6 נושאים חשובים לזוגיות ויחסים

בני זוג רבים רוצים לשמור, להעצים ולשפר את הקשר הזוגי והאהבה. לפניכם מספר נושאים חשובים להתבוננות במסגרת זוגיות ויחסים. מה חשוב לבדוק לפני שנכנסים לקשר זוגי או במהלכו? לפניכם שאלות ונושאים שכדאי לבדוק לפני שנכנסים למערכת יחסים ולבחון במהלך הזוגיות.

נושאים אלה יכולים לסייע ולהעצים את הקשר. שאלות ושאלונים על אהבה וזוגיות יכולים לקרב ולהבהיר תפיסות את הדומה והשונה. הם יכולים לחבר את בני הזוג ולחדד ביניהם את הפערים ואת הנדרש כדי לגשר עליהם. שאלות ונושאים אלה עשויים להוביל להבנה טובה יותר של הצרכים של בן או בת הזוג. ניתן להעלות את הנושאים כמשחק זוגיות או כשאלון יחסים מעצים. נוכל רק להעלות את הנושאים הללו באופן עדין והדרגתי מידי פעם בהזדמנויות שונות. למשל כאשר יוצאים למסעדה ומשוחחים על נושאים עמוקים.

נושאים חשובים לגבי יחסים וזוגיות. צילום: Pexels-leah-kelley
נושאים חשובים לגבי יחסים וזוגיות. צילום: Pexels-leah-kelley

6 נושאים חשובים לזוגיות ויחסים

נוכל לשאול שאלות לגבי היבטים כאלה חשובים לזוגיות וליחסים. לדוגמה נוכל לשאול: או להעלות את הנושאים הללו:

1.רצוי להעלות נושאים שחשוב בעיננו שינכחו בתוך הזוגיות. נוכל לבחון את ההתאמה בין בני הזוג. בני הזוג יכולים לתאר מה הם רוצים שמערכת היחסים תכיל ותעניק להם. כלומר לשתף מה הייתי מצפה מבת או בן זוגי שיעניק לי בתוך זוגיות בהיבט הרגשי, החברתי, הכלכלי. היבט חשוב זה נוגע לתפיסה מהי זוגיות בעיני בן הזוג. הבנה של מה בן הזוג רוצה ומה אני רוצה בתוך המסגרת ש יחסים זוגיים היא חשובה. במסגרת זו אפשר לשוחח על היבטים שהיינו רוצים לשפר. נוכל לשתף ללא ביקורת והטחת האשמות אלא מתוך תיאור של הרגשות והתחושות הנוגעות למה שמניע אותנו. כך, בן או בת הזוג יוכלו לדעת מה מעורר אותנו וחשוב לנו ולתת לכך מענה.

2. נוכל לדון בנושא הקשורים בקינאה, שמירת אמונים ומה נחשב כבגידה באמון. לא בהכרח מדובר בבגידה בעלת אופי של יחסים פיזיים אלא גם בחינה מה נתפס בעיני בני הזוג כקו גבול שאין לעבור אותו בהיבט של פלירט, קשר רגשי וכו’. במסגרת זו נוכל להציף נושאים שקשורים לתפיסות של בני הזוג לגבי קנאה לבן או בת הזוג.

3. מהן ההעדפות של בני הזוג לגבי יחסים אינטימיים. זהו נושא רגיש וחשוב. בני זוג עוסקים בו אחרי שנוצר חיבור רגשי ואמון. תיאום ציפיות והבנה אחד את השני בזוגיות לגבי נושא זה הוא חשוב.

4. כדאי שבני הזוג ישוחח על צורת התקשורת ביניהם. אופני השיח משפיעים מאוד על טיב מערכת היחסים. תרבות שיחה ואופי ההתמודדות והתגובות של בני הזוג משליכים על הקשר. כאשר ניצבים בפני קושי חשוב לשוחח באופן נינוח וקשוב על הסוגיה. לכן, כדאי ללבן עם בן או בת הזוג מהו סגנון התגובה והשיחה שלו. למשל לבחון האם בן או בת הזוג מסתגר לנוכח ביקורת?. האם בת הזוג או בן הזוג מגיבים בכעס או בהרמת קול כשדברים לא נעשים כרצונם?. האם לחץ בעבודה משפיע על צורת השיחה וכיצד להתמודד עם זה?

5. מוטב לברר עם הפרטנר מהם הנושאים שעליהם בן או בת הזוג לא יתפשרו. מהם הנושאים שמבחינת בת או בת הזוג הם קו אדום שלא עוברים. אילו נושאים חשובים לבן או בת הזוג בתוך מערכת היחסים וחשוב לדעת. הנושאים כוללים גם על סוגיות רגשיות, וחברתיות וגם נושאי פנאי, תרבות או נושאים של הבאת ילדים לעולם, היבטים של הרגלים כלכליים של חסכון או בזבזנות, חינוך ילדים, תפיסות דתיות ועוד.

6. כדאי לשוחח על מה היינו רוצים להשיג בחיים המשותפים מבחינת יעדים מעשיים, פרקטיים וחומריים. נוכל לשוחח גם על היבטים הנוגעים לתא המשפחתי בהיבט של העתיד הכלכלי. למשל מה הם היעדים הפיננסים, האם בן או בת הזוג מציבים יעד לקנות דירה בעתיד, איזה סוג בית, כמה ילדים, מה הרצון לגבי גיל הפרישה מעבודה, עיסוק מקצועי ועוד.

כמובן שמדובר במענה משחקי וחוויתי שיכול לעזור לעתים להעצמת הזוגיות. ואולם שאלות ונושאים אלה לא מעניקים תחליף לטיפול מקצועי. ייעוץ זוגי וטיפול ביחסים הוא נושא מורכב. כאשר בני זוג ניצבים בפני קושי או משבר זוגי משמעותי, מומלץ לפנות לייעוץ זוגי מקצועי.