5 צמחי מרפא ומאכלים שיעזרו לכם להוריד כולסטרול במהירות

מיהם צמחי המרפא שיסייע לכם להוריד כולסטרול? מהם המזונות שיפחיתו את רמות הכולסטרול בדם LDL עבורכם וישפרו את הכולסטרול הטוב?

שי לביא

עודכן בתאריך

תזונהמחלות לב
5 מזונות וצמחי מרפא שמועילים להפחתת כולסטרול בדם. צילום: Mich Wich Pixabay

מיהם צמחי המרפא שיסייע לכם להוריד כולסטרול במהירות יחסית? מהם המזונות שיפחיתו את רמות הכולסטרול בדם עבורכם? אילו מאכלים מפחיתים רמה של כולסטרול רע LDL בדם? מיהם המזונות שמשפרים את הכולסטרול הטוב HDL ומועילים למניעת סיכון למחלות לב קרדיו-ווסקולריות?

לפני שנפרט מיהם חמשת המזונות וצמחי המרפא שיכולים לסייע להפחתת כולסטרול רע LDL והגברת כולסטרול טוב נדגיש: אם הינכם סובלים מעודף כולסטרול בדם – היפרכולסטרולמיה, פנו לרופא לאבחון הגורמים לכך וקבלת טיפול. לאחר מכן תוכלו להוועץ ברופא לגבי שילוב צמחי מרפא אלה או אחרים ומאכלים מסוימים, לצד שינוי אורחות החיים כמו שילוב פעילות גופנית והפסקת עישון. נקפיד לשאול את הרופא האם שילוב של מאכלים וצמחי מרפא לא יתנגשו או יזיקו. זאת במיוחד לנוכח משטר הטיפולי אם אנו מקבלים תרופות או סובלים ממצב רפואי או מחלה.

איך להוריד כולסטרול ומה גורם לעודף כולסטרול?

עודף כולסטרול בדם מהווה גורם משמעותי למחלות לב ומחלות נוספות. למרות נחיצותו של כולסטרול כשומן דם המספק אנרגיה בגופנו, וחשוב לתפקוד גוף והווצרות הורמונים, עודף ממנו מזיק במיוחד.  עודפי כולסטרול בדם מובילים להצטברות פלאק בעורקים. רובד טרשתי זה מגביר את הסיכון להתקפי לב ושבץ. ישנם מספר גורמים לעודף כולסטרול בדם. חשוב שנכיר ונבין את הסיבות הללו, לפני שנפנה לבחינת המזונות וצמחי המרפא להפחתת כולסטרול. זאת על מנת לסייע לנו לשמור על רמות כולסטרול בריאות. אז מה גורם לעודף כולסטרול?

1. תזונה לא בריאה: צריכת תזונה עשירה בשומני טרנס רוויים, מזון מעובד, מאפים עתירי שומן וחטיפים ממותקים יכולה לתרום לרמות כולסטרול גבוהות.

2. חוסר בפעילות גופנית: אורח חיים יושבני שבו אנו ממעטים בפעילות ויושבים הרבה, לצד וחוסר פעילות גופנית סדירה עלולים להוביל לעלייה במשקל ולעלייה ברמות הכולסטרול.

3. גנטיקה: מי שהינו בעל נטייה גנטית לכולסטרול גבוה בגלל גנטיקה כמו היפרכולסטרולמיה משפחתית, מצוי בסיכון מוגבר לכולסטרול עודף.

4. השמנת יתר: עודף משקל או השמנת יתר משפיעים על הכולסטרול בגוף ומובילים לייצור מואץ שלו.

5. עישון: עישון פוגע בכלי הדם. העישון מפחית את רמות הכולסטרול הטוב (HDL) ומוביל לרמות גבוהות יותר של הכולסטרול הרע (LDL) בזרם הדם.

הורדת כולסטרול טבעית

6. סוכרת: אנשים החולים בסוכרת מתאפיינים לרוב ברמות כולסטרול גבוהות יותר. זאת עקב פגיעה בתפקוד ייצור האינסולין.

7. גיל: רמות הכולסטרול נוטות לעלות עם הגיל. הכולסטרול עולה גם בהקשר מגדרי עם הגיל. כך נשים לאחר גיל המעבר סובלות מעליה משמעותית יותר בכולסטרול בהשוואה לגברים בגיל דומה.

8. תרופות מסוימות: תרופות מסוימות כמו תרופות משתנות, וקורטיקוסטרואידים משפיעות לעיתים על רמות הכולסטרול.

9. צריכת אלכוהול: שתייה של אלכוהול משפיעה על רמות הכולסטרול ומגבירה אותן ולצד זה מעלה את רמות השומן והטריגליצרידים בגוף. וזה באופן הפוגע בבריאות הלב וכלי הדם.

10.מחלות ומצבים רפואיים: מחלות ומצבים רפואיים משפיעים על ייצור מוגבר של כולסטרול לעיתים. למשל מחלת כליות ומחלות כבד.

5 מזונות וצמחי מרפא שמפחיתים כולסטרול

כעת כשאנו יודעים מה יכולים להיות הגורמים לכולסטרול עודף, נפנה לצמחי המרפא לטיפול בכולסטרול עודף – המשמשים כתרופות סבתא לכולסטרול גבוה, שזכו לאישוש מדעי לגבי יעילותן. וכן נפרט לגבי מזונות שיכולים לסייע להוריד עודף כולסטרול בדם:

  1. צריכת דגים מסייעת להורדת הכולסטרול: ממצאים מחקריים העלו כי צריכת דגים כמו סלמון ומקרל מסייעת בשיפור רמות הכולסטרול הטוב HDL. יתרה מכך צריכת דגים הוכחה גם כמפחיתה רמות של טריגליצרידים בדם. זאת באופן שמסייע גם הוא לבריאות הלב וכלי הדם.
  2. אכילת עדשים מפחיתה כולסטרול רע ומגבירה כולסטרול טוב בדם: חוקרים מצאו במקחרים כי לעדשים תועלות רפואיות שונות. בכלל זה ממצאים מחקריים העלו כי צריכת עדשים מועילה להפחתת כולסטרול רע.
  3. אבוקדו מסייע להפחתת כולסטרול: ממצאים שונים העלו כי לאבוקדו תכונות מועילות על בריאות הלב. בכלל זה ממצאים שונים הצביעו על יעילות צריכת אבוקדו בהפחתת רמות כולסטרול בדם ובפרט LDL (כולסטרול רע- מזיק).
  4. קינמון מסייע להפחתת כולסטרול רע LDL : מדענים הראו במספר רב של מחקרים כי מלבד תועלותיו הנוספות בהפחתת סוכר ודלקתיות, קינמון מועיל בהפחתת כולסטרול רע LDL והעלאת שיעור הכולסטרול הטוב בדם מסוג HDL.
  5. טימין- קורנית להפחתת כולסטרול: ממצאים מדעיים העלו כי טימין מפחית רמות של כולסטרול בדם. הטימין עשירה ברכיבים מועילים וסיבים מסיסים כמו פקטין. הללו נקשרים לכולסטרול ועוזרים להפחית את ספיחתו במעיים.

נציין כי מלבד שימוש בצמחי מרפא, תרופות או מאכלים שעשויים להועיל, חשוב לטפל בגורמים לעודף כולסטרול ולבצע שינויים מתאימים באורח החיים. כך, תזונה מאוזנת עשירה בפירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבונים רזים יכולה לסייע בהפחתת כולסטרול. גם פעילות גופנית סדירה, שמירה על משקל תקין והפסקת עישון תסייע להוריד כולסטרול. הפסקת האו צמצום צריכת אלכוהול גם היא יכולה לסייע. ומעבר לכך, גם טיפול במחלות רקע ושינוי תרופות שעלולות לגרום לכולסטרול גבוה, יכולים להועיל.

כתבות באותו עניין

דילוג לתוכן