5 שיטות מועילות איך להפסיק שיהוקים

לרוב, חרדה, בליעה לא תכונה של מזון, צחוק או בהלה הן הגורמים לשיהוק. אז איך לעצור שיהוקים בצורה יעילה כשהם מתרחשים. לפניכם 5 שיטות יעילות להפסקת שיהוק. שיהוק הוא כניסה מהירה של אוויר בשל תנועת הסערפת למטה. במהלך שיהוק שריר הסרעפת שמתחת לריאות שלנו זז כלפי מטה. או אז מתנפחות ריאותינו ואנו שואפים במהירות אוויר לתוכן. האוויר הנכנס במהירות עובר דרך מיתרי הקול. מיתרי הקול מתכווצים. התכווצות זו יוצרת את הקול של השיהוק. יש לשים לב כי גיהוק לעומת שיהוק היא תופעה של הוצאת של אוויר. בשפה עממית “לעשות גראפקס”.

שיהוק נגרם כאמור ממספר סיבות. הגורמים השכיחים לשיהוק הם חרדה או בהלה, צחוק או בליעה של גוש מזון גדול או בליעה לא נכונה אחרת. שיטות להפסקת שיהוק מסייעות לכך לרוב. יחד עם זאת כאשר שיהוקים מתמשכים לאורך זמן ובתדירות יש לגשת לבירור רפואי. זאת על מנת לברר מהו הגורם היסודי לשיהוק ולא רק להעניק טיפול סימפטומטי.

שיהוקים נגרמים לרוב מתופעות כאמור אולם לעיתים הם קשורות לבעיות במערכת העיכול כמו בעיות קיבה. גירויים של עצבים המפעילים את הסרעפת עלולים להוות גורם לשיהוק גם כן. מעבר לכך,שיהוקים עשויים להצביע על בעיה פסיכולוגית המצריכה אבחון. בנוסף שיהוק עלול להגרם מאלכוהוליזם. כמו כן, אנורקסיה נורווזה הינה גורם לשיהוקים. דם בקע או בעיה תפקודית בסרעפת עשויים להוביל לשיהוקים.

דרכים יעילות להפסקת שיהוקים. צילום: Pixabay Darko Djurin
דרכים יעילות להפסקת שיהוקים. צילום: Pixabay Darko Djurin

לפני שאנו ממהרים להבין איך מפסיקים שיהוק, כדאי לזכור ששימוש בתרופות מסוימים לרבות תרופות סטרואידיות עלול להוביל לשיהוקים. גם ניתוחים מסוימים מובילים לעיתים לשיהוק.

למה אנחנו משהקים ? אין ממצאים חד משמעיים בנושא. יחד עם זאת ככל הנראה מטרתו של השיהוק הוא להזרים אוויר לתוך מערכת הנשימה והעיכול (ושט) כדי לסייע לגוש מזון לרדת למטה. יש המשערים על בסיס ממצאים מכך שגם עוברים משהקים ברחם כי הסיבה לכך היא לסייע למערכת הנשימה להתרגל להתחזק טרם הגחת העובר לסביבה בה הוא ידרש לנשום.

5 שיטות שעובדות היטב איך מפסיקים שיהוק

לאחר שנבחנה סיבת השיהוקים, נפנה לטכניקות שעובדות באופן יעיל איך לעצור שיהוק. בין השיטות לעצירת שיהוקים ניתן לעצור נשימה, לבלוע סוכר יבש, תנועות מסוימות ואפילו תרופות. אז לפניכם פירוט 5 השיטות היעילות להפסיק שיהוק:

1.לעצור את הנשימה. שאיפה של אוויר אל הריאות ועצירתו בתוך הריאות ולאחר מכן בליעה של האוויר היא שיטה הנחשבת פופולרית ומועילה במיוחד לעצור שיהוקים. יש אשר משתמשים בשקית נייר לנשוף ולשאוף ממנה.

2. לחיצה עדינה על העיניים מעוררת את העצב הוואגלי ועשויה לסייע להפסקת השיהוקים.

3. תרופות סבתא לעצירת שיהוקים: בלעו כפית של סוכר או שימו סוכר תחת הלשון וחכו עד שיימס. יש המשתמשים בפלחי לימון עם מעט אלכוהול או פלפל. יש המשתמשים בכפית חומץ לעצירת השיהוקים. תרופת סבתא נוספת היא כפית דבש שבולעים לעצירת השיהוק.

5. תרופת סבתא פופולרית איך לעצור שיהוק היא פשוט לשתות כוס מים. או יותר מכוס אחת אם זה לא סייע. יש המציעים לשתות את המים מהצד הנגדי של הכוס. יש הסבורים כי כדאי לשתות מים בזמן התכופפות קדימה.

5. שימוש בתרופות. פתרון זה לשיהוקים מסייע כאשר השיהוקים נמשכים לאורך זמן. במקרים כאלה תרופות כמו מטורלופראמיד יכול לסייע, וכך גם כלורפרומזין או מקלופן.