5 סגולות שרף הלבונה

5 סגולות שרף הלבונה שהוכחו במחקרים מדעיים: מה היתרונות הבריאותיים של צריכת שרף לבונה על פי ממצאים מדעיים ?

תזונהרפואה משלימה
סגולות בריאותיות של שרף מצמח הלבונה. צילום: Pixabay Xbq42

מהי תועלתו של הלבונה ? לפניכם 5 סגולות של לבונה ושל שרף הלבונה שהוכחו במחקרים מדעיים. ממצאי מחקרים שונים העלו כי לצמח הלבונה סגולות רפואיות מוכחות. לפניכם התייחסות מדעית ליתרונות של השימוש בשרף עץ הלבונה.

מה זה לבונה ? לבונה או באנגלית Frankincense או היא צמח Boswellia ממשפחת הבשמיים. לבונה היא גם הכינוי של השרף המופק מצמח זה.

שרף לבונה מופק באופן שכיח בישראל ובעולם מזני העת ובמיוחד מBoswellia thurifera. זאת על רקע השימוש בו בקטורת, ברפואה עממית כתוסף לחליטה ועוד.

סגולות הלבונה על פי המדע

לשרף עץ הלבונה יש על פי האמונה העממית יש שימושים רבים. לשרף הצמח מאמינים שיש יתרונות בריאותיים שונים ברפואה העממית. אך מהם חלק מן הערכים המועילים של השרף שהוכחו במחקרים ?

  1. ממצאי מחקר העלו כי לאחר שימוש בשרף עץ הלבונה אצל מטופלים עם אסתמה, ניכר שיפור מובהק בתסמינים. המחקר נערך בסמיות כפולה בקרב מדגם של 40 נבדקים בני 18-75. במחקר 70% מהמטופלים שצרכו את הטיפול המבוסס על השרף חוו שיפור בתסמיני הנשימה הקשורים לאסתמה.
  2. מחקרים מעבדתיים ומחקרים בבני אדם העלו שמיצוי לבונה מועיל להפחתת תסמינים ארתריטיס ראומטי ואוסטאוארתריטיס כמו הפחתת כאבים ותפקוד פונקציונלי.
  3. מחקרי מעבדה העלו שימוש בשמן לבונה וחומצות המופקות מלבונה קשור למניעת התפתחות תאים סרטניים. מחקר נוסף הוכיח ששימוש בתוסף לבונה אף עזר להפחתת נוזלים במוח לאחר טיפולים כנגד סרטן המוח.
  4. ללבונה יש תכונות אנטי דלקתיות חזקות במיוחד בחניכיים והפה. מחקר מצא שלבונה מסייעת כחומר אנטי בקטריאלי כנגד זיהומי חלל הפה וכן בעיות בחניכיים.
  5. שימוש בלבונה עשוי לסייע לשיפור תפקוד המעיים. שימוש בתמצית משרף הלבונה נמצא במחקר כמפחית תסמינים לחולי קרוהן. הלבונה נמצאה במחקר כמפחיתה גם בעיות במערכת העיכול כמו שלשולים למשל. לבונה נמצאה כמסייעת כנגד אולקוס – קוליטיס כרוני.

למרות ממצאים ראשונים בנושא, ממצאיים מחקריים משמעותיים העלו כי שימוש בלבונה לא מפחית סוכר בדם.

התוויות ומכירת שרף לבונה

שרף הלבונה נמכר בחנויות מזון אורגני. מחיר חפיסה של עד מאה גרם מוצעת למכירה במחירים שבין 10 ל50 שקלים. טווח המחירים רחב ותלוי במשקל, באיכות שרף הלבונה, במקור הצמח, במארז ובטיב המוכר.

לצד זה חשוב לפני שממהרים לטפל בעצמנו באמצעות צמח לבונה או שרף לבונה או תוספים אחרים חשוב להוועץ במומחה. יש לזכור שצריכה של כל חומר באופן לא נכון או מוגזם עלולה להזיק לבריאות. אפילו צריכה מוגזמת של מים עלולה לגרום לנזק בריאותי.

לכן חשוב להוועץ ברופא מומחה לפני צריכת לבונה או תוספים אחרים. אבחון עצמי וטיפול עצמי אינם מומלצים. הוועצות ברופא מומחה נחוצה על מנת למנוע נזקים, להתאים את שימוש בתוסף למצב הרפואי של המטופל, אבחון הבעיה והחלופות הטיפוליות רלוונטיות.

העובדה שמדובר בחומר טבעי אינה גורעת מהצורך להוועץ בגורם מוסמך לפני נטילת תוספים. גם חומרים טבעיים מכילים רכיבים שעשוים לסתור פעילות של תרופות ותוספים אחרים. חומרים טבעיים עשויים להזיק ולהוביל לתופעות לוואי, בדומה לתרופות סינתטיות.

קיימות תופעות לוואי לשימוש בלבונה. לנשים בהריון או מניקות, אנשים הנוטלים תרופות או חולים במחלות שונות מומלץ במיוחד להוועץ בגורם רפואי מומחה לפני השימוש.

דילוג לתוכן