למחלות לב עקב גורמים כמו רמות סוכר גבוהות בדם, לחץ דם גבוה ופרופילי שומנים חריגים. לחץ דם גבוה בלתי נשלט גם מגביר את הסיכון למחלות לב על ידי עומס על הלב והעורקים. טיפול במצבים אלו מוריד משמעותית את הסיכון למחלות לב.

4. הפסיקו לעשן והפחיתו את צריכת האלכוהול: עישון ואלכוהול מגבירים את הטריגליצרידים והכולסטרול בדם. לכן פעלו בהקדם להפחתת צריכת סיגריות ואלכוהול.

5. טפלו בבריאות הנפשית והפחיתו מתחים ועומס רגשי: השתתפו בפעילויות כמו מדיטציה, ייעוץ אישי, טיפול רגשי או פסיכולוגי כדי להפחית מתח נפשי. מתח נפשי ומצוקה רגשית קשורים לסיכון גבוה יותר למחלות לב.

כתבות באותו עניין
דילוג לתוכן