7 דרכים להורדת כולסטרול ללא תרופות

מהן שיטות הריפוי הטבעיות שיכולות להוריד כולסטרול בדם? כיצד רופאים ימליצו לכם להוריד את הכולסטרול בלי קשר לתרופות נגד שומני דם?

שי לביא

עודכן בתאריך

תזונהרפואה משלימה
7 דרכים להפחתת רמות כולסטרול גבוהות ללא תרופות. צילום: Pixabay-dbreen

איך מורידים כולסטרול בלי תרופות? מהן שיטות הריפוי הטבעיות שיכולות להוריד כולסטרול בדם? כיצד רופאים ימליצו לכם להוריד את הכולסטרול בלי קשר לתרופות נגד שומני דם? לפניכם הסבר מהו כולסטרול. ולאחריו פירטנו אילו 7 דרכים יכולות לשמש אתכם להפחתת הכולסטרול בדם בלי קשר לשימוש בתרופות מרשם להפחתת הכולסטרול בדם.

כולסטרול מהווה שומן דם שהינו חומר שומני שנמצא בכל תאי הגוף. הוא מיוצר על ידי הכבד. הוא נצבר בגוף על ידי מזונות שאנו אוכלים וייצור הגוף של כולסטרול. בעוד שכולסטרול נחוץ לתפקודים גופניים שונים, כגון ייצור הורמונים ויצירת קרום תאים, רמות גבוהות של כולסטרול עלולות להיות מסוכנות להתקף לב, שבץ מוחי ומוות מוקדם.

כיצד להוריד כולסטרול?

קיימים שני סוגים של כולסטרול: ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL) וליפופרוטאינים בצפיפות גבוהה (HDL). כולסטרול LDL מכונה לעתים קרובות כולסטרול "רע". זאת כיוון שהוא יכול להצטבר בעורקים, וליצור פלאקים שעלולים להגביל את זרימת הדם ולהוביל לטרשת עורקים. טרשת עורקית מהווה מצב המאופיין בהתקשות והיצרות העורקים. טרשת בעורקים עלולה להגביר את הסיכון למחלות לב, התקפי לב ושבץ מוחי. מצד שני, כולסטרול HDL ידוע ככולסטרול "טוב" מכיוון שהוא עוזר להסיר כולסטרול LDL מזרם הדם, ומפחית את הסיכון להיווצרות פלאק.

רמות גבוהות של כולסטרול LDL – היפרכולסטרולמיה נגרמות מסיבות מגוונות. בין היתר הן נגרמות מתזונה לא בריאה עשירה בשומני טרנס רוויים, חוסר פעילות גופנית, עישון, השמנת יתר ומצבים גנטיים מסוימים. נציין כי רמות כולסטרול גבוהות אינן מתבטאות בתסמינים, מה שהופך את תופעת הכולסטרול הגבוה לאיום שקט. בדיקות כולסטרול סדירות מהוות גורם חיוני לניטור רמות אלה ולזיהוי סיכונים פוטנציאליים.

כדי לנהל את רמות הכולסטרול ולהפחית את הסיכון לבעיות בריאות נלוות, נידרש לאמץ אורח חיים בריא ללב. זה כולל צריכת תזונה מאוזנת דלת שומנים רוויים וטרנס, שילוב של יותר פירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבונים רזים בארוחות, פעילות גופנית סדירה, שמירה על משקל תקין והימנעות מעישון. במקרים מסוימים, הרופא עשוי לתת לנו תרופות כדי לסייע בשליטה על רמות הכולסטרול.

אם הינכם סובלים מעודף כולסטרול פנו לרופא מומחה לאבחון וייעוץ. הסיבות לעודף כולסטרול בדם שונות וחשוב לאבחן אותן במדויק לשם מתן מענה טיפולי מותאם.

7 דרכים להפחתת רמות כולסטרול גבוהות ללא תרופות

מעבר לתרופות שהרופא עשוי להציע לכם להפחתת הכולסטרול, ניתן להשתמש בשיטות טבעיות ובריאות שהוכחו כמסייעות להפחתת כולסטרול. מהן הדרכים להורדת רמות הכולסטרול בלי תרופות ?

רמות כולסטרול גבוהות יכולות להגביר את הסיכון למחלות לב ובעיות לב וכלי דם אחרות. בעוד שניתן לרשום תרופות לטיפול בכולסטרול, קיימות גם מספר דרכים טבעיות להורדת רמות הכולסטרול. על ידי ביצוע שינויים פשוטים באורח החיים, אנשים יכולים לשפר את פרופיל הכולסטרול שלהם ולקדם את בריאות הלב וכלי הדם הכללית שלהם. להלן שבע אסטרטגיות יעילות להורדת כולסטרול ללא תרופות:

1. בצעו פעילות גופנית סדירה: פעילות גופנית סדירה, כגון הליכה מהירה, שחייה או רכיבה על אופניים, יכולה לסייע בהגברת רמות הכולסטרול HDL (הטוב) והורדת רמות הכולסטרול הרע (LDL). שאפו לבצע לפחות 150 דקות של פעילות אירובית בעצימות בינונית בשבוע.

2. שלבו מזונות בריאים ללב: הקפידו על תזונה בריאה עשירה במזונות בריאים ללב. כללו בתפריט פירות, ירקות, דגנים מלאים, קטניות וחלבונים רזים. הפחיתו את צריכת השומנים הרוויים ושומני הטרנס המצויים במזונות מטוגנים, מעובדים ועתירי שומן.

3. הגדילו את צריכת הסיבים המסיסים: סיבים מסיסים, המצויים במזונות כמו שיבולת שועל, שעורה, פירות וירקות, יכולים לסייע בהורדת רמות הכולסטרול LDL. שאפו ל-25-30 גרם סיבים ליום בתפריטכם התזונתי.

4. צרכו חומצות שומן אומגה 3: חומצות שומן אומגה 3, הנמצאות בדגים שומניים כמו סלמון, מקרל וסרדינים, הוכחו כמפחיתות את רמות הכולסטרול. אם אינכם צורכים דגים, שקלו להוסיף לתזונה זרעי פשתן, זרעי צ'יה או אגוזי מלך.

5. השתמשו בצמחי מרפא ותבלינים להורדת כולסטרול: לעשבי תיבול ותבלינים מסוימים יכולים להיות השפעות להורדת כולסטרול. כך למשל כורכום חילבה או קינמון ידועים בפוטנציאל שלהם להפחית את רמות הכולסטרול. שלבו אותם בארוחות שלכם או שקלו עם הרופא אילו תוספי מזון כמו אומגה 3 יוכלו לסייע.

6. היגמלו או צמצמו את כמות העישון: עישון פוגע בכלי הדם ומוריד את רמות הכולסטרול HDL. הפסקת עישון לא רק משפרת את הבריאות הכללית אלא גם מסייעת להעלות את רמות ה-HDL ולהפחית את הסיכון למחלות לב.

7. שמרו על משקל תקין: ירידה במשקל עודף יכולה להשפיע לטובה על רמות הכולסטרול. התמקדו בתזונה מאוזנת ובפעילות גופנית סדירה כדי להשיג ולשמור על משקל תקין.

נציין ששינויים אלה באורח החיים עשויים שלא להספיק לכולם, וטיפול תרופתי עדיין עשוי להיות נחוץ עבור אנשים מסוימים. וכתמיד נמליץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני ביצוע שינויים משמעותיים במשטר הבריאות שלך.

כתבות באותו עניין
דילוג לתוכן