5 עובדות מעניינות – מה זה מיגרנה ומהם תסמיניה?

מהי מיגרנה? מהם הסימפטומים שמאפיינים אותה? עד כמה חמורים התסמינים של מיגרנה ומה האבחונים השגויים שרופאים נותנים למי שסובל ממיגרנה? לפניכם מפורטות 5 עובדות מעניינות – מה זה מיגרנה ומהם תסמיניה, כיצד היא באה לידי ביטוי ומה האבחון לגביה?

5 עובדות מעניינות - מה זה מיגרנה ומהם תסמיניה. צילום: Gerd Altmann Pixabay
5 עובדות מעניינות – מה זה מיגרנה ומהם תסמיניה. צילום: Gerd Altmann Pixabay

1. מה זה מיגרנה? מיגרנה היא תופעה הכוללת כאבי ראש חזקים ומתמשכים לצד תסמינים נוספים כמו בחילה, הקאות ואאורה. אאורה היא השם של תסמינים מקדמיים לפני כאב הראש כמו נקודות שחורות ותופעות נוירולוגיות או הבזקים של אור. ישנם שני סוגי מיגרנה : מיגרנה נפוצה שבה התסמין המרכזי הוא כאב ראש ללא תחושות הקודמות לכך כמו אאורה. מיגנה קלאסית היא הסוג השני של מיגרנות והיא מלווה בתסמיני אאורה.

2. מהם תסמיני המיגרנה? בשלב המקדמי התסמינים של מיגרנה כוללים אאורה, הבזקי אור, שינוי במצב רוח, שינויים באנרגטיות, כאבים שונים לפני המיגרנה עצמה והפרעות בשדה הראיה. בשלב המיגרנה עצמו התסמינים כוללים כאב ראש חזק. כאב הראש מלווה בתסמינים של מערכת העיכול כמו הקאה או בחילה. תסמינים נוספים של מיגרנה בשלב כאב הראש כולל גם רצון להתבודד, להמנע מרעשים ומאור. עוד תסמינים של מיגרנה כוללים רגישות לריח, אובדן תאבון ודפיקות או דקירות בראש ובמיוחד באזור הרקות.

אולי יעניין אותך גם:

3. למיגרנה אין כיום טיפול רפואי מוכר אשר מרפא מיגרנה או מעלים אותה לגמרי. עם זאת קיימים טיפולים אשר מפחיתים את הישנותם של התקפים נוספים או מפחיתים את תדירותם ומפחיתים את עוצמתם. להתאמת טיפול נגד מיגרנה יש להוועץ ברופא מומחה לאחר אבחון.

4. עד כמה מיגרנה היא תופעה נפוצה? מיגרנה היא תופעה שכיחה ממה שנהוג לחשוב. ממצאים שונים מצביעים על כך שכמיליארד אנשים בעולם חוו מיגרנה. בארצות הברית לבדה מעל 37 מליון ילדים ומבוגרים סובלים ממיגרנה.

5. מהם האבחונים השגויים שרופאים נותנים למי שסובל ממיגרנה? ממצאים מחקריים מצביעים על כך שרופאים רבים מאבחנים בטעות מיגרנה כסינוסיטיס. על פי המחקר, אבחון שגוי זה מעכב את האבחנה הנכונה של מיגרנה למשך שנים.