ערך BMI תקין

מהו ערך B.M.I תקין, איך מחשבים מדד אינדקס מאסת גוף ומהו טווח המשקל הרגיל, התקני שאינו משקל יתר או תת משקל בטווח BMI ומה הנוסחה לבדיקת בי אם איי מדויק

מערכת האתר

עודכן בתאריך

תזונהדיאטה והרזיה
מהו BMI תקין ומשקל גוף נורמלי ורגיל. צילום: Pixabay Vidmir Raic

BMI תקין בבני אדם בוגרים הנחשב כמשקל תקין, נורמלי ו"רגיל" הוא מדד מאסת גוף שבין 18.5 לבין 25. כלומר משקל שאינו משקל יתר או תת משקל הוא בטווח BMI תקין שמעל שבין 18.5 ומתחת לערך של 25 יחידות .

מהו ערך B.M.I תקין ?

ערכו של BMI תקין במבוגרים המבטא משקל סביר שאינו עודף ואינו מגיע כדי תת משקל הוא בי.אם.איי שמעל 18.49 יחידות ומתחת לערך 25 יחידות.  Body Mass Index הוא ערך הקרוי מדד אינדקס מאסת הגוף והוא משקף מהו משקל גוף תקין. זהו מדד מספרי שהומצא על מנת לבדוק את היחס בין הגובה לבין המשקל. מדד זה מאפשר לאדם או לגורם מטפל לקבל נתון מספרי בר השוואה. בעזרת נתון זה אפשר ללמוד היכן אדם מצוי מבחינת B.M.I תקין, או ערך שנחשב השמנה, השמנת יתר, משקל B.M.I תקין או משקל עודף.

מדד מסת גוף,  Body Mass Index  משקלל את משקל גופך ביחס לגובה שלך וכך מאפשר לך לדעת אם המשקל שלך הוא תקין, או שהנך בתת-משקל, במשקל יתר או השמנת יתר. ישנם מחשבונים קלים לתפעול בהם ניתן למדוד בקלות האם לפי הגובה והמשקל ערך ה-B.M.I תקין אצל כל אחד. לדוגמה מחשבון B.M.I לחישוב משקל גוף תקין, השמנה או תת משקל.

מהו חישוב משקל BMI תקין או עודף משקל ?

נוסחת BMI המחשב את הערך הקרוי מאסת הגוף מספר המבטא חישוב יחס גובה ומשקל של אדם. הערך המתקבל נקבע כ"BMI תקין" או במסגרת הנורמה הבריאה והתקינה. חישוב ערך בי.אם. איי או בעברית- מדד מסת הגוף מצביע על ערך יחס בין גובה לבין משקל של בני אדם ממוצעים. איך מחשבים נוסחת BMI מדויק ? חישוב בדיקת BMI מדויק נעשה בנוסחה המבוצעת על ידי חלוקת משקל הגוף בקילוגרמים בגובה האדם במטרים בריבוע.

בדיקת משקל B.M.I תקין וטווח נורמלי

  • תת משקל : מוגדר כערך מדד שהינו מתחת ל18.5. משקל מתחת ל18.5 מוגדר כתת משקל.
  • משקל B.M.I תקין הינו ערך בין 18.5 לבין 24.99.
  • משקל הנחשב כעודף משקל מוגדר כערך שבין 25 ל-29.99.
  • השמנת יתר מוגדרת כמדד בערכים של 30 או יותר.

אופן חישוב BMI

מהו אופן חישוב של B.M.I וכיצד מחשבים את נוסחת BMI לקבלת ערך משקל מדויק ?

אופן החישוב של הנוסחה לחישוב ה-B.M.I הוא : משקלו של אדם (בקילוגרמים) חלקי גובהו בריבוע (במטרים).
לדוגמה: אם אדם שוקל 62 ק”ג, וגובהו 1.73 מטרים (173 ס”מ), אז grl vnss שלו יהיה 62 לחלק ל1.73 בריבוע (1.73X1.73 שהם 2.99) 2.99/ 62= 20.73 כלומר B.M.I תקין כיוון שהינו בתוך טווח שבין 18.5 לבין 24.99.

חישוב מדד זה הינו למבוגרים מעבר לגיל 18. בנוסף, לגילאי מבוגרים של מעל 65 ההגדרות שונות. מחקרים רבים מדגישים את הנחיצות לעקוב ולמדוד היקף מותניים על מנת לתת תמונה מדויקת יותר על המשקל ועל פוטנציאל ההשמנה והמצב הבריאותי. כך לדוגמה קיימת אפשרות בו מדד B.M.I תקין אצל אדם מסוים אולם נדרשים פרמטרים נוספים כמו היקף רוחב מותניים ועוד כדי להעיד שהוא סובל מהשמנה בטנית. או לחלופין מדידת מאסת שריר רבה למי שיש לו ערך גבוה מידי של המדד אך לא סובל מעודף שומן אלא מאסת שריר רב.

דילוג לתוכן