דבש מנוקה

דבש מאנוקה מכיל חומצות אמינו, פנולים, סוכרים ורכיבים רבים אחרים אך האם ידעתם שהוא גם מסייע לבריאות העור, לריפוי פצעים וכנגד חיידקים ? הכנסו והכירו את הדבש שמיוחסות לו סגולות פלאיות

תזונהרפואה משלימה
סגולות דבש מאנוקה, יתרונות וערכים תזונתיים. צילום: Pixabay David McCaughey

דבש מַאנוּקָה (דבש מנוקה Mānuka Honey), הוא תרכובת עתירה ברכיבים תזונתיים המיוחסות הם תכונות ריפוי, המבוסס על סוכרים אשר מופקת ונאגרת על ידי דבורי דבש האירופאית Apis mellifera. דבש המנוקה מופק מצמח בודד של עץ המאנוקה. לדבש המאנוקה מיוחסות תועלות בריאותיות שונות. דבש המנוקה מתאפין בצמיגות וסמיכות גבוה יחסית לדבש רגיל. את מנוקה דבש הדבורים הפופולרי מייצרים בניו זילנד. דבש זה מיוצר על ידי דבורים באוסטרליה ובניו זילנד בלבד שם נפוצים עצמי המנוקה.

בין היתר יש הסבורים כי לדבש המנוקה סגולות שונות. יש הגורסים ומשתמשים בו כיעיל כנגד חיידקים, מועיל בריפוי פצעים, בעל ערך להעצמת מערכת החיסון ומועיל מבחינה קוסמטית.

קיימות הוכחות ספורדיות ליעילותו הרפואית של דבש המנוקה לדוגמה ביכולותיו נגד חיידקים. יחד עם זאת דבש המאנוקה לא הוכח כמועיל במחקרים רבים בהקשר לתכונות הריפוי המיוחסות לו. יחד עם זה מנוקה דבש משמש כתרופת סבתא או כתוסף תזונה, חרף העדר מחקרים קליניים המעידים על יתרונותיו.

דבש מאנוקה – סגולות

דבש המנוקה מכיל תערובת של סוכרים, חומצות אמינו ופנולים. זאת לצד רכיבים מזינים אחרים. דבש המנוקה הוכח כמועיל כנגד חיידקים. ממצאי מחקר שפורסמו בכתב העת בנושא חומרים נוגדי חיידקים העלה כי דבש מאנוקה זה מסייע כנגד חיידקי סטפילוקוקוס אוריאוס. ממצאי המחקר ראו אור בכתב העת International Journal of Antimicrobial Agents.

לרכיבי דבש מנוקה סגולות מגוונות הנוגעות גם לפעילות נגד פתוגנים (גורמי מחלות) בפצעים. במחקר מעבדה In Vitro הוכיחו חוקרים כי דבש המנוקה מועיל בריפוי פצעים כאשר מדובר על שני סוגי חיידקים. הממצאים העלו כי מאנוקה דבש מסייע בטיפול אנטיביוטי מתיסילין. ממצאי המחקר ראו אור בכתב העת PLOS ONE.

ממצאי מחקר נוסף העלו כי הוא בעל סגולות אנטי בקטריאליות נוספות. ממצאי מחקר שפורסם בכתב העת MicroBiology מעלים כי דבש מאנוקה מעכב התפתחות של סטרפטוקוק פיוגנס Streptococcus Pyogenes ומפחית ביטוי חלבוני פיברונקטין.

סגולות נוספות של דבש מאנוקה הוכחו בהקשר ליכולת הטיפול והריפוי שלו נגד חיידקי פסאודומונאס ארוגינוזה,

ממצאי מחקר INVITRO לגבי דבש מנוקה העלו ממצאים בדבר יעילותו האפשרית לגבי ריפוי פצעים ותכונות אנטי מיקרו בקטראליות.

היכן קונים דבש מנוקה

ניתן לרכוש דבש מאנוקה בחנוית טבע, חנויות תוספי תזונה או חנויות מזון אורגני. ניתן לרכוש דבש מאנוקה גם ברשתות של מוצרי מזון טבעיים. כמו כן ניתן גם להשיג את דבש המאנקה בחנויות אינטרנטיות. אתרי אינטרנט רבים החלו להציע דבש מאנוקה לציבור הרחב. זאת במסגרת חנויות מקוונות.

בעת שאנו רוכשים דבש מאנוקה חשוב לשים לב שמדובר בדבש שהגיע ויוצר בניו זילנד. כמו כן חשוב לבדוק שעל גבי המוצר נרשם כי יש בתוכו "גורם מנוקה" או בלעז פקטור מאנוקה ייחודי UMF UNIQUE MANUKA FACTOR במינון סביר.

בין אם קונים את הדבש ברשת האינטרנט ובין אם בחנות מזון אורגני או רשת המוכרת תוספים, חשוב לבדוק שהמוצר הוא בעל ציון UMF של 20-25 ויותר. ציון פאקטור מאנוקה של 10 ומעלה הוא סביר.

מחירים של דבש מאנוקה

מחירו של דבש מאנוקה נע בין מחיר של 200-350  שקלים לרבע עד חצי קילו.

ברכישה שלא מחנויות בישראל אלא ברשת האינטרנט באתרים המתמחים בתוספי תזונה, צמחי מרפא ומזונות בריאים ומועילים כמו מאנוקה ניתן לרכוש את דבש המנוקה במחירים שבין 90 ל-150 ש"ח.

איך משתמשים בדבש מאנוקה

כיצד משתמשים בדבר המאנוקה ?

  • כאמור, לפני שימוש בתוספי תזונה, מזון מן הצומח או החי וצמחי מרפא, כמו גם בדבש זה יש להוועץ ברופא המטפל. זאת על מנת שיוכל להתאים פתרון רפואי בהתאם למצב הרפואי ולמחלות רקע וסיכונים.
  • רבים ממליצים, ללא סימוכין בהתבסס על מחקר מדעי כי ניתן לקחת חצי כפית פעם עד פעמיים ביום מדבש המנוקה. יש הסבורים כי צריך לטיפול 1-2 כפיות מידי יום.
  • יש הסבורים כי השימוש בדבש זה עדיף בצריכה בכפית פלסטיק ולא מתכת.
  • יש הסוברים כי מי שיש לו אלרגיה לדבורים צריכים להזהר מפני שימוש בדבש בשל כך.
  • בשל תכולת החיידקים בו, לא מומלץ להשתמש בדבש מנוקה לפני גיל 12 חודשים.
  • יש הסבורים כי נשים המצויות בהריון יכולות לצרוך מדבש האמווקה. עם זאת יש להוועץ ברופא המקצועי הרלוונטי המלווה את האישה ההרה במהלך ההריון.

כמה קלוריות יש בדבש מנוקה ? האם הוא משמין ומה רכיביו התזונתיים?

האם ועד כמה דבש מאנוקה משמין וכמה קלוריות, סוכרים ושומן יש בו ? לכל אדם מומלץ לצרוך סוכר בכפוף למצבו הרפואי ותוך ייעוץ עם מומחה. צריכתו של דבש היא עתיקת סוכרים. זאת למרות ערכיו התזונתיים וסגולות דבש מאנוקה. בדבש המנוקה יש 286 קלוריות. בדבש זה אין חלבונים כלל. הוא גם לא כולל שומנים.

בכל מאה גרם של דבש מנוקה, יש בין 260 עד 320 קלוריות. יש בדבש מנוקה 81 גרם פחמימות. הדבש כולל 76 גרם סוכרים.

כאמור דבש זה עשיר ברכיבים מזינים. הוא מכיל גם חומצות אמיניות המועילות לגופנו. זאת לצד ריכוזים של חומרים כמו פנולים ואחרים שמעניקים לדבש את האפקט המסייע נגד פצעים וחיידקים לדוגמה.

 

ד"ר אקס מתאר את סגול דבש מאנוקה, תכונותיו ואיכויותיו הרפואיות

 

ערכים תזונתיים של דבש מאנוקה

דבש מאנוקה מתאפיין בערכים תזונתיים עשירים. הוא מכיל פנולים וחומצות אמינו לדוגמה לצד העדר חלבונים ושומנים ופחמימות בשיעור גבוה. זאת בשל שיעור הסוכרים הרבה שבו. לפניכם טבלה ובה פירוט של הערכים התזונתיים, ההרכב הקלורי, החלבונים, השומנים, הפחמימות, המינרלים, הויטמינים והסימון התזונתי. הערכים התזונתיים מבוססים על נתוני משרד החקלאות האמריקאי. טבלת הערכים התזונתיים זו מפרטת את הערך התזונתי של מאה גרם פרי דבש מנוקה:

סימון תזונתי ערך תזונתי ל-100 גרם דבש מאנוקה
קלוריות – אנרגיה (קק"ל) 286
חלבונים (גרם) 0
שומנים (גרם) 0
פחמימות (גרם) 80.95
סוכרים (גרם) 76.19
נתרן (מ"ג) 0

 

מתכונים עם דבש מאנוקה

מאנוקה הוא הדבש היקר בעולם. הוא עשיר ברכיבים מזינים ויכולות בריאותיות בדומה לסוגי דבש אחרים הוא ניתן לשילוב במזונות אחרים. דבש מאנוקה משמש אמנם באופן הפופלרי בהכנת קינוח כמו עוגיות, חטיפים, עוגות, ממתקים ומאפים. יחד עם זה אפשר לשלב את שילובו של דבש מאנוקה גם במאכלים כמו גלידות, יוגורט, דייסה, ריבה, מעדן חלב או מעדן סויה ועוד.

 

כתבות באותו עניין
דילוג לתוכן