גורמים לסכיזופרניה

מהם הגורמים למחלת הסכיזופרניה ? 

סכיזופרניה Schizophrenia היא מחלת נפש או הפרעה נפשית קשה כרונית המתאפיינת בפגיעה ביכולת של אדם להבין את המציאות ולפרש אותה. מחלת הסכיזופרניה מתבטאת לרוב במחשבות שווא, הפרעות בדפוסי החשיבה, הזיות מסוגים שונים והפרעות התנהגותיות.

בין התסמינים של סכיזופרניה : מחשבות שווא למשל פרנואידיות, הזנחה, חוסר עניין וקהות רגשית לגבי המתרחש סביב, הימנעות מאינטראקציות ומוטיבציה נמוכה. לעיתים מתאפינת הסכיזופרניה גם בהפרעות של ריכוז, בעיות זיכרון והפרעות בהבנת מידע.

סכיזופרניה אינה פיצול אישיות למרות הבלבול הרב. פיצול אישיות הוא מצב בו אדם מציג דפוסי מחשבה והתנהגות של מספר סוגי אישיות שונה ואילו סכיזופרניה אינה מתארת אדם שסובל כך אלא מליקוי בדפוסי החשיבה המאורגנת.

התשובה לשאלה מה הם הגורמים המובילים לסכיזופרניה מעסיקה חוקרים ופסיכולוגים רבים מתחום בריאות הנפש. התשובה מה הסיבות לסכיזופרניה מתרכזות בגורמים גנטיים ותורשתיים ובגורמים סביבתיים. ממצאי מחקרים רבים מצביעים על היווצרות סכיזופרניה כאינטראקציה בין מועדות גנטית להתפרצות המחלה לנוכח חשיפה לגורמי סטרס חריפים. אלו הן הסיבות לסכיזופרניה:

  1. סיבות גנטיות תורשתיות ומוטציות גנטיות
  2. שינויים נוירו התפתחותיים ומוחיים המובילים למועדות או סיכון ללקות בסכיזופרניה
  3. סיבות סביבתיות ואירועים כמו נשים בהריון או לאחר לידה שחוו סיבוכים או שימוש בסמים קשים כמו LSD שהובילו להתפרצות סכיזופרניה

לאבחן מה גורם לסכיזופרניה

סכיזופרניה היא מחלת נפש. זאת בדומה להפרעות נפשיות אחרות המשפיעות באופן מתון או קשה, זמני או חולף על תפקודו של אדם. לדוגמה דיכאון, חרדה, לחץ נפשי, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD,  הפרעות אישיות ועוד.

על מנת לאבחן אדם כחולה במחלת נפש יש לערוך בירור פסיכיאטרי – פסיכולוגי מעמיק. רק גורם מקצועי מוסמך מתחום בריאות הנפש מורשה לאבחן אדם כחולה בנפש.

חשוב לזכור כי סכיזופרניה שמשמעותה בלעז הוא נפש חצוי או מחולקת משמעותה נפש משוסעת ולא נפשל מפוצלת לכמה סוגי אישיות. פיצול של הנפש המתאפיין בכמה סוגי אישיות נבדלות מכונה הפרעת פיצול אישיות. יש מחלוקות לגבי הפרעת פיצול אישיות אך חשוב לזכור שסכיזופרניה אינה פיצול אישיות, אלא אישיות משוסעת.

טיפול בסכיזופרניה כמו גם בהפרעות נפשיות אחרות מסוג פסיכוזה ונוירוזה, מוצע למטופלים. האופנים השונים של טיפול בסכיזופרניה מתמקדים בשימוש בתרופות לסכיזופרניה, טיפול פסיכולוגי לסובלים מסכיזופרניה, שיקום בקהילה ועוד.

דילוג לתוכן