4 הדרכות להכנת אלכוג’ל לחיטוי ידיים

מגיפת הקורונה הביאה עימה מחסור עצום בחומרים ומוצרים רפואיים בהם מסכות הגנה למערכת הנשימה המיועדת להגן על האף והפה מפני הדבקה בנגיפים וחיידקים והידבקות בהם, ומחסור בחומרי חיטוי לניקוי הידיים והעור וניקוי של משטחים מגורמים מזהמים ובראשם נגיף הקורונה המשפט במהירות ברחבי העולם. כך, הפכו מוצרים כמו מסכת N95 או ג’ל לחיטוי ידיים – אלכוג’ל, אלקו קלין, אלכוהול ג’ל ומותגים וסוגי תכשירים שונים למצרך נדיר ויקר.

יחד עם זאת, עם התערבות ממשלתית בנושא, חברות התכשירים שומרות על מחירים הוגנים. ואולם עדיין מורגש מחסור משמעותי בזמינות התכשירים בסופרמרקטים, במכולות, ברשתות הפארם, במרכולים ובפיצוציות והם לא זמינים. כך מי שמחפש ג’ל לניקוי ידיים, תכשירים או מוצרי אלכוהול לחיטוי ידיים או מוצרי אלכוהול לחיטוי משטחים נתקל בזמינות מוגבלת ביותר. מחיר אלכוג’ל ומחירם של אלכוהול רפואי כמו גם אלכוהול עם חומרים אנטי בקטריאלים, כוהלים בריכוז גבוה כמו אלכוהול 70 אחוז או אלוכהול 90 אחוז אינם נפוצים בשוק הסיטונאי ותהליך חיטוי הידיים וניקוי וחיטוי של משטחים הופך למורכב יותר.

ג’ל חיטוי ידיים באמצעות מוצר הכולל אלכוהול בריכוז גבוהה נחוץ לשמירה על היגיינה כאשר מדובר על אפקטיביות שלו במינון של מעל 70 אחוזי אלכוהול. עקב הביקוש הרב והחוסר במוצרי אלכוהול ג’ל, ישנה תופעה של הכנה של ג’ל אלכוהולי בבית והדרכות איך להכין אלכוג’ל בהכנה עצמית.

 תכשירי ניקוי וג’ל אלכוהולי לחיטוי ידיים

השוק הקמעונאי והשוק הסיטונאי מציעים מגוון שונה של תכשירים לחיטוי משטחים ולניקוי וחיטוי ידיים וביניהם ג’ל חיטוי הידיים – אלכוג’ל. אלכוהול ג’ל, אלכוהול קלין אלקו קלין, ג’ל אלכוהולי ועוד מותגים ומוצרים קיימים בשוק בשמות שונים. יש הכותבים אלקוג’ל בטעות אך המונח הוא הלחם של המילים אלכוהול + ג’ל אלכוג’ל AlcoGel והוא שמו של המותג של חברת ד”ר פישר המייצרת אותו למרות שהשימוש במילה זו הפך לגנרי ומשקף כיום כבר את שם החומר המהווה שילוב של ג’ל ואלכוהול.

הדרכות להכנת אלכוג'ל לחיטוי ידיים מאלכוהול וג'ל למניעת הידבקות בחיידקים ונגיפים. צילום: Pixabay Ri Butov
הדרכות להכנת אלכוג’ל לחיטוי ידיים מאלכוהול וג’ל למניעת הידבקות בחיידקים ונגיפים. צילום: Pixabay Ri Butov

כיום בשוק זה, נמכרים מלבד ג’ל אלכוהולי לחיטוי מפני חיידקים ונגיפים בריכוז של מעל 70% אלכוהול – הריכוז האפקטיבי לקטילת 99% מסוגי הנגיפים והחיידקים  גם מוצרים נוספים:

  1. ג’ל אלכוהול 70% ומעלה לשמירת היגיינת ידיים ועור שלא מצריך שטיפה במים. חלק מתכשירי החיטוי מכילים תמציות טבעיות היוצרות שכבת הגנה אנטי בקטריאלית נגד חיידקים לצד אלכוהול. לדוגמה תכשירים הכוללים שמן הממליס.
  2. תמיסת ספטול לחיטוי פצעים וחיטוי של עור תכשיר אנטי בקטריאלי לחיטוי ידיים ועור (ספטל סקרב לדוגמה)
  3. סבון ידיים היגייני המכיל 60-80% אלכוהול ומועשר בתמציות ריח לניקוי
  4. תכשירי אלכוהול עם ג’ל כמו אלוורה השומרים על בריאות העור וכוללים גם תמציות טבעיות כמו שמן לבנדר. חלק מתכשירי חיטוי מכילים ויטמינים לשמירה על בריאות העור כמו ויטמין E.

איך להשתמש בתכשירי אלכוהול לניקוי ידיים והגנה על העור מנגיפים וחיידקים

קיימות מספר דרכים להפיק מתמיסת האלכוהול וחומרי החיטוי תוצרים שבהם ניתן לעשות שימוש לצורך סטריליזציה של משטחים ושל ידיים ועור כנגד נגיפים וחיידקים:

  • תרסיס אלכוהולי לחיטוי והגנה מפני חיידקים ונגיפים של משטחים
  • מגבוני חיטוי לניקוי וחיטוי של ידיים או משטחים
  • תכשירי ג’ל המכילים אלכוהול במתקן סבונית, דיספנסר או באריזת פלסטיק נישאת
  • תמיסת אלכוהול בריכוז גבוה לחיטוי שאינה מכילה ג’ל עם או בלי תוספות כמו ויטמינים, שמנים אתרים וחומרי חיטוי והגנה אנטי בקטריאלים.

 

4 הדרכות להכנת אלכוג’ל לחיטוי ידיים בבית

סרטון ההדרכה של אלונה זוהר בו היא מסבירה איך להכין אלכוג’ל בבית בהכנה עצמית. בסרטון מוסבר אילו רכיבים נדרש לקנות כדי להכין ג’ל אלכוהול לחיטוי ידיים ומשטחים וכיצד להשתמש באותם מוצרים כדי להגין את ג’ל החיטוי כך שבסופו של דבר יהיה בידנו תחליף לאלכוג’ל החסר בחנויות ונמכר בחנויות במחירים גבוהים יחסית באריזות קטנות.

סרטון ההדרכה הזה ואלה שלאחריו מסבירים איך להכין אלכוג’ל  לחיטוי הידיים בבית כשיש מחסור בחנויות, ולשם כך ההדרכה כוללת הנחיות כיצד להשתמש בחומרי הבסיס לצורך יצירת הג’ל לחיטוי שהינם אלכוהול 96% (ניתן להשתמש גם באלכוהול בריכוז של 95% עד 100%). בנוסף ליצירת הג’ל לניקוי וחיטוי המשטחים יש להצטייד גם בג’ל אלוורה או אבקה ליצרת ג’ל או ג’ל ורצוי כזה הכולל רכיבים כמו אלוורה שמפחיתים את היובש ומצמצמים את הפגיעה בעור הידיים ושומרים עליו וכן מומלץ לרכוש תמצית עשב לימון או תמצית של שמן אתרי אחר כמו שמן אקליפטוס או שמן עץ התה או שמן אחר בעל יכולות אנטיספטיות לחיטוי.

1. איך מכינים אלכוג’ל בבית

 

2. איך להכין בקלות בבית אלכוג’ל

3. הכנת ג’ל חיטוי ידיים ברוקחות טבעית

 

4. כך תכינו בקלות אלכוהול ג’ל