6 משחקים משפחתיים לשבת

שישה משחקים משפחתיים לשבת: הצעות למשחקים לבילוי חברתי עם המשפחה ביום השבת במשחקי חברה ערכיים ומהנים עם מסר

שי לביא

עודכן בתאריך

חינוך, חברה, משפטהורים ומשפחה
פעילויות ומשחקים משפחתיים לשבת. צילום: Pixabay Kris White

יום השבת מזמן לנו הזדמנות לשלווה וחיבור משפחתי, חברותא והנאה בדרכים שונות כמו טיולים, שיחות או משחקים משפחתיים לשבת. רבים תוהים איך להעביר את הזמן בשבת. מה לעשות כשמשעמם ביום שבת, במיוחד בהעדר אפשרות לצאת לבלות. לפניכם שישה משחקים משפחתיים לשבת.  הצעות אלה הן למשחקים לבילוי חברתי עם המשפחה ביום השבת במשחקי חברה ערכיים ומהנים עם מסר.

מדובר במשחקים עם מסר ערכי שננסוך לתוכם בנוסף למה שהם מציעים כשלעצמם. זאת בהתאם לכיוון שאליו נוביל את המשחק. משחקים משפחתיים ליום שבת הם הזדמנות לשיח מעמיק וחוויתי. משחקי היכרות וחיבור אלה יכולים לסייע להידוק הקשר הבין אישי ולשיפור כלל הקשרים המשפחתיים והדיאלוג.

חלק מפעילות ההיכרות והמשחקים המוצעים מיועדים להכניס בת צחוק ושעשוע לתוך הבית. חלק מהמשחקים הם פחות קלילים ומבדקים וכוללים מסר ומשקפים עולם ערכי. חלק מהמשחקים מצריכים הכנה מראש ומחשבה וחלקם יכול להעשות באופן ספונטני והמסר שבהם הוא המסר הערכי בעצמם קיומם. מסר של השקעה במשפחה, חברותא, היכרות של בני הבית זה עם זה וקשב הדדי.

6 משחקים משפחתיים לשבת

לפניכם שש ההצעות למשחקי חברה משפחתיים ליום השבת. משחקים משפחתיים אלה מתאימים גם לבני גילאים צעירים וגם למשפחות בהן בני הבית בוגרים :

1. משחק טריוויה משפחתית ליום שבת

הזדמנות טובה להכיר את המשפחה ביום השבת באמצעות שאלות טריוויה על בני המשפחה. שאלות הטריוויה יכולות לשאת גוון אישי או כללי. כלומר לשאול שאלות על בני המשפחה שקשורות לכל אחד מבני המשפחה או לחלופין שאלות אודות אירועים משפחתיים, שאלות על פרטים ביוגרפיים של המשפחה ועוד. למי שמעוניין ברעיונות לשאלות בקישור זה של טריוויה למשפחה.

 

2. משחק שיתוף פעולה

במשחק שיתוף הפעולה מתחלקים לזוגות. אחד משניים עוטה על עיניו כיסוי. מי שמנחה את המשחק שם במקום מסוים בחדר חפץ כמו לדומה כוס של קידוש של יום השבת. או לדוגמה תפוז. המטרה היא להפגין קשב למה שבן המשפחה השני שבזוגות אומר וכיצד הוא מנחה אותך. המשחק מיועד להדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה המשפחתית, הקשב והרגישות הראשון מתוך הזוגות שמצליח להגיע אל החפץ הוא המנצח.

 

3. סקר משפחתי – המשחק המשפחתי המומלץ ליום שבת

משחק משפחתי מומלץ לשבת בעל אופי מעניין המעביר מסר של חיבור ודמיון בין בני המשפחה עוסק בהעדפות המשותפות ודברים משותפים לבני המשפחה. במשחק סקר משפחתי נבחר שאלות בעלות שתי תשובות.

כל אחד מהמשתתפים בתחילת הפעילות צריך לענות למארגן המשחק על עשר שאלות. מי שמארגן את המשחק אוסף את התשובות ולפיהן קובע מה התשובה השלטת בקרב בני המשפחה. המטרה של בני המשפחה היא לנחש מה רוב המשפחה העדיפה לגבי כל שאלה. בן המשפחה המנצח הוא זה שידע לגבי הכי הרבה שאלות מה רוב בני הבית מעדיפים.

למשל אחת השאלות יכולה להיות לגבי טיול, חופשה או נופש בחו"ל. לדוגמה לשאול מה אתה מעדיף לעשות בחופשה: לנסוע לטיול בבית מלון או בצימר ? בני המשפחה נשאלים האם הם מעדיפים צימר או מלון. כל אחד עונה. נניח שמתוך בני המשפחה חמישה מעדיפים צימר ורק שניים מעדיפים בילוי בבית מלון. אזי המטרה בחידון הסקר המשפחתי הוא לבני המשפחה לנסות לקלוע בהבנה מה רוב בני המשפחה מעדיפים. האם צימר או בית מלון כחופשה משפחתית.

 

4. משחק היכרות משפחתית לשבת

במשחק היכרות משפחתית ליום שבת, בני המשפחה יוכלו להתוודע לאירועים שעברו על בני המשפחה האחרים במהלך השבוע או החודש האחרון. במשחק כל משתתף אומר משפט שמתאר משהו ממה שעבר עליו במהלך השבוע. שאר המשתתפים צריכים לנחש האם מה שבן המשפחה תאר הוא נכון אן לא נכון. המנצח הוא מי שידע הכי הרבה פעמים מה הוא המשפט הנכון. ניתן לגוון בשאלות היכרות מסוגים שונים. ניתן לשחק במשחקי היכרות מעניינים אחרים. ניתן גם לשחק משחק שאלות זה או זה – לבחור מה אתה מעדיף מבין שתי אפשרויות בשאלה מאתגרת. ניתן לשלב או לבחור שאלות היכרות של חידון משפחתי בפורמט אחר, שמשלב תחרותיות וניקוד או לא.

 

5. משחק הזיכרון המשפחתי

משחק הזיכרון המשפחתי הוא משחק חברתי בעל פה למשפחה ביום שבת או שישי בערב. במשחק הזיכרון המשפחתי השחקן הראשון אומר משהו חיובי שקשור למשפחה. מילה אחת בלבד.

למשל חיבור. או את המילה אהבה. בן המשפחה היושב סמוך אליו צריך לחזור על המילה שנאמרה על ידי בן המשפחה הראשון ולהוסיף למילה הזו מילה נוספת המתארת את המשפחה או קשורה אליה.

המשתתף השלישי צריך לומר את שתי המילים שנאמרו לפניו שקשורות למשפחה ועוד מילה משלו. וכן הלאה. המטרה היא לזכור את כל המילים ולומר אותן ברצף. מי שלא זוכר את המילים נפסל.

 

6. משחק שישי ליום שישי או שבת בחיק המשפחה משחק המחמאות.

משחק המחמאות – משחק נהר המחמאות או ים של מחמאות הוא אחד ממשחקי חברה לבני המשפחה שהינם בעל פה ולא מצריכים הכנה. במשחק מדברים זה עם זה בשיח של מחמאות ואהבה. כל אחד מהמשתתפים נותן לאחד המשתתפים האחרים מחמאה. המשתתף, שקיבלת את המחמאה לא מגיב בעל פה אלא במחווה פיזית.

ניתן להוסיף למחמאות מגבלות טכניות למשל שצריך לומר את המחמאה אחד לשני בשני משפטים בלבד. או עד 10 מילים. או מחמאות במשפטים שלא כוללים את המילים כן, לא, אבל, עם או ה' הידיעה. למעוניינים בהרחבה לפעילות זו – לחצו כאן למשחק המחמאות.

 

דילוג לתוכן