4 דרכים להורדת כתמי דם

פציעה בבית, שפשוף או חתך, דימום מהשפתיים או בעיה רפואית או בריאותית לעיתים קרובות מובילות לדימום וערב כך לכתמי דם על גבי בד. כתמי דם יבשים או שעדיין לחים הם אחד האתגרים המורכבים ביותר להסרה. הקושי איך להסיר כתמי דם מבגדים הוא משמעותי ביחס להסרת כתמים מחומרים אחרים. זאת בדומה לדיו ולצבעים אחרים החודרים עמוק לסיבי הבד. לפניכם ארבע הדרכות איך להוריד כתמי דם. הסרת כתמים של דם היא כאמור משימה מורכבת. לכן תוכלו להעזר ב- 4 שיטות המתארות בהדרכה קלה איך להורדת כתם דם מבגדים, מצעים ובדים. זאת בטיפים שימושיים ופשוטים ליישום.

ההדרכות והטיפים שלפניכם פופולריים ברשת האינטרנט ובעיצות מפה לאוזן. אין ערובה לכך שהם פועלים ולא יזיקו באופן כלשהו לבגד. זאת למרות שהסבירות לכך נמוכה. בכל פתרון שתבחרו בו להוריד כתם דם או כתם אחר, נסו את החומר בפינה נסתרת במינון נמוך. זאת כדי לראות את ההשפעה.

אם מדובר בכתם דם עיקש, באריג, חולצה, מצעים או בדים אחרים שחשובים לכם, אל תעשו בהם נסיונות. במקום זה, מיצאו פתרונות מקצועיים להורדת כתמים כמו ניקוי יבש או ניקוי כימי מיוחד. לפתרונות ושיטות אלו כמובן מתלוות עלויות. הללו אינם פתרונות של טיפים עממים או “עיצות סבתא” אך גם הם טומנים בחובם סיכון לפגום בבד המוכתם.

פלזמת דם: הורדת כתמי דם מבגדים. אילוסטרציה: Pixabay Gerd Altmann
פלזמת דם: הורדת כתמי דם מבגדים. אילוסטרציה: Pixabay Gerd Altmann

1. להסרת כתמי דם: שיפשוף של מלח ומים פושרים או קרים

הורדת כתם דם אפשרית לעיתים על ידי השריה של הבד עם הכתם במים קרים. יש המוסיפים אפילו קרח על גבי הכתם. ניתן להוסיף מלח גס למי בהם מושרה הבגד או הבד. יש הנוהגים לשפשף את המלח על גבי הכתם. זאת בתוך המים הפושרים או הקרים.

אז מומלץ להמתין כשעה או שעתיים בהשריה. לאחר מכן יש לכבס את הבגד במכונת כביסה בתכנית כביסה עדינה וללא חימום.

2. שיטה להורדת כתמים בעזרת סודה לשתיה או בשילוב נוזל כביסה

יש המציעים להוריד כתם דם באמצעות השריה של הבגד במים פושרים עם אבקת כביסה או נוזל כביסה, וסודה לשתיה על הכתם.

מומלץ להשתמש באבקת כביסה ששמים במים בו מושרה הבגד שהינה אבקה או נוזל המכיל אנזימים מפרקי חלבון.

לחלופין אפשר להשתמש בתרסיס מסיר כתמים. יש לרסס את הכתם בתרסיס זה, ואז להשרות את הכתם במהלך שעה או שעתיים או אף יותר אם לא רואים תגובה והורדת הכתם.

ושוב- אז מומלץ להמתין כשעה או שעתיים בהשריה. לאחר מכן יש לכבס את הבגד במכונת כביסה בתכנית כביסה עדינה וללא חימום. ניתן להוסיף נוזל כלים למכונת הכביסה. טמפרטורה של מעל 35 מעלות בתכנית הכסיה עלולה להוביל להתקבעות הכתם.

3. הורדת כתם דם בהשריה בנוזל אבקת נוזל כלים

נוזלי כלים שונים בהם פיירי מועילים על פי המלצות בהסרת כתמי דם, כתמי שמן וכתמים קשים. יש להשרות את הבגד במים קרים. זאת תוך שיפשוף של כתם הדם בכמות נדיבה של נוזל כלים. אז, יש להשרות את הבגד בנוזל הכלים הטבול במים. להמתין כשעה או שעתיים ואז לכבס את הבגד במכונת כביסה בתכנית כביסה עדינה וללא חימום. אפשר להוסיף נוזל כלים לכביסה זו לבגד המוכתם.

יש הממליצים להשתמש בחומץ סינתטי פשוט וזול להסרת כתמים כולל הורדת כתמי דם. זאת באמצעות השרית הבגד המוכתם בדם בחומץ מדולל.

יש הממליצים להשתמש במשחת שיניים (לבנה) להורדת כתמי דם. זאת על ידי שפשוף המשחה בכתם.

4. שימוש במי חמצן על כתמי הדם

טיפ נפוץ של אחיות ורופאי בתי חולים איך להוריד כתמי דם הוא שימוש במי חמצן. עם זאת חשוב לזכור שהללו במיוחד בריכוז מעל 5% עלולים לגרום ירידת צבע של הבגד. שימוש במי חמצן צריך להחשב פתרון אחרון. בכל מקרה של שימוש במי חמצן, כדאי לבחון את השפעת מי החמצן על פינה קטנה ונסרת על הבד. זאת לפני השימוש בהם הורדת כתם הדם.

שימו לב שימוש באקונומיקה שנחשב מאוד נפוץ בהורדת כתמים לעיתים אינו מסייע להורדת כתמי דם. ממילא טיפול באמצעותה עשויה לפגוע בכל הבגד ובמרקם הבד.