חלבון – חלבונים

מהו חלבון? אילו קבוצות של חלבונים יש? ממה מורכבים חלבונים ? מהם תפקידי החלבון ?  במסגרת מילון מונחים בגנטיקה

מערכת האתר

עודכן בתאריך

מדע
מהו חלבון, הגדרה של חלבונים- פרוטאינים, תפקידיהם והמבנה של חלבון. צילום:Pexels Rfstudio

מהו חלבון? אילו קבוצות של חלבונים יש? ממה מורכבים חלבונים ? מה תפקיד החלבון ? חלבון – חלבונים, בלעז פרוטאין או פרוטאינים πρώτειος הינו תרכובת אורגנית גדולה של חומרים המכילים פחמן אשר כוללת שרשראות של חומצות אמינו. החלבונים הינם חומרים אורגניים חשובים. חלבונים מורכבים משילוב של חומצות אמינו שקיימות כאבני בניין לחלבונים בגוף האדם.

ישנן 20 – 22חומצות אמיניות בסיסיות ששילובים שלהן יוצרים חלבונים. חומצות האמינו המרכיבות חלבונים מצויות במבנה שרשרת מקופלת. החומצות האמינו בחלבון קשורות ביניהם בקשרים פפטידיים שהינם קשר קוולנטיים בתגובת דחיסה, בין קצה אמיני של חומצה אמינית אחת לקצה קרבוקסילי של חומצה אמינית שניה. חלבונים הם רכיב הכרחי וחשוב במיוחד בכל תא של יצור חי. האופן שבו נקבע הרצף של חומצות אמיניות ולפיכך נבנה החלבון מבוסס על רצף הנוקלאוטידות שבגנים. תכונות התאים, המערכות וכלל האורגניזם מושפעות או נקבעות על ידי החלבונים בתוכם והקשרים הכימיים ביניהם.

קבוצות של חלבונים

קיימים שתי קבוצות עיקריות של חלבונים. הקבוצה הראשונה כוללת חלבונים מבניים. הקבוצה השניה כוללת חלבונים תפקודיים. חלבונים מבניים הם חלבונים המהווים חלק ממבנים של מערכות האורגניזם. לדוגמה חלבון בקרום התא שיוצר משאבות ותעלות מחלבונים. חלבון קולגן המרכיב את רוב העור. למשל חלבונים מבניים שמרכיבים את העור כמו חלבון קרטין שממנו מורכב השיער. למשל חלבון אקטי או מיוזין שמאפשרים תנועה מכווצת בשרירים. או לדוגמה חלבון שממנו מייצרים עכבישים או טוואי המשי קורים.

חלבונים תפקודיים הם חלבונים בעלי תפקידים פונקציונליים במערכות התאים והאיברים בגוף החי. לדוגמה חלבונים שמרכיבים מערכות הגנה של הגוף כמו נוגדנים של מערכת החיסון. למשל חלבון המהווה שליח המעביר מסרים בגוף כמו אינסולין או גלוטמאט המעביר מסרים עצביים. או חלבונים שמזרזים תגובות כימיות בגוף – חלבונים המכונים אנזימים או אינזימים.

 

מה הם חלבונים?

דילוג לתוכן