עקמת הפין

איבר מין זכרי נוטה ימינה או שמאלה או בנטייה אנכית גורם למצוקה רבה. מהי עקמת הפין? במה היא מתאפיינת ואיך מטפלים בה?

מערכת האתר

עודכן בתאריך

מדעיחסים זוגיים
מהי עקמת הפין? צילום אילוסטרציה: pexels-anna-shvets

מהי עקמת הפין? במה היא מתאפיינת ואיך מטפלים בה?. רבים חווים עוגמת נפש ולעתים קשיים תפקודיים הנובעים מעקמת באיבר המין. איבר מין נוטה שמאלה או פין הנוטה ימינה. איבר מין זכרי עקום באופן אנכי או באופן אופקי גורמים לטרדה רבה בקרב מי שסובל מן התופעה.

עקמת הפין היא תופעה בקרב בגירים בה איבר המין הזכרי במצב זיקפה או במצב זיקפה ובמצב רפוי אינו ישר. העקמת בפין היא מצב בו איבר המין הזכרי נוטה לצד ימין או לצד שמאל של הגוף. לרוב עקמת איבר המין באה לידי ביטוי בעקמומיות או סטייה אופקית או סטייה אנכית. עקמת פין אופקית היא סטייה של איבר המין הנוטה שמאלה או נוטה ימינה. עקמת פין מוגדרת גם בסטייה אנכית של איבר המין הזכרי. במקרה של עקמת אנכית איבר המין נוטה למעלה או למטה.

סוגי נטייה של הפין

עקמת איבר המין יכולה לכלול גם שילוב של נטייה של הפין באופן אופקי ואנכי. ישנן סוגים שונים של עקמומיות הפין. בין אם מדובר בנטייה עדינה של איבר המין לכיוון מסוים או עקמומיות משולבת, הדבר גורם לעתים קרובות מצוקה רגשית ואף לפעמים לקושי תפקודי. עקמת אף גורמת לעיתים לכאב או חוסר נוחות גופנית בשל מבנה הפין.

ממה נובעת התופעה של איבר מין הנוטה שמאלה או ימינה או מעוקם באופן אחר? מה סוגי עקמת של פין?.

הגורמים לעקמת הפין

הסיבות לכך שהפין נוטה שמאלה ימינה, או שאיבר המין נוטה מעלה או  מטה שונות. בין הגורמים לנטייה של איבר המין:

  1. גורמים גנטיים תורשתיים – עקמת מולדת.
  2. גורמים פיזיולוגיים.
  3. ניתוחים וטיפולים.
  4. השפעות של מחלות – לדוגמה מחלת פיירוני שגורמת לעקמת בפין.
  5. סיבוכים בניתוח ברית מילה.

בין אם הסיבה לפין הנוטה לכיוון שונה היא מולדת ובין אם עקב מחלות כמו מלת פיירוני, הפיזיולוגיה הגורמת לעקמת היא אחידה . בכל המקרים עקמומיות הפין נובעת מקורופוסי מין באורכים שונים.

בתוך איבר המין יש שני צינורות מאורכים. צינורות אלה מכונים קורפוסים. הקורפוסים של איבר המין מצויים משני צידיו. כאשר האורך של אחד הקורפוסים קצר יותר ממשנהו נגרמת נטייה באיבר הרבייה הזכרי.

טיפול בעקמת הפין

הטיפול בפין עקום ממוקד לרוב בהליך ניתוחי. לעיתים כאשר מדובר בעקמת פין ממקורות אחרים, הטיפול אחר. כך למשל עקמת פין הנגרמת ממחלת פיירוני מטופלת בטיפול תרופתי ומשחות, הזרקת קולגן ותמיסות שמרככות את ההצטלקות בפין או שחרור הרובד הסיבי ואף טיפול בגלי הלם.

עם זאת לרוב, עקמת הפין מטופל באמצעות ניתוח אורולוגי על ידי מנתח אורולוג מומחה בעקמת הפין. בניתוחים אלה בעקמת מביאים לתוצאות טובות מאד ולאחריהם העקמת אינה ניכרת ומפריעה.

ניתוח עקמת פין לרוב מבוצע על ידי תפירה של אחד הצינורות באיבר המין באופן שהוא תפור באופן המיישר אותו ביחס לקורפוס השני.

ניתוח עקמת איבר המין נערכים בהרדמה חלקית או מלאה. את הניתוח יש לבצע כשאיבר המין בעוררות מלאה. לשם כך מוזרק לאיבר הרביה חומר המעורר את ההתארכות כדי לבצע את הניתוח כראוי. כאמור, עקמת באיבר הרביה קיימת לעיתים בעוררות וגם ברפיון. מאחר והניתוח נעשה בעת זיקפה, העקמת מטופלת כך שהיא נעלמת רק במצב זה.

מצבים רבים בהם העקמת קלה אינם מומלצים לניתוח. במצבים אלה ממליץ האורולוג על טיפול רגשי פסיכולוגי ולא ניתוח.

דילוג לתוכן