תרופות נגד חרדה ודלקת מפחיתות גרורות

מחקר חדש מגלה: שימוש מהיר בתרופות נגד דלקת ונגד חרדה לאחר ניתוח מצמצם סיכון להופעת גרורות סרטניות. השפעתו של הלחץ על גופנו היא משמעותית במיוחד והיא משליכה על מגוון תפקודים ותהליכים גופניים. כיצד ניתן לסייע לגוף להפחית את הסיכון להתפתחות גרורות של מחלת הסרטן באמצעות הפחתת לחץ בקרב חולים שעברו ניתוח להסרת הגידולים ? תרופות נגד דלקת ותרופות נגד חרדה עשויות לסייע במשימה.

נתונים מראים כי לאחר ניתוח להסרת גידול סרטני, הליך שהוא עמוד התווך במכלול הטיפולים במחלות הסרטן, האתגר הבא הוא מניעה והתמודדות עם הופעתן של גרורות סרטניות. שיעור הסיכון להופעת גרורות הוא כ-15% מקרב חולות בסרטן השד, כ-20%-40% בקרב חולי סרטן המעי הגס, והוא עלול אף להגיע ל-96% בקרב חולי סרטן הלבלב.

לאחרונה התגלה כי טיפול תרופתי קצר באמצעות שימוש בתרופות מוכרות להורדת לחץ דם והפחתת חרדה ולהפחתת כאבים ודלקות, הפחית גורמי סיכון להתפשטות גרורות סרטניות לאחר הניתוח להסרת הגידול הראשוני – כך עולה ממחקרים קליניים ראשונים שנערכו בקרב 38 חולות סרטן השד ו-34 חולי סרטן המעי הגס במרכזים הרפואיים: שיבא, רבין וקפלן.

התגלית ייחודית זו היא תוצר של מחקר בהובלת פרופ’ שמגר בן-אליהו מאונ’ ת”א, וחוקרים מביה”ס לרפואה ע”ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב: פרופ’ עודד זמורה ופרופ’ משה שבתאי מהמרכז הרפואי שיבא, ד”ר ערן שרון וד”ר יהודית בירנבוים מהמרכז הרפואי רבין, וד”ר תניר אלווייס מהמרכז הרפואי קפלן. תוצאות המחקר התפרסמו לאחרונה בכתב העת הרפואי Clinical Cancer Research והוצגו בכנסים רפואיים.

לחץ מגביר התפתחות גרורות

הפסרופסור בן-אליהו  מבאר כי כאשר הגוף מצוי במצב לחץ, פיזיולוגי או פסיכולוגי, “הורמונים ממשפחות הפרוסטגלנדינים והקטכולאמינים מופרשים בכמויות גדולות והם מדכאים את פעילות תאי המערכת החיסונית. כך באופן עקיף הם מעודדים התפתחות גרורות סרטניות. בנוסף,” מציין בן אליהו “ההורמונים הללו מסייעים במישרין לתאים הסרטניים שנשארים בגוף לאחר הניתוח ליצור ולהתפתח לגרורות מסכנות חיים. כך, בשל החשיפה להורמונים אלו, הרקמות הסרטניות שבגוף הופכות להיות אגרסיביות וגרורתיות יותר”.

במחקרים מקדימים בבעלי חיים שנערכו במהלך שני העשורים האחרונים באוניברסיטת תל אביב, הראו פרופ’ שמגר בן-אליהו ותלמידיו, כי הניתוח והתגובות הפיזיולוגיות שמלוות אותו מעלים את הסיכויים להתפתחותה של מחלה סרטנית גרורתית, וכי בעזרת שילוב של תרופות קיימות אפשר להפחית תהליכים גרורתיים. בשנים האחרונות, נבחן טיפול זה גם בקרב נשים וגברים החולים בסרטן.

תרופות נגד דלקת ולהפחתת חרדה ולהורדת לחת דם מפחיתות התפתחות גרורות 

במסגרת ניסויים קליניים, נתנו המדענים לחולות סרטן שד שתי תרופות מוכרות ובטוחות: פרופרנולול (דרלין), תרופה להורדת לחץ דם ולהפחתת חרדה, ואטודולק (אתופן), המשמשת למניעת כאבים ודלקות. החולות נטלו את התרופות במשך 11 יום בלבד – החל מחמישה ימים לפני ועד חמישה ימים אחרי הניתוח – כאשר מחציתן קיבלו תרופות פלסבו כקבוצת ביקורת.

מן הממצאים התברר כי התרופות שניתנו למטופלות הפכו אותו מגידול פרו-גרורתי לגידול עם פוטנציאל גרורתי מופחת, כפי שהעידו סמנים מולקולריים בתאים הסרטניים. בנוסף לכך מוסיף פרופ’ בן-אליהו כי  “התרופות גם שינו לטובה את כמות וסוג הלויקוציטים (תאי הדם הלבנים) של המטופלת שבגידול – מדדים שאף הם מנבאים סיכוי נמוך יותר להישנות הסרטן. בנוסף לדגימת הגידול שהוסר, בדקנו עוד עשרה סמנים ביולוגיים, ביו-מרקרים, בבדיקות דם לפני ואחרי הניתוח, כאשר, התוצאות היו מובהקות סטטיסטית והצביעו על שינויים פיזיולוגיים אנטי-גרורתיים. בין היתר, הוריד הטיפול התרופתי בקרוב ל-50% רמות של IL-6 (הורמון של מערכת החיסון),CRP (חלבון דלקתי) ו-EMT (סמן מולקולרי ביולוגי ברקמה הסרטנית) – כולם סמנים המנבאים תהליכים גרורתיים.”

השפעה מזיקה גם ללחץ ולדלקת לפני ניתוח 

אחת התוצאות המשמעותיות שקיבלו החוקרים מהמחקר היא ש”תגובות של לחץ (סטרס) ודלקת שהגוף מפתח עוד לפני הניתוח עצמו מובילות כנראה לשינויים פרו-גרורתיים שחלים בגידול. נראה שהחרדה והתגובות האנדוקריניות שנלוות אליה בתקופת ההמתנה לניתוח יכולות להשפיע לרעה על הגידול ועל פרמטרים גופניים של החולה. במחקר דומה שסיימנו זה עתה בחולי סרטן המעי (שאת תוצאותיו פרסמנו בכנסים רפואיים) קיבלנו תוצאות דומות. חשוב לציין שבשני המחקרים גם נמצא פרופיל בטיחותי גבוה לטיפול התרופתי.”

לדברי הפרופסור בן-אליהו למרות ממצאים אלה אודות הקשר בין לחץ לבין סרטן “חלק מהממסד הרפואי מתייחס בחוסר אמון להשפעות שיש לתגובות לחץ, ובפרט לאלו הנובעות מגורמים פסיכולוגיים, כמו ההמתנה לניתוח או הפחד מהתפשטות המחלה על הסרטן עצמו.” הוא מציין ש”יש מדדים ביולוגיים ברורים שמצביעים על התפשטות של הסרטן כתוצאה מתגובות לחץ ודלקת של הגוף, לפחות במחקרים בבעלי חיים, אולם אין עדיין מודעות לחשיבות ההשפעות הפסיכולוגיות על התקדמות המחלה בבני אדם”. לדברי הפרופסור עקב המחקר הראשוני המוצלח, בכוונת החוקרים לערוך בהמשך מחקר שיפחית את תגובות הלחץ לפני הניתוח על ידי התערבות התנהגותית-פסיכולוגית, ייתכן שגם ללא שימוש בתרופות. כך לדוגמה מצויים בשימוש כיום כלים וטכניקות טיפול רגשי, התנהגותי קוגניטיבי יעילים ובהן טיפול התנהגותי קוגניטיבי מסוג CBT/

שואפים להעלות את אחוז החולים שהסרטן לא יחזור אצלם

הפרופסור בן אליהו מציין שבעוד שהמחקרים נערכו על חולי סרטן המעי וסרטן השד, במחקרים קודמים שנערכו על בעלי חיים, נמצא שהפחתת הסיכון להתפשטות גרורות לאחר הניתוח אינה בלעדית לסוג סרטן זה או אחר. לדבריו, רוב התרופות הקיימות נגד סרטן נצרכות על ידי החולה למשך שארית ימיו. גם רוב התרופות החדשות שקיימות בשוק אינן מצילות חיים אלא מאריכות חיים – מטרה נעלה בפני עצמה. “בטיפול שאנו חוקרים, אנו שואפים להעלות את אחוז החולים שהסרטן לא יחזור אצלם, ובכך להציל חיים”.

“בעקבות המחקר הראשוני המוצלח, בכוונתנו לערוך בשלב הבא מחקר קליני רחב בקרב 600 חולים בסרטן המעי, ובהמשך גם מחקר קליני בקרב 200 חולים בסרטן הלבלב, אך למטרה זו עלינו לגייס לפחות מיליון דולר, מציין פרופ’ בן אליהו, צריך להבין שלחברות התרופות אין תמריץ כלכלי לתמוך במחקרים כאלה, כיוון שהתרופות שבהן השתמשנו הן תרופות בלי פטנט, הן בטוחות, זולות והן ניתנות בטיפול קצר של כמה ימים.