מהי אהבה אמיתית? 4 הסברים להתאהבות

מהי אהבה ? 4 הסברים מפתיעים להתאהבות בהתבסס על ממצאים מרתקים של מחקרים ייחודיים בתחום הרומנטיקה, ההתאהבות והמשיכה. הכנסו להבין מה זאת אהבה.

מערכת האתר

עודכן בתאריך

יחסים זוגיים
מהי אהבה ומה הסיבות שאנו מתאהבים? צילום: Pixabay Hermann and Richter

מהי אהבה אמיתית תוהה גדול הפילוסופים אריסטו ומשיב :אהבה מורכבת מנשמה אחת השוכנת בשני גופים. ההוגה וולטייר מוסיף ועוסק בשאלה מה זאת אהבה ומשיב בדימוי באחד המשפטים היפים על אהבה כי : אהבה היא בד ציור שנוצר על ידי הטבע וקושט על ידי הדמיון.

לעומתו מציין אריך פרום בספר אמנות האהבה כי מהות אהבה אמיתית היא השגת אחדות בין אישית בהתמזגות עם נפש שנייה. אז מה זאת בעצם התחושה הרגשית שמלווה אותנו כשאנו מתאהבים ? מה זו אהבה ומה היא מבקשת ? לפניכם הסברים מפתיעים מה גורם למישהו להתאהב, מה מהות הרומנטיקה והסברים מפתיחים להתאהבות בהתבסס על ממצאים מרתקים של מחקרים ייחודיים בתחום הרומנטיקה, אהבת אמת, התאהבות והמשיכה.

4 הסברים מדעיים מפתיעים להתאהבות

מהי אהבת אמת מה היסוד של אהבה ומה יש למדענים לומר על מהותה של אהבה.  ברחבי הרשת תוהים רומנטיקנים רבים מה סודה האהבה, מה גורם לנו לכתוב מכתב אישי משתף ונוגע, לשורר מכתב אהבה אמיתי ומרגש מהו סודה של ההתאהבות שואלים "מה זה אהבה אמיתית" כמושג, "מזה אהבה?" או ליתר דיוק "מה זו אהבת אמת". רבים נוהים אחר הסבר מה זאת אהבה אמיתית, התאהבות ומה עומד בבסיס הרגש של חיבה עזה המלווה בתשוקה.

נציג לפניכם 4 הסברים מדעיים המבוססים על מחקרים אמפיריים של מדענים. הללו מציעים כיווני חשיבה מפתיעים ומיוחדים לתשובות מה זאת אהבה הסבר, אהבת אמת, מה יוצר רומנטיקה ומהי אהבה אמיתית.

1. רגישות לאחרים לצד תשוקה

ממצאים מחקר לגבי מהי אהבה ומהי ההתאהבות מחלקת את האהבה הרומנטית לשני רכיבים. הרכיב הראשון באהבה הוא הרכיב שלא מרגישים אותו במובן האמוציונלי באופן דרמנטי של להיות רגיש ואמפתי לרגשות של האדם האחר שאותו אוהבים. זהו רכיב הCompassionate. רכיב זה כולל אחריותיות, חיבור אינטימי, היקשרות ואכפתיות כנה לבן הזוג האהוב.

הרכיב השני באהבה הוא התשוקה Passionate Love. המשמעות של תשוקה היא המשיכה. אנו נוטים ליחס לרכיב זה את המילים "קראש", התאהבות, להידלק לעל מישהו. כלומר הרכיב הרגשי החזק של משיכה, כמיהה ורצון עז להיות עם אדם מסוים שאותו אנו אוהבים בתשובה. או מאוהבים בו. זאת באופן שיותר בנו רגש אובססיבי וכמיהה בלתי נפסקת להיות בחיקו.

2. אהבה כאמצעי רגשי אבולוציוני

הסבר שני הנוגע לתובנה מה זאת אהבה, מגיע מהפן האבולוציוני. על פי הסברי מדענים לאהבה יש ערך אבולוציוני. זאת כיוון שכאשר קיים רגש בין בני זוג, הזוגיות משתמרת לאורך זמן ארוך יותר, נותרת משיכה ותחושות חיבה. זאת באופן המשמר את הקשר. שימור הקשר וחיזוק התא המשפחתי באמצעות מנגנון ההתאהבות הרגשי משאיר את בני הזוג יותר זמן ביחד. הדבר מגביר את סיכוי השרידות של צאצאיהם כיחידה משפחתית מאוחדת.

3. מה זו אהבה רומנטית ומהי אהבה חברית

ממצאי מחקרים שונים מאפשרים להבין מה זו אהבה באמצעות התובנה המדעית מה היא איננה. כלומר במה נבדלת אהבה רומנטית מאהבה אפלטונית בה החיבה אינה כוללת תשוקה ומשיכה. מן הממצאים עולה כי ברמה הנירולוגית אהבה רומנטית כוללת הפרשה של הורמונים שונים.

כשאנו אוהבים מישהו ברמה הזוגית והמינית אנו חווים אהבה שאינה דומה לאהבה חברית. אהבה זוגית רומנטית מעוררת פעילות נוירולוגית עצבית של איזורים שונים במוח שקשורים לתגמול, מוטיבציה וסיפוק. ובנוסף להפרשה של הורמונים כמו אוקסיטוצין, ווסופרסין וגם דופמין. רגשות אלו מעלות את מצב הרוח והשמחה.

זאת בניגוד למערכות יחסים וקשרים שאינם זוגיים אהבה לא רומנטית אלא אהבה אפלטונית של ידידים. ממצאי המחקרים העלו כי אהבה כלפי ידידים, חברים או בני משפחה שאינה רומנטית קשורה להפעלה נוירולוגית של אזורים אחרים במוח ולא להפרשות של אותם חומרים הקשורים לאהבה רומנטית, תשוקה ועוררות.

4. מהות האהבה ככמיהה זוגית לשנים ארוכות

התשובה לשאלה מה זו אהבה זוכה לתשובה גם בהיבט העמוק של היותנו בני אדם בעלי תודעה מפותחת המבוססת על חיברות וקשרים בינאשיים, לרבות זוגיים ומיניים. במובן זה ניתן לענות על השאלה מהי אהבה בתשובה שאהבה הינה רגש חיובי שמערב תחושה של חיבה, עניין, ריגוש, רגישות לאחר, הכלה, קבלה וכן גם משיכה ועוררות מינית.

המחקרים מצאו כי אהבה יכולה להשאר לשנים רבות. כלומר אהבה הוא רגש מהותי הקשור למהות קיומית אקסיסטנציאליסטית, רגשית, פסיכולוגית, ביולוגית, פיזיולוגית. אהבה היא רגש עמוק ומניע. וחשוב מכך-  אהבה רומנטית, התאהבות ותשוקה יכולים להשאר לאורך זמן.

האם אפשרי להתעורר בבוקר ולומר לבת או בן הזוג משפטי אהבה רומנטיים, להרגיש כמיהה עמוקה ולחוש מאוהבים אחרי עשר שנים יחד, כפי שהיה בתחילת הקשר ? מהות אהבה כפי שהוכח במחקרים שונים מצביעה על תשובה חיובית.

ממצאי מחקרים הראו כי מוח של נבדקים שדיווחו על אהבה רבה ביחסים גם לאחר זוגיות ארוכת שנים היה דומה לסריקות המוח של נבדקים שרק עתה חוו התאהבות.

4 תשובות מהי אהבה ?

לשאלה מה זו אהבה ניתן להשיב על פי אנציקלופדית סטנפורד לפילוסופיה בארבע תשובות:

  1. מהי אהבה במובן של סיפוק ממשהו או רצון למשהו – לדוגמה: אני אוהב סושי.
  2. מה זו אהבה במובן של לחבב לעשות פעולות מסוימות דרך קבע- למשל אני אוהב להיות בזוגיות או אני אוהב להרגיש אהבה או אני אוהב להיות מנהל של אנשים.
  3. מה זאת אהבה במובן של חיבה או רגש המאפשר לאהוב מישהו או משהו בלהרגיש אליו רגשות חיבה חיוביים, אכפתיות וקשר משמעותי. לדוגמה אני אוהב את אח שלי או אני אוהב את החתולה שלי. באהבה זו קיים רכיב של אינטימיות ומחויבות אך לא היבט מיני, רומנטי, תשוקתי. זוהי למשל אהבה אפלטונית. אהבה אפלטונית היא יחסים של חיבה בין שניים שאין בהם היבט משיכה ותשוקה מינית.
  4. מהי אהבה במובן של חיבה בעלת רכיב רומנטי. רצון לבלות זמן עם מישהו, הימשכות, עניין ואהבה רומנטית, בהקשר זוגי המבוססת על תשוקה, המלווה בהימשכות מינית.

מה מיוחד באהבה ?

אז מה מייחד את האהבה? מה מאפיין התאהבות או אהבה, מהי אהבה אמיתית ומה המיוחד שבאהבה והפוך אותה לאהבת אמת. על פי הפילוסוף פרום בספר אמנות האהבה לכלל סוגי האהבה יש 4 היבטים דומים:

  1. האכפתיות והדאגה של מי שאוהב כלפי מי שהוא אוהב אותה. כלומר אכפתיות ודאגה אקטיבית לגבי מי שאותו אני אוהב.
  2. אחריות ביחס להיבטים המעשיים או הפסיכולוגיים והרגשיים של מי שאני אוהב אותו. למשל אחריות לדאוג שמושא האהבה שלי – אהובתי תזכה לתנאי חיים נוחים, סיפוק של צרכים פיזיים ונפשיים.
  3. הענקת כבוד לאדם שאותו אני אוהב באופן שמאפשר לו להיות נבדל כעצמי ולהתפתח, להתעצם ולגדול, ללא קשר לצמיחה המשותפת.
  4. היכרות, ידיעה, הבנה של האדם שאותו אנו אוהבים באופן שיוצר מעיין ברית או חיבור ייחודי, אינטימיות ותחושה של משהו משותף מתוקף קרבה והבנה, ידע או היכרות עם מי שאני אוהב.

4 הסברים מה זאת אהבה

זווית מבט נוספת לגבי מהותה של החיבה מתארת ארבעה ההסברים לגבי מהות האהבה וההתאהבות. בהקשר זה התשובות מה היא אהבה מתייחסות למספר היבטים של האהבה.

הראשון הוא האהבה כאיחוד. כלומר באהבה רומנטית אנו מדגישים את אלמנט החיבור, מיזוג כלשהו של זהויות, חיבור, תודעה או רגש מאחד. ההיבט השני

הסבר שני לגבי מה זאת אהבה מתייחס לתפיסה לפיה אהבה היא יחסים שבהם לאדם מסוים יש רצון, תשוקה או חשק והוא מבקש לממש דברים מסוימים עבור עצמו שהוא חושב שהוא יפיק מבן או בת הזוג.

הסבר שלישי בוחן את האהבה במובן של הערכת אהבה. אהבה בה אנו מרגישים רגש כתולדה של מתן ערך רב למי שאנו אוהבים לכשעצמו, פר סה PER SE או כמישהו שאנו אוהבים כי הוא אוהב אותנו.

הסבר רביעי מה זו אהבה מתייחס אליה בפרספקטיבת הרגשות. לפי הסבר זה התשובה לשאלה מהי אהבה נעוצה בתפיסה רגשית הערכתית שקשורה למוטיבציה שבסופה רגשות חיבה, משיכה, תשוקה, רצון להיות עם, השתוקקות ורגשות חיוביים אחרים כלפי אדם שאנו אוהבים. ניתן לכלול בהיבט זה גם היבטים ביולוגיים ופסיכו-פיזיולוגיים של אהבה והקשר להפרשת הורמונים במוח, כימיקליים הפועלים במעגלים המוחיים בהקשר של אהבה כמו אוקסיטוצין, אסטרוגן וטסטוסטרון כולל בהיבט התשובה המינית והפעילות העצבית.

 

כתבות באותו עניין
דילוג לתוכן