7 גורמים לכולסטרול גבוה

מה הסיבות לעודף כולסטרול? מה גורם לכולסטרול גבוה אצל מי שאוכל בריא? מה גורם לכולסטרול גבוה שלא מגנטיקה? האם תרופות ומחלות גורמות לעודף כולסטרול?

שי לביא

עודכן בתאריך

תזונהמחלות לב
מהן הסיבות לכולסטרול גבוה; 7 גורמים לעודף כולסטרול בדם. צילום: Pixabay Lucio Alfonsi

מהן הסיבות לעודף כולסטרול? מה גורם לכולסטרול גבוה בדם של אנשים שאוכלים בריא? מהם הגורמים לכולסטרול גבוה שאינם נובעים מגנטיקה? כולסטרול מהווה שומן דם חשוב בעל השפע המועילה על גופנו כאשר הוא מצוי בכמות תקינה. ואולם עודף כולסטרול מגביר סיכון למוות מוקדם, שבת ומחלות לב. הדרכים לטיפול בכולסטרול גבוה מגוונות; החל בתזונה בריאה, הימנעות ממאכלים עתירי כולסטרול, המשך בפעילות גופנית, ירידה במשקל ועוד. אילו סיבות לכולסטרול גבוה משפיעות מלבד השמנה ותזונה? האם תרופות יכולות לגרום לעודף כולסטרול? אילו מחלות ומצבים בריאותיים גורמים לעודף כולסטרול בדם?

כולסטרול הוא חומר שומני הזורם בדמנו ומצוי בתאי הגוף שלנו דרך קבע. זהו מרכיב חיוני של קרומי התא. הוא משמש לייצור הורמונים, ויטמין D וחומרים אחרים החיוניים לתפקוד הגוף. כ70 אחוזים מהכולסטרול מיוצר על ידי הגוף. כשליש מהכולסטרול מגיע אל גופנו בשל צריכת מזונות וחומרים כמו תרופות ואלכוהול. כאשר רמות הכולסטרול בדם תקינות הגוף פועל באופן תקין ולא מתהווים ליקויים בהקשר זה. ואולם כשיש עודף כולסטרול בגוף, הדבר יגביר את הסיכון למחלות. כך, מדענים הוכיחו שוב ושוב שעודף כולסטרול בדם מגביר סיכון למחלות לב, שבץ מוחי ועוד. כולסטרול גבוה יכול להיגרם ממספר גורמים. הסיבות השכיחות לעודף כולסטרול הן אורח חיים לא בריא ומצבים תורשתיים.

7 גורמים לכולסטרול גבוה

מה גורם לעודף כולסטרול? מהן הסיבות לכולסטרול גבוה אצל מי שאוכל בריא, מתעמל ואינו מתאפיין בהשמנת יתר? מהם הגורמים לכולסטרול גבוה מלבד תזונה? גורמי אורח חיים כמו תזונה ופעילות גופנית משפיעים על רמות הכולסטרול. כך, אכילת מזונות עשירים בשומנים רוויים, שומני טראנס וכולסטרול כמו בשר בקר שמן, בורקסים, גבינות צהובות עתירות שומן, חטיפים ומטוגנים תעלה את רמות הכולסטרול. מנגד, מאכלים בריאים יפחיתו את הכולסטרול הרע ויעלו את כמות הכולסטרול הטוב בגופנו. כך, מזונות עשירים בסיבים, כמו שיבולת שועל ופירות, יכולים להפחית כולסטרול.

הגורמים לכולסטרול עודף מגוונות. לכן אדם הסובל מכולסטרול עודף בדם חייב לפנות לאבחון וייעוץ רפואי מקיף. כך יוכל לגלות את הגורמים לכולסטרול בדמו ולטפל בהם ביסודיות ולהיות בניטור וליווי מתמיד. יהא הגורם לכולסטרול אשר יהא, לעיתים קרובות, ממליץ הרופא על שינוי תזונתי כדרך טיפול אחת לצד תרופות או ללא טיפול תרופתי. ואכן, דרך יעילה במיוחד להפחית את רמות הכולסטרול היא לבצע שינויים בתפריט התזונתי. אכילת תזונה דלה בשומנים רוויים, שומני טראנס וכולסטרול תזונתי, ומנגד אכילת מאכלים בריאים המפחיתים את הכולסטרול יועילו להורדת רמות הכולסטרול.

עוד בנושא כולסטרול:

במקרים מסוימים, הרופא יוכל להמליץ על שינוי אורח חיים כמו הורדה במשקל, התעמלות ושינוי תזונתי לצד שימוש בתרופות להורדת רמות הכולסטרול. סטטינים מהווים את הסוג הנפוץ ביותר של תרופות להורדת כולסטרול. הרופא ימליץ על סטטינים במידה ואין די בשינויים באורח החיים לבד להפחתת הכולסטרול. חשוב לטפל ברמות כולסטרול גבוהות של כולסטרול ולהבין את הסיבות להן בגלל הסיכון הרפואי שבעודף שומני דם.  אז מהן הסיבות לכולסטרול? להלן 7 הגורמים לכולסטרול גבוה:

1. חוסר בפעילות גופנית יכול גם לגרום לעלייה ברמות הכולסטרול, כמו גם עודף משקל או השמנת יתר.

2. מצבים תורשתיים, כמו היפרכולסטרולמיה משפחתית, גורמים גם הם לכולסטרול גבוה. היפרכולסטרולמיה נוצרת עקב מוטציה גנטית. מוטציה זו משפיעה על האופן שבו הגוף מעבד את הכולסטרול ומפיק רמות עודפות שלו בדם.

3. תרופות מסוימות משפיעות בנסיבות מסוימות על עלייה ברמות הכולסטרול. כך למשל גלולות למניעת הריון, תרופות להורדת כולסטרול ותרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) מגבירות רמות כולסטרול. גורמים תורשתיים לא ניתנים לשליטה ולצידם נציין את הגיל וההתבגרות כגורם נוסף שאין ביכולתנו למנוע אותנו וגם הוא מוביל לעלייה ברמות הכולסטרול.

4. כולסטרול גבוה מתהווה גם ממצבים רפואיים מסוימים. לדוגמה רמות סוכר גבוהות בדם, זאבת, מחלות כליה, סוכרת או תת פעילות בלוטת התריס. בנוסף, אנשים עם מחלת כבד כרונית עלולים לסבול מעודף  כולסטרול בשל כך.

5. תזונה לא בריאה גורמת לעודף כולסטרול. אכילת מזונות עשירים בכולסטרול היא הגורם השכיח לעודף כולסטרול. ומנגד הימנעות מצריכת מזונות בריאים שמורידים את הכולסטרול, תורמת גם היא לכולסטרול עודף בדם.

6. צריכת חומרים מסוימים כמו שתיית אלכוהול ועישון סיגריות. סיגריות ואלכוהול נמצאו כגורמים המעלים את כמות הכולסטרול בדם.

7. משקל יתר והשמנה גורמים לעודף כולסטרול בדם. הורדה במשקל ושמירה על משקל תקין מסייעים להפחתת רמות עודפות של כולסטרול בדם.

דילוג לתוכן