13 פעילויות לבר מצווה

13 פעילויות מיוחדות לבר המצווה. צילום: Pixabay Tama66 Peter H
13 פעילויות מיוחדות לבר המצווה. צילום: Pixabay Tama66 Peter H

חגיגת בר המצווה במלאת יום ההולדת ה 13 שנים לבן היא אירוע משמח ומרגש במיוחד. במסגרת אירוע חגיגות בר המצווה מחפשים המארגנים ליצור חוויה ייחודית של פעילויות מהנות למשתתפים באירוע. לרוב פעילויות פנאי בידוריות ביום ההולדת נושאות אופי קליל . זאת לצד ברכות לחתן בר מצווה, מתנות, הפעלות וכו’. אך שלא כבאירועים וחגיגות משמחות אחרות, לאירוע הבר מצווה נדרשות פעילויות עם צביון בוגר. זאת בשל היות אירוע הבר מצווה מסמל פרק בחייו של בן בר המצווה והתבגרותו.

על פי היהדות אירוע בר המצווה מסמל קבלת עול מצוות במלאות 13 שנים לנער. מגיל בר המצווה מחויב הילד לקחת אחריות על מהלך חייו. מקבלת עול מצוות הילד הופך לבוגר. מגיל 13 בן המצוות מחויב בעשיית מצוות באופן עצמאי. אירוע בר המצווה מסמל היפרדות מההורים ויציאה לעצמאות.

במסגרת פעילויות אלה, נוכל להפיק בעצמנו את האירוע ולהכין את המקום, את החומרים, את התוכן של ההפעלה. נוכל גם להשתמש בשירותים של מפיקי אירועים או מקומות המציעים את השירותים שלהם. בין אם מדובר בהפקת סדנה, טיול או אירוע אתגרי. בין אם מדובר בהפקה של קליפ או שיר בר מצוות. חשוב להעזר בגורמים מומחים, בעלי רשיון עסק, ביטוח אחריות מקצועי כנגד תאונות, פגיעה או בעיה רפואית שתיגרם למי מהמשתתפים. כמו כן חשוב לשכור שירותים של גורמים בעלי ניסיון מקצועי ואישורים לפעילות כנדרש.

13 פעילויות לבר מצווה

רבים בוחרים לחגוג את פעילות בר מצווה באולם אירועים. אך מלבד אירוע יום הולדת 13 בעולם שמחות ניתן להוסיף ולחגוג באופנים אחרים. מי שמעוניין בפעילות לבר המצווה יכול להעזר ברעיונות אלו :

 1. חגיגת בר מצווה בכותל המערבי בירושלים, כולל ברכות וטקס מיוחד, עליה לתורה ותהלוכה המובילה אל הכותל.
 2. פעילויות אתגריות כמו קיר טיפוס, סנפלינג או פיינטבול. אפשר גם לבחור בפעילויות כמו מבוך לייזר, סימולטור גלישה או פארק חבלים.
 3. קליפ בר מצווה של החברים בו כל אחד מברך באופן שונה. אפשר להעזר באולפן ואפשר להפיק באופן אותנטי בבית.
 4. שיר בר מצווה שבו בני המשפחה או החברים מצלמים שיר. גם במקרה זה אפשר להקליט את השירים באופן חובבני, מיוחד ואותנטי. ניתן גם להעזר בגורם מקצועי.
 5. חגיגה בחיק הטבע במאהל שבו כל בני המשפחה או החברים שוכרים מקום ועורכים בו פעילות בטבע. ניתן לשלב בפעילות זו ובאחרות פעילויות ומשחקים משפחתיים וחברתיים ליום ההולדת ה-13.
 6. אלבום תמונות ייחודי של בן בר המצווה ובו התייחסויות לאירועים בחייו, כולל ברכות מקרוביו.
 7. ערב קריוקי לכבוד בר המצווה או ערב ריקודים או מסיבה במועדון. במסגרת זו אפשר לעשות את המסיבה, השירים או הריקודים עם נושא מיוחד לאירוע. למשל תחפושות שקשורות למשהו אהוב על חתן בר המצווה. למשל ערב בנושא מדע בדיוני. או לדוגמה מסיבה כשכולם מחופשים לדמויות מספרי הארי פוטר.
 8. טיול משפחתי במסגרת השורשים המשפחתיים או טיול ברחבי ישראל עם החברים. אפשרי במסגרת זו לעשות טיול של מספר ימים. בטיול ניתן לשלב פעילויות ייחודיות הקשורות לילד כמו למשל חידון טריוויה, מצא את המטמון, פעילויות של ניסוים מדעיים מיוחדים, הפעלות ספורטיביות או פעילות אחרת.
 9. טיול עם חברים אל מחוץ לארץ תחת THEME מסוים שקשור לחתן בר המצווה. למשל נושא שקשור לספר או סדרה או דמות שבן בר המצווה אוהב.
 10. שאלון טריוויה ליום ההולדת ה13 לגבי פרטים מעניינים, מצחיקים ומשעשעים מחייו של מי שחוגג את בר המצווה. סדנאות בישול או אפיה או סדנת שוקולד.
 11. אירוע ספורט ימי או שכירת יאכטה או סירה לשיט בחוג חברים מצומצם.
 12. הישרדות או מצא את המטמון או משחק אתגרי בסגנון נינג’ה אתגרי.