חידה – הגדרה, סוגים ומבחר חידות מאתגרות

חידה - מה הגדרתה, מהם מגוון סוגי החידות הקיימים ומאגר שאלות, אתגרים, חידות קשות, מצחיקות, מהנות ומיוחדות להנאתכם

שי לביא

עודכן בתאריך

מדע
חידה - סוגים, הגדרות ומבחר חידות מעניינות. צילום: Pixabay Adam Bobro

חידה – מהי ההגדרה של חידה. מה הם מגוון סוגי החידות אשר קיימים? לפניכם פירוט ומעניין ובנוסף מפורט מאגר שאלות, אתגרים, חידות קשות, מצחיקות, מהנות ומיוחדות להנאתכם.

חידה היא בהגדרתה שאלה שבה מתבקש הנשאל לפתור סוגיה המוצגת בפניו, לאחר שקיבל רמזים לגבי גילוי של מידע מסוים, זהות, פרסונה, חפץ או מושג מסוים. חידה היא שאלה שבה הנשאל מתבקש לענות על שאלה בלי שיש לו את כל המידע באופן ישיר כך שהוא יכול להשיב עליה. החידה יכולה להיות מסוגים שונים. למשל חידת הגיון, חידות לוגיקה, חידה טכנית מכנית, חידה פסיכולוגית או חידת תשבץ.

לרוב בהגדרתה של חידה מדובר בבעיה שמוצגת כאתגר לפתרון כתרגיל מחשבה. עם זאת חידה היא גם בשפה העממית ביטוי לשאלה או תעלומה או דבר מה שאין לגביה מידע או וודאות או כשמדובר בקושיה ללא פתרון.

סוגי חידה שונים

קיימים סוגים שונים של חידות. חידות שונות יכולות לשמש אותנו כאתגר ושעשוע מחשבה בווריאציות שונות. דרכי הביטוי השונות של חידות מגוונות. להלן סוגים של חידה הנפוצים כיום בתרבות הפופולרית:
1. חידות הגיון.
2.חידות לוגיקה.
3.חידות ידע כללי – שאלות טריוויה.
4.תשבצים.
5. תשחצים.
6. חידה מכנית. לדוגמה פירוק חפץ או הרכבה כמו לוח חידת 15.
7. חידת שפת סתרים.
8. חידות מתמטיות, חידות מספריות, חידות חשבון.
9.  חידודי לשון. חידות לגבי מילים.
10. חידות פסיכולוגיות.
11. סיפור חידה.
12. חידת מבוך.

מאגר חידות, שאלוני טריוויה ואתגרים

חידה לכל גיל: מבחר חידות ואתגרים מעניינים

לפניכם מבחר נוסף של חידות עם תשובות. מחידות מתחכמות ומהנות, חידות קשות למבוגרים, חידות מצחיקות ומאתגרות, ועד חידות קלות ומיוחדות לצעירים. החידות מוצגות מיד ולאחר החידה האחרונה מופיעות תשובות לחידות.

חידות מתחכמות וקשות

1. חידה מתחכמת וקשה להנאתכם. בועידת האקלים העולמית בנושא נגיפים וחיידקים, התכנסו חמש מאות רופאים באולם אירועים מהודר תחת כיפת השמיים. שמונה רופאים היו לבושים במעיל גשם ללא כובע. יתר הרופאים היו לבושים בחליפות. רופא אחד היה מצויד במטריה קטנה. פתאום החל לרדת גשם כבד. אף אחד לא נרטב. כיצד זה ייתכן ?

2. חידה שנייה מתחכמת ומהנה. בקבוק החיטוי של הרופא המנתח מלא בנוזלי חיטוי. במה צריך למלא את הבקבוק כדי לרוקן את כל חומרי החיטוי ממנו?

 

חידות קלות

3. לפניכם חידה קלה: מהו הדבר שלא עולה למעלה אלא תמיד יורד למטה ? רמז הגיון: אותו דבר מה שייך לאות השלישית באחת השפות המדוברות ביותר בישראל.

4. שלושה רופאים רוצים לחלק ביניהם שווה בשווה כמות של בקבוקי חומר חיטוי תרופתי ייחודי. על שולחן הניתוחים ישנם 7 בקבוקים מלאים לגמרי בחומר החיטוי התרופתי. 7 בקבוקים חצי מלאים בחומר חיטוי ו-7 בקבוקים ריקים. כיצד יחלקו הרופאים את הבקבוקים כך שלכל רופא יהיה אותו מספר בקבוקים ואותה כמות חומר חיטוי תרופתי ?

5.מהו המאכל שאת החלק החיצוני שלו מקלפים ומשליכים, את מה שנותר לאחר הקילוף נבשל ואז נאכל את חלקו החיצוני ונזרוק את חלקו הפנימי ?

חידות מצחיקות

6. שני רופאים מכניסים חיידק אלים לתוך מיכל במעבדה. החיידק מכפיל את עצמו פי 2 בכל שניה. כלומר 64, 32, 16 , 8 , 4 ,2 חיידקים. החיידק ממלא את המיכל אחרי דקה. הרופאים מחליטים לשים במיכל שני חיידקים. כמה זמן ייקח להם למלא את המיכל?

7. אל מסיבת יום ההולדת של דוקטור ז'יוואגו, הרופא הידוע הביא דוקטור סוס עוגה אחת ויחידה. אל יום ההולדת הגיעו עוד שישה רופאים. העוגה עגולה באופן מושלם. ד"ר ז'יוואגו ודוקטור סוס רוצים לחתוך את העוגה ל-8 חלקים שווים – זהים. המגבלה היא שעליהם לבצע רק שלושה חיתוכים ישרים של העגולה בעזרת הסכין שברשותם. מה עליהם לעשות ?

 

חידה קשה וייחודית

תשובות לחידות

1. אף אחד בלבד לא נרטב כי זהו האף של הרופא שהיה מצויד במטריה.
2. את הבקבוק של הרופא צריך למלא בחורים על מנת לרוקן אותו.
3. תשובת החידה היא שלג. שייך כלומר של – לאות השלישית של העברית – ג'.
4. תשובה לחידה: שני רופאים יקבלו שלושה בקבוקי חומר חיטוי מלא לכל אחד. בנוסף כל אחד משניהם יקבל בקבוק חצי מלא ועוד שלושה בקבוקים ריקים. הרופא הנותר יקבל בקבוק ריק יחיד, בקבוק מלא אחד ועוד 5 בקבוקים שמלאים עד החצי.
5. התשובה לשאלה היא תירס.
6. התשובה היא 59 שניות. במצב הראשון כשהיה חיידק אחד הוא הגיע להיות שני חיידקים בתוך שניה אחת. ואז נותרו לשני חיידקים אלה 59 שנות נוספות למילוי המיכל. לכן כשהוכנסו שני חיידקים ייקח להם 59 שניות.
7. עליהם לחתוך את העוגה בצורת X כלומר שני חיתוכים ב90 מעלות. כך יתקבלו ארבעה חלקים שווים. לאחר מכן עליהם לחתוך עוד חיתוך ישר אחד של העוגה באמצע שלה. כלומר לחתוך את גובהה של העוגה לשניים. דהיינו לחתוך מצד אחד לצד שני כך שיווצרו שתי קומות של רבעים. כך יווצרו שמונה חתיכות זהות שוות.

דילוג לתוכן