7 מאפייני החיים – סיכום

7 מאפייני החיים של יצורים חיים – צמחים, בעלי חיים וכל ממלכות הצומח והחי של הינם אחידים. מאפייני החיים של צמחים, בעלי חיים קטנים וגדולים, אורגניזמים כמו אצות ופטריות, חיידקים או עצים, דומים ביניהם. החל מקליטת חומרים כמו מים או מזון, המשך בהפרשת חומרים כמו פחמן דו חמצני או שתן, תנועתיות פנימית וחיצונית, תגובתיות, חילוף חומרים, צמיחה והתפתחות וכלה בהתרבות.

יצורים חיים בעולם הם בעלי מאפיינים קבועים. המאפיינים הללו הם מה שמבדל אותם מהדומם. מאפיינים אלה רלוונטיים ברמות הארגון השונות במדרג הביולוגי של כל היצורים החיים. אז מה הם אותם מאפייני חיים של צמחים ? מה שבעת מאפייני החיים של בעלי תאים אאוקרטיוטיים כמו בני אדם  ופרוקריוטיים כמו חיידקים ? ומה מאפיין את כל היצורים החיים?

לפניכם 7 מאפייני החיים – סיכום קצר המפרט בתמצית את התנאים שצריכים להתקיים כדי שיצור ייחשב יצור חי. בין אם מדובר במאפייני חיים של צמחים או אורגניזמים כמו פטריות או חיות, התנאים הכרחיים בכולם. בסיכום קצר זה תגלו את סימני החיים – 7 מאפייני החיים וביניהם נשימה, רבייה, תנועתיות, גדילה, הזנה, מטבוליזם, תגובתיות לסביבה ותורשה.

7 מאפייני החיים של יצור חי - סיכום. צילום: pexels-pixabay
7 מאפייני החיים של יצור חי – סיכום. צילום: pexels-pixabay

7 מאפייני החיים – סיכום קצר

מה הם מאפייני החיים ? אילו סימנים מופיעים בכל יצור שנחשב יצור חי? להלן שבעת מאפייני החיים – סיכום קצר. אלה הם מאפייני החיים בכלל היצורים החיים:

  1. יכולת התרבות ותורשה- אופיינית ליצורים חיים. התרבות או רבייה היא תהליך בו היצור החי מעביר את הDNA החומר התורשתי – גנטי שלו לצאצאים שלו באופן חלקי או מלא.
  2. תגובתיות לגירוי פנימיים וסביבתיים. היכולת להסתגל ולהגיב לגירויים בסביבה החיצונית ובסביבה התוך תאית. יש הכוללים את תהליך ההומואסטזיס כחלק מתגובתיות ורגישות לשמירה על יציבות תפקודית. יש הכוללים גם ארגון ומבנה אחיד של תאים כחלק מסימני החיים או תנאי החיים של כל יצור חי. כלומר יצורים חיים עשויים ממבנה שמורכב מיחידות בסיס דומות- תאים. בתוך התאים וברקמות שמורכבות מתאים ומערכות שמורכבות מרקמות שונות, יצורים חיים מסוגלים לשמור על סביבה יציבה, לחוש שינויים ולהגיב אליהם. יש מי שמפריד את המבניות התאית ואת ההומואסטזה כמאפייני חיים העומדים בפני עצמם.
  3. גדילה -צמיחה – מאפיין של יצורים חיים היא היכולת לגדול ולהתפתח ולהשתנות ברמה התאית. זוהי היכולת לשמר קצב גבוה יותר של אנבוליזם (יצירת חומרים) ביחס לקטבוליזם (פירוק חומרים).
  4. מטבוליזם ונשימה תאית– אחד מתנאי החיים הוא שהיצור החי יהיה מסוגל להמיר אנרגיה על ידי הפיכה של חומר ואנרגיה לרכיבים תאיים (אנבוליזם) ופירוק של חומרים אורגניים (בקטבוליזם*. יצורים חיים נדרשים לאנרגיה לצרכי החיים האחרים שלהם.
  5. קליטה של חומרים – יצורים חיים כתנאי לחיים צריכים להיות מסוגלים לקלוט חומרים מחוץ לתאי גופם. קליטת חומרים אלה בשילוב מטבוליזם וצמיחה הם המאפשרים התרבות.  למשל קליטה של חמצן בנשימה, ספיגת מים וחומרי הזנה באוכל.
  6. הפרשה של חומרים. יצורים חיים מסוגלים להפריש חומרים המצויים בעודף, להפריש רעלים וחומרים מזיקים ולסלק חומרי פסולת. למשל הפרשה של זיעה, צואה, שתן, פחמן דו חמצני.
  7. תנועתיות – כחלק משבעת מאפייני החיים, סימני החיים או תנאי החיים היצורים החיים נדרשים ליכולת הנעה של חומרים בתוך הסביבה התאית. יצורים חיים מתאפיינים גם ביכולת תנועתיות כלשהי ביחס לסביבה החיצונית במרחב.

סימני חיים של יצורים בעולם: מאפייני החיים