3 הדרכות לגלות אם המסכה מגנה מקורונה

איך תגלו האם המסכה לקורונה שהכנתם בבית עוזרת נגד הידבקות או הדבקה במחלה ? איך לבדוק אם המסכה לפנים מגנה מפני קורונה? כיצד לבחון הם המסכה שקנינו לפנים כנגד נגיף הקורונה אכן עוזרת לנו ? לפניכם שלוש הדרכות לגלות אם המסכה מגנה עליכם מקורונה ומה איכות העצירה של מעבר אוויר וחומרים שבאוויר בין הפנים שלנו ובין החלל שמעבר למסכה.

מספר הדרכות ברשת האינטרנט אשר פורסמו לאחרונה מציעות בדיקה ביתית מאולתרת לגלות האם המסכה לקורונה שהזמנו להגנה על הפנים מפני הידבקות בנגיף אכן יכולה לעזור. ולבחינה האם המסכה שרכשנו היא איכותית ובולמת מעבר של נגיפים. ההדרכות אינן דרך וודאית או בטוחה לדעת האם המסכה אמיתית או לא ומה איכותה אך הן פופולריות מאוד.

איך נעשית בדיקת מסכת הפנים נגד הקורונה

הדרכות אלה מיועדות לסייע לנו בבית לגלות האם המסכה שקנינו או מסכת ההגנה שהכנו בבית באמצעות ההדרכות השונות הנפוצות ברשת, אכן עוזרת. סרטונים אלו מציעים לנו לגלות האם המסכה שקנינו איכותית אמיתית ומונעת מאיתנו להדביק ולהדבק, באמצעות דרכים שונות כמו בדיקת איכות החומרים באמצעות שריפה וכוללת גם בדיקה באמצעות נשיפה על אש.

הדרכות לבדיקה עצמית עד כמה מסכת הפנים עוזרת לנו כנגד נגיף הקורונה. צילום: Pixabay Mohamed Hassan
הדרכות לבדיקה עצמית עד כמה מסכת הפנים עוזרת לנו כנגד נגיף הקורונה. צילום: Pixabay Mohamed Hassan

זאת מתוך הנחת בסיס שאינה בהכרח נכונה ובוודאי אינה מבוססת מדעית ולפיה אם רואים מעבר של אוויר בעת נשיפה מתוך המסיכה, המשמעות של זה היא שאוויר בנשיפה ושאיפה מתוך המסיכה עובר פנימה והחוצה עם סינון מינימלי. ומכאן, המסקנה היא שגם נגיפים וחיידקים כמו נגיף הקורונה יכולים להכנס ולצאת מבעד למסכה. כך, על פי יוצרי הסרטונים ניתן לבחון את איכות המסכה שרכשנו, האם המסכה שקניתי מזויפת והאם המסכה שהכנתי בבית עוזרת לחסימת יציאת אוויר וכניסת אוויר, באופן שמסכן את הבריאות.

בדיקת המסכה – לא אמפירי

רצוי לזכור מספר הנחיות לגבי בדיקת איכות מסכות לפנים:

1. מומלץ לרכוש מגורמים המתמחים בתחום ולא במוכרים מזדמנים שאמינותם ואיכות הסחורה שהם קונים לא ברורה. בנוסף, חשוב לזכור שכאמור, לא מדובר בבדיקה אמפירית, מדעית או מוסמכת, אך לנוכח הנסיבות, רבים עושים בה שימוש ככלי עזר להבין את טיב החסימה של מעבר אוויר מתוך פה והאף אל מעבר למסכה ואל תוך המסכה המכסה את פנינו. כאשר בודקים את איכות המסכה כפי שמומחש בהדרכה לגבי בדיקת מספר שכבות הבידוד שמרכיבות את המסכה, הדבר יכול לרמז על איכותה אך אין בכך די ולא מדובר בהוכחה מדעית מרשיעה.

2. מומלץ לרכוש מסכות הגנה לאף ולפה או להכין מסכות שהינן איכותיות ומונעות מעבר אוויר רב. ואולם למי שלא יודע האם המסכה שרכש טובה להגנת הפנים וכן נעזר בשיטה מאולתרת ולא מוסמכת זו או בשיטה מאולתרת אחרת לבדיקת איכות המסכה לפנים ויעילותה להגנה כנגד הקורונה, מומלץ מאוד לבצע את הבדיקה בזהירות רבה. זאת כדי להמנע מהצתה של המסכה והיפצעות מהאש או נזקים אחרים מעיסוק באש בסמוך לשיער ולפנים.

3. בהדרכות מוצע לבדוק האם מים עוברים את המסכה כשמדובר בבדיקה של מסכה שקניתם ומתיימרת להיות מסכה כירורגית איכותית או מסכה סטרילית חוסמת לאף ולפנים. יחד עם זאת חשוב לזכור כי רוב המסכות אינן מתיימרות לתת הגנה וחסימת מעבר חלקיקים באופן שאכן ימנע מעבר מים כמומחש בסרטון ההדרכה. כמובן שבדיקה זו לגבי איכות המסכה תקפה רק לגבי מסכות מקצועיות ולא מסכות ביתיות בהן נתקשה לאלתר רכיבים מבודדים נגד מעבר חלקיקים כנגד הידבקות בנגיפים או מזהמים אחרים מהאוויר.

3 הדרכות והסברים לבדוק האם המסכה מגנה מקורונה

לפניכם שלוש הדרכות פופולריות לבדיקה של איכות מסכת ההגנה לפנים. הדרכות אלו מתמקדות בבדיקות מעשיות של איכות המסכה לפי הנחות יסוד של מי שמבצע אותן. ההנחות השונות הן שאם אכן המסכה חוסמת מעבר של מים או אינה נשרפת בקלות וכוללת מספר שכבות הגנה וחוסמת מעבר אוויר בנשיפה היא אכן יעילה נגד חיידקים ונגיפים. ואולם חשוב לזכור שאין די בבחינות מאולתרות אלה. יחד עם זאת, רבים נעזרים בבדיקות אלה של טיב מסכת ההגנה בתקופה זו כי אין בנמצא פתרונות טובים יותר לבחינת איכותן. לכן, כאמור מומלץ לרכוש מסכות מגורם העוסק בתחום מזה שנים והוא בעל אמינות וידוע כמוכר מוצרי איכות, מתמחה במוצרי הגיינה, נקיון והגנה ושספקיו אמינים. לכן גם כאמור מומלץ להמנע ממוכרים אקראיים של מסכות הגנה נשימתיות.

להלן 3 הדרכות, עיצות והנחיות פופולריות ברשת כיצד לברר האם המסכה לפנים מגינה עלינו מספיק:

1. עיצות והנחיות לבדיקת נשימה לבחינת איכות מסכת פנים כנגד קורונה – גזירת שכבות ואש

 

 

2. הדרכה לבדיקה איך לגלות האם המסכה מגינה מקורונה – מבחן נשיפה על להבה

3. האם המסכה לפנים נגד קורונה אמיתית או מזויפת – בדיקה באמצעות מים