8 חידות קצרות מאתגרות למבוגרים

8 חידות קצרות מאתגרות למבוגרים : חידות קשות למבוגרים מסוגים שונים, חידות קצרות, חידות מאתגרות, חידות מתחכמות וחידות קלות לצד חידות מאתגרות

שי לביא

עודכן בתאריך

מדע
חידות קצרות מאתגרות למבוגרים. צילום: Pixabay Arek Socha

חידות הגיון, חידות אתגר קשות, חידות קלות או חידות מתחכמות הן דרך מהנה להעשיר ולחדד את החשיבה. להלן 8 חידות קצרות מאתגרות למבוגרים : חידות קשות למבוגרים מסוגים שונים, חידות קצרות, חידות מאתגרות, חידות מתחכמות וחידות קלות לצד חידות מאתגרות. במגר מפורטות החידות עם תשובות בסוף החידון.

אחת ההנאות היא לאתגר את המחשבה בחידות מתוחכמות. כדי לחדד את החשיבה בחידות למבוגרים, פירטנו לפניכם חידות ברמות קושי מגוונות. החל מחידות מאתגרות וקשות למבוגרים, חידות קצרות וקלילות, חידות מצחיקות . חלק מהחידות מתאימות ברמתן כחידות לילדים ובני נוער. עם זאת רוב החידות לא מיועדות לילדים והן ברמת הקושי של חידות למבוגרים. על החידות עם תשובות מפורטות בסיום העמוד.

חידות למבוגרים

לפניכם מבחר של שמונה חידות שונות. חלק מהחידות קצרות וקשות, חלקן מתחכמות ומאתגרות. חלק מהחידות הן קלות יותר וחלקן קשות . החידות מיועדות למבוגרים אך גם יכולות לשמש גם חידות לילדים חכמים במיוחד או בני נוער בעלי תובנה מושחזת.

1. חידה קשה במיוחד למבוגרים

תרנגולת וחצי מטיל ביצה וחצי ביום וחצי. כמה ביצים מטיל תרנגולת אחת במהלך יומיים ?  וכמה ביצים מטיל תרנגול אחד במהלך יום אחד?

(לשם החידה נניח שתרנגולת יכולה להטיל חלק מביצה).

2. חידה קצרה ומאתגרת

חידה פילוסופית קצרה ומעוררת מחשבה נוגעת לשאלת ההגיון: מה בא קודם, הביצה או התרנגולת. חידות הן דרך מהנה לשבור את הראש אך בסופן ניתן לקבל תשובה. אז בהקשר לשאלה זו לגבי הביצה והתרנגולת להלן החידה, שעבורה כן יש תשובה. להלן החידה אך בניסוח קצת שונה: מה בא קודם לעולם- ביצים או תרנגולות ?

3. חידה טובה : חידת הגיון

לפניכם חידת הגיון מהנה.

יש ברשותי חמש שרשראות זהב. כל שרשרת כוללת ארבעה חישוקי זהב (ארבע חוליות בכל שרשרת). ברצוני לחבר את חמש השרשראות יחד כך שתהיה לי שרשרת אחת עם 20 חוליות/חישוקי זהב.
הצורף גובה 5 שקלים עבור כל חישוק/חוליה בשרשרת שהוא פותח וסוגר.
מה הסכום המינימלי שעליי לשלם לצורף כדי שיכין עבורי שרשרת של 20 חוליות כזו? מדוע?

4. חידות מתוחכמות: חידה קשה קצרה

מהו הדבר שמתחיל אך אין לו סוף והוא הסיום של כל מה שהחל ?

5. חידות חשיבה: חידות מי אני

לפניכם חידת מי אני מהנה.
יש לי כנפיים אך איני יכול לעוף לשמיים. רעש כנפיי חלש בעודו חותך את האוויר. איני בוכה וגם איני צוחק. אני תמיד נמצא באותו מקום.

6. חידה מתמטית קשה

לפניכם חידה מתמטית קשה ומאתגרת.

מה ספרות המספר הבא: זהו מספר בן שלוש ספרות. הספרה השנייה שלו הינה גדולה פי ארבע מהספרה השלישית. הספרה הראשונה הינה קטנה ב-3 מהספרה השנייה. מיהו המספר?

7. חידה קלה מצחיקה

הרופאים ד"ר שלומית, ד"ר דוד ופרופסור שחר ישבו בחדר הרופאים בבית החולים כשלפתע התפוצץ צינור מים מהתקרה וריסס מעל ראשם מים רבים. הצינור השפריץ והרטיב לגמרי את כל הנוכחים בחדר. חדר היה אטום והמים החלו למלא את חדר הרופאים. המים עלו גדותם ושלושת הרופאים טבעו במים. אך לפתע נפרצה הדלת של החדר והמים זרמו החוצה. הרופאים ניצלו. סופרמן וגם וונדרוומן שברו את הדלת וכך ניצלו הרופאים. רק לשניים מהרופאים השיער נרטב. מדוע לרופא/ה השלישי/ת לא נרטב השיער ?

8. חידה לצעירים חכמים ולמבוגרים

כמה בננות אפשר לאכול על בטן ריקה ?

תשובות לחידות

1. תשובה לחידה הראשונה

תרנגולת וחצי מטיל ביצה וחצי ביום וחצי. לכן תרנגולת אחת מטילה ביצה אחת במהלך יום וחצי. ולכן ביום אחד (שזה שני שלישים מיום וחצי) היא תספיק להטיל רק שני שליש של ביצה וביום נוסף עוד שני שלישי הביצה. ולכן ביומיים התרנגולת תהטיל ביצה ושליש.

ולשאלת החידה וכמה ביצים מטיל תרנגול אחד במהלך יום אחד? התשובה היא אפס משום שתרנגול אינו מטיל ביצים. רק תרנגולת מטילה ביצים.

2. תשובה לחידה השניה

למדע יש תשובה מעניינת לשאלה מה בא קודם לעולמנו- הביצה או התרנגולת. על פי מדענים בהתאם למחקרי תארוך אבולוציונים, הדינוזאורים הגיעו לעולם הרבה לפני התפתחות התרנגולות. דינוזאורים הטילו ביצים. לכן ניתן לומר שהביצה הופיעה בעולמנו לפני שהופיעו תרנגולות.

3. תשובה לחידה שלישית:

הסכום המינימלי שעליי לשלם לצורף כדי שיכין עבורי שרשרת של 20 חוליות כזו הוא 20 שקלים.  לא, התשובה היא לא 25 שקלים אלא 20 שקלים. ומהו הנימוק? אמנם אוכל לפתוח בכל אחת מהשרשראות חוליה אחת ואז המחיר יהיה 25 ש"ח לחיבור הכולל. אך אם אפרק שרשרת אחת של ארבעה חישוקים לחלוטין ועם זה אחבר בין ארבע השרשרות הנותרות, אשלם רק 20 ש"ח.

4. תשובה לחידה רביעית

מוות היא התשובה לחידה. מה שמתחיל אך אין לו סוף והוא שמסיים את כל מה שהחל הוא המוות.

5. תשובה לחידה החמישית

התשובה לחידת מי אני היא טחנת רוח. ניתן גם לקבל את התשובה של טורבינת רוח (להפקת חשמל).

6. תשובה לחידה שישית

המספר הוא 141. הספרה הראשונה היא 1 והיא קטנה ב3 מהספריה השניה וגדולה פי 4 מהסיפרה השניה.

7. תשובה לחידה השביעית

אכן כל הרופאים נרטבו. גיבורי העל הצילו אותם אך לא הצמיחו שיער לרופא שהיה קירח. לכן התשובה היא שרק לשניים משלושת הרופאים השיער נרטב משום שאחד מהרופאים היה קירח ולכן שיערו לא נרטב.

8. תשובה לשאלה השמינית

על בטן ריקה, כלומר בטן שאין בה אוכל אפשר לאכול רק בננה אחת. כי ברגע שסיימנו בננה אחת, כל בננה נוספת שנאכל היא כבר לא "על בטן ריקה".

דילוג לתוכן