10 הנחיות לשיעורי נהיגה במשבר הקורונה

שיעורי הנהיגה והטסטים – מבחני הרישוי המעשיים שהופסקו, עקב מגפת הקורונה יחזרו. משרדי הבריאות והתחבורה פרסמו את התנאים להפעלת מערך שיעורי הנהיגה ומבחני הנהיגה המעשיים. כיצד יש לפעול בטסט לרכב או בשיעורי הנהיגה? משרדי הבריאות והתחבורה גיבשו הערב במשותף מתווה שיאפשר קיום לימודי נהיגה ומבחנים מעשיים תוך שמירה על בריאות הציבור בתקופת משבר הקורונה.

10 הנחיות זהירות בשיעורי נהיגה ומבחני רישוי

להלן 10 הנחיות זהירות למורי נהיגה ותלמידים להגנה בריאותית בשיעורי נהיגה ומבחני רישוי במשבר מגפת הקורונה. במשרד הבריאות והתחבורה הדגישו כי “על מנת להבטיח את קיום הפעילות בצורה הנכונה והבטוחה ביותר פורסמו אמצעי זהירות אלה:

1. לא יתקיים כל מגע פיזי בין המורה/בוחן, לבין התלמיד.

שיעורי נהיגה ומבחני רישוי . צילום Fancycrave1 Pixabay
שיעורי נהיגה ומבחני רישוי . צילום Fancycrave1 Pixabay

2. יש להציב שילוט בתוך הרכב, במקום מרכזי וגלוי לעין, בו יפורטו כל הנחיות נקיטת אמצעי הזהירות.

3. לא יימצאו ברכב בזמן נתון יותר משני אנשים – מורה/בוחן ותלמיד, הן בשיעור נהיגה והן במהלך בחינה מעשית.

4. ההיתר להוראת נהיגה ולביצוע בחינה מעשית הוא למורים, בוחנים ונבחנים שטרם מלאו להם 67 שנים.

5. הן המורה/הבוחן והן התלמיד יחבשו מסכה לאורך כל זמן שהותם ברכב.

6. התלמיד/הנבחן, ילבש כפפות לאורך כל השיעור/ הבחינה.

7. המורה/הבוחן ידאג לחטא את גלגל ההגה, מוט ההילוכים, בלם היד והאיתות, בעת כל החלפה של תלמיד.

8. בין המורה/הבוחן, לבין התלמיד תוצב מחיצת ניילון, הנמתחת מקדמת הרכב ועד למושב האחורי, מגובה התקרה ועד לקו הכתפיים באופן שיחצוץ בין פניהם של המורה והתלמיד אך יאפשר התערבות של המורה/הבוחן בהיגוי בצורה בטיחותית במידת הצורך.

9. השיעור/הבחינה המעשית יתקיימו תוך ששני חלונות הרכב האחוריים פתוחים.

10. התלמיד יהיה חייב למסור הצהרה למורה כי בשעה האחרונה טרם הגעתו לשיעור/לבחינה המעשית, מדד חום לעצמו וכי חום גופו לא עלה על 38 מעלות צלזיוס במהלך השבוע האחרון, כי הוא לא היה במגע עם חולה קורונה מאומת במהלך השבועיים שקדמו למועד השיעור וכי אין לו אף אחד מן התסמינים – שיעול וקשיי נשימה.

במשרד הבריאות והתחבורה ציינו כי בכדי לוודא את קיום ההנחיות באופן הנכון, מפקחים מטעם רשות הרישוי יבצעו פעולות פיקוח, שנועדו להבטיח את קיום ההנחיות ולהגדיל את המודעות לחשיבות הנקיטה באמצעי הזהירות בתקופה זו .